Wiadomości z Chorzowa

Druga część „Historii Ruchu Chorzów” już w sprzedaży. Tym razem tematem lata 1930-1933

  • Dodano: 2021-12-20 13:15

Do kibiców Ruchu Chorzów trafiła długo wyczekiwana świeżynka! Na rynku jest już drugi tom „Historii Ruchu Chorzów”, który traktuje o latach 1930-1993. Dowiemy się m.in. jak Niebiscy doszli do pierwszego Mistrzostwa Polski.

Na wydanie drugiego tomu dziejów Ruchu Chorzów od dawna czekali wszyscy kibice Niebieskich. Kolejna część dziejów klubu z Cichej 6 została poświęcona okresowi 1930-1933, czyli min. 10. rocznicy powstania Ruchu czy też dojściu Niebieskich do zdobycia pierwszego w historii Mistrzostwa Polski.

Publikację stworzyli wspólnie Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik i Damian Sifczyk. Tom został zadedykowany zmarłemu Andrzejowi Gowarzewskiemu, który wcześniej opracował encyklopedię Ruchu Chorzów.

Nie jest łatwo przygotować to tak, by wszystkie rozdziały były spójne pod względem stylu pisania, gdy w zespole jest aż czterech autorów. Bardzo chcieliśmy, aby książka ukazała się w tym roku i udało się. Myślę, że jest to świetna książka i nie mówię tego jako współautor, tylko czytelnik. Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej biografii na tak wysokim poziomie - mówił podczas oficjalnej premiery Damian Sifczyk.

Kolejna część „Historii Ruchu Chorzów” już w sprzedaży

Redaktorzy tomu przedstawili szczegółowo m.in. kulisy zdobycia przez Ruch Chorzów pierwszego Mistrzostwa Polski. Nie było to proste - w pewnym momencie Niebiescy znaleźli się o włos od upadku. Jak doszło do tak wielkiego sukcesu?

Złożyło się na to wiele czynników, a na pierwszym planie byłaby to chyba stabilizacja składu, reforma ligi czy koniec służby wojskowej Peterka – takie to były czasy. Owszem, to był trudny okres, ale mówi się, że w ciężkich czasach rodzą się silni ludzie – opowiadał Andrzej Godoj.

Istotnym wydarzeniem był 10. jubileusz powstania Ruchu Chorzów.

W 1930 roku Ruch zorganizował dwudniowe obchody 10-lecia istnienia. Geniusz Paczyńskiego podpowiedział mu, by zaprosić na nie ważnych polityków. Miał intuicję co do tego, kto powinien być patronem tej uroczystości. To był zaczyn tego, co działo się w późniejszych latach. Ruch wkrótce stał się dominatorem na krajowej scenie. M.in. o tym można przeczytać w książce - powiedział Piotr Kowalik.

Gdzie można dostać drugą część „Historii Ruchu Chorzów”? Tradycyjnie – we wszystkich punktach sprzedażowych klubu. To sklep „eRka” przy ul. Jagiellońskiej 3 (w godz. 10.00-18.00), Strefa Kibiców przy ul. Cichej 6 (w godz. 8.00-16.00) i sklep internetowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również