Wiadomości z Chorzowa

Drewniane ławki naruszą architektoniczną spójność rynku w Chorzowie? 

 • Dodano: 2019-11-22 07:00, aktualizacja: 2019-11-22 09:08

Nowy rynek w Chorzowie jest spójny architektonicznie, więc dodatkowych ławek nie można tam postawić - tak twierdzą władze miasta. Dodają jednak, że taka możliwość zostanie jeszcze przeanalizowana.

O drewniane ławki na rynku w Chorzowie prosili starsi mieszkańcy miasta

Po modernizacji na chorzowskim rynku nie brakuje miejsc do siedzenia, ale są to głównie betonowe ławy. Te są niewygodne dla starszych mieszkańców miasta, więc w ich imieniu miejski radny Marek Otte poprosił o ustawienie dodatkowych, drewnianych ławek (pisaliśmy o tym TUTAJ).

- Wiele osób starszych ma problem z wygodnym siedzeniem na betonowych ławach, nie wspominając o leżakach czy pufach. Mając na myśli ławki mieszkańcy wskazywali na potrzebę ustawienia tradycyjnych ławek z oparciem, najlepiej z drewnianym wykończeniem, żeby również w okresie jesienno-zimowym można było z nich korzystać – pisał w interpelacji radny Otte.

Zastępca prezydenta, Marcin Michalik, stwierdził wtedy, że ustawienie dodatkowych ławek nie jest możliwe. Tłumaczył to m.in. tym, że obowiązuje trwałość projektu, na którego realizację miasto uzyskało dofinansowanie, a sam projekt był udostępniony mieszkańcom, którzy nie wnieśli żadnych uwag. Te wyjaśnienia nie przekonały radnego, który złożył ponowną interpelację w tej sprawie.

- Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że skoro mieszkańcy na etapie "koncepcji" nie wnieśli żadnych uwag to teraz nie będzie żadnych zmian. Właśnie teraz w trakcie użytkowania spostrzeżenia mieszkańców są najważniejsze i najistotniejsze to w końcu przestrzeń rynku jest dla nich – stwierdził radny.

Możliwość ustawienia dodatkowych ławek na rynku zostanie jeszcze przeanalizowana

Zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik, powtórzył, że projekt nowego rynku został opracowany w sposób kompleksowy i spójny architektonicznie, jako kompletnie zagospodarowana przestrzeń, dostosowana do różnych funkcji. Zwrócił uwagę, że poza betonowymi siedziskami na rynku są także drewniane podesty, ale...

- Jednak wychodząc naprzeciw wnioskom mieszkańców przeanalizowana zostanie możliwość ustawienia dodatkowych ławek w obszarze rynku oraz ich zakup w ramach budżetu w roku 2020 – dodał zastępca prezydenta.

W ubiegłym tygodniu na rynku w Chorzowie pojawiły się nowe siedziska... betonowe. 

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Dlaczego wypowiadają się ludzie co nie mają pojęcia o wystroju ?najbardziej ekskluzywny wystrój to polaczeczenie naturalnego drewna z kamieniem

 • wanda

  Projekt zaaranżowania chorzowskiego rynku był przedstawiony do społecznej konsultacji. Wtedy krytyki - uwag nie było. Teraz masz pomysły i krytykujesz. To niczego nie wnosi/

 • Marek

  Ciekawe gdzie był konsultowany?

 • Wanda

  W UM. Na BIP, Na stronie głównej Ratusza, na portalu Mój Chorzów, i na Nasz Chorzów. W kwartalnikach; "Twój Chorzów" i w "Chorzowianinie". Plany i projekt, wizualizacje były ogólnodostępne.

 • Leni 234

  Wanda jak da Bog Tyz bedziesz kiedys Starym zniedoleznialym ramolem-wiec nie podskakuj.

 • Wanda

  Popraw pisownię. Osoba aktywna fizycznie nie doświadcza stanu, który tu prezentujesz. Stary nie znaczy niedołężny, ramol jest określeniem wulgarnym.

 • Wanda

  "Ramol" - to określenie obraźliwe, nie wulgarne.

 • wanda

  W polszczyźnie "ramol" to stary, zniedołężniały mężczyzna, wyraża pogardę.Czyli nie jest wulgarne ani obraźliwe, ale wyraża pogardę i tyle w temacie.

 • Joo

  Oczywiscie ze drewniane lawki narusza spojnosc. Nalezy instalowac tylko i wylacznie lawki betonowe, jak i betonowy jest caly rynek i ratusz.

 • Wanda

  Czy rzeczywiście potrzebne są drewniane ławki? Rynek to nie park z alejami, rozbudowaną przyrodniczą przestrzenią.Warto, aby starsi ludzie zamiast co i rusz przysiadać pokusili się o więcej ruchu!

 • Ginter

  Wanda nie przejmuj sie, masz w 100% racje. Wiekszość suwaków to spaślaki, wszyscy chorzy na cukrzyce i nadcisnienie. Z czego te choroby? Z przejedzenia, otyłości i braku ruchu. Siedzą i żra, na tyle ich stać.

 • Wanda

  Hej Ginter! Dzięki za tekst z aprobatą. Ostatnio komentowałam temat segregowania odpadów. Ludzie w nie wiedzą co to jest ochrona środowiska, recykling, utylizacja. Są na NIE. Kto to jest suwak?

 • :))))))

  A Wanda i Ginter są najmądrzejsi w całym Chorzowie :))))))

 • Wanda

  Napisz coś, poddaj to coś krytyce i wymyśl kierunek i sposób naprawy. Skoro uważasz, że jesteśmy najmądrzejsi, to napisz dlaczego, uzasadnij to. Zacznij używać rozumu - świetna zabawa!

 • Ginter

  Napisz coś mądrego może Ty!

 • Ginter

  Suwak to ramol ktory zamiast podnosic nogi przy przemieszczaniu sie przesuwa je po podłożu generując charakterystyczny dźwięk :)

 • Wanda

  Dzięki. Celna charakterystyka! Spotykam takie osoby i to najczęściej płci męskiej. Seniorki z nadwagą bardzo często kuleją - chore stawy biodrowe!. Na takie i podobne przypadki jest jeden sposób - aktywność fizyczna. Rodzaj - każdy - byle systematycznie.

 • Wanda

  Muszę tu jeszcze dodać: aktywność fizyczna ( jako norma) uprawiana przez cale życie. Gdy pojawiają się dolegliwości to ratunkiem jest rehabilitacja i leczenie chirurgiczne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.