Wiadomości z Chorzowa

Dzieci z Ukrainy w chorzowskich szkołach. Ile dzieci przyjęto do placówek oświatowych?

  • Dodano: 2022-03-25 07:00, aktualizacja: 2022-03-24 13:35

Od dnia wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, do Polski przyjechało sporo rodzin z dziećmi w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Dzieci, które przebywają obecnie w Chorzowie, zapisywane są do pobliskich placówek oświatowych. Ilu nowych uczniów przyjęto? Jak szkoły pomagają im oswoić się z nową rzeczywistością?

Również przed wojną

Większość dzieci narodowości ukraińskiej przyjęto do chorzowskich szkół po wybuchu wojny – wtedy to całe rodziny uciekały do Polski przed tym ogromnym niebezpieczeństwem. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem konfliktu zbrojnego, w placówkach w Chorzowie już uczyli się ukraińscy uczniowie – wówczas było ich zaledwie 80. Dziś ta liczba znacznie wzrosła. Jak podaje Urząd Miasta, od czasu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w Chorzowie do placówek oświatowych zostało przyjętych 198 uczniów (52 do przedszkoli, 119 do szkół podstawowych oraz 27 do szkół ponadpodstawowych).

Ułatwianie edukacji

Dzieci przybywające do nas z Ukrainy nie znają języka polskiego, co znacznie utrudnia ich edukację w polskich placówkach. Aby chociaż trochę ułatwić im naukę i aklimatyzację w nowym środowisku, szkoły starają się udzielać ukraińskim dzieciom wsparcia.

-Uczniowie z Ukrainy mają do dyspozycji dodatkowe godziny nauki języka polskiego. W szkołach pracują też asystenci z językiem ukraińskim. Chcemy również zatrudnić psychologa pracującego z językiem ukraińskim. Oczywiście w miarę możliwości staramy się umieszczać uczniów z Ukrainy w szkołach położonych najbliżej ich miejsca pobytu. – mówi Kamil Nowak, rzecznik Urzędu Miasta w Chorzowie.

Jak to wygląda w praktyce? Swoimi doświadczeniami z dziećmi z Ukrainy podzieliła się jedna z nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 22.

- Robimy wszystko, aby ułatwić tym dzieciom naukę. Dzieci są przyjmowane do istniejących już klas. Aby czuły się bezpieczne i akceptowane przez resztę społeczności,  podczas zajęć używamy translatora, tak aby w żaden sposób nie czuły się wykluczone z lekcji. Nauczyciele starają się wyszukiwać materiały dydaktyczne i książki, które ułatwią naukę uczniom z Ukrainy. Sposób prowadzenia takich zajęć zależy oczywiście od kreatywności nauczyciela. Ponieważ większość dzieci nie miała przyborów szkolnych, doposażyliśmy je w plecaki, zeszyty i inne artykuły papiernicze. 

Uczniowie z Ukrainy powoli przyzwyczają się do nowej rzeczywistości. Dzieci cały czas przybywa, jednak placówki nie przewidują tworzenia nowych oddziałów dla dzieci z Ukrainy. Na ten moment uczniowie są zapisywani do istniejących klas.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również