Wiadomości z Chorzowa

[FOTO] W Muzeum Hutnictwa wybrzmiały hutnicze młoty. Industriada 2022 za nami

  • Dodano: 2022-09-04 14:00

Wczoraj w Muzeum Hutnictwa zdecydowanie trzeba było przygotować na niezły huk. Z okazji Industriady władze placówki postanowiły uruchomić hutnicze młoty. Nie zabrakło wielu innych atrakcji!

Dla wszystkich zainteresowanych hutnictwem była to wielka gratka, gdyż w okazji pierwszej Industriady w działającym od 9 miesięcy Muzeum Hutnictwa zdecydowano się na spektakularne uruchomienie hutniczych młotów, zasilanych sprężonym powietrzem. W trakcie pokazów kowale wyjaśniali zwiedzającym dokładnie, w jaki sposób pracują kluczowe dla huty maszyny.

Choć Industriada 2022 za nami to goście Muzeum Hutnictwa na długo zapamiętają tę wizytę. Władze placówki przygotowały bogaty program atrakcji, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ponieważ tegoroczna edycja Industriady przebiegła pod hasłem „Po szychcie. Czas na fajrant”, Muzeum Hutnictwa przygotowało własną wersję – „Labę we hucie”.

Tym razem goście Industriady mogli zapoznać się życiem codziennym mieszkańców Chorzowa, zatrudnionych wpierw w Hucie Królewskiej, a później w Hucie „Kościuszko”. Mogliśmy dowiedzieć się, jak hutnicy spędzali wolny czas wraz z rodzinami po ciężkiej pracy.

Industriada 2022 w Muzeum Hutnictwa za nami

Podczas Industriady w Muzeum Hutnictwa nie zabrakło wielu atrakcji. Dzieciaki mogły zobaczyć m.in. hutniczy zwierzyniec czy ogródek ze zwierzętami, które niegdyś hutnicy w wolnym czasie hodowali. Trzymanie kóz, drobiu, królików czy hodowla gołębi na całym Górnym Śląsku była przecież normą. Chorzowianie bez piłki nożnej żyć nie mogą, więc Muzeum Hutnictwa zdecydowało się zorganizować turniej gry w szmaciankę w hołdzie kibicom Wielkich Hajduk, a dziś Ruchu Chorzów.

Chętni mogli wziąć udział w licznych warsztatach naukowych i plastycznych. Uczestnicy Industriady dowiedzieli się, jak wyglądała kiedyś wizyta u zymboka, czyli u dentysty, zajrzeli do hutniczego ogródka, by stworzyć zielniki, wzięli udział w warsztatach tworzenia toreb i koszulkę z roślinnymi motywami. Maluchy miały szansę trafić do Akademii Małego Hutnika.

Jak zwykle można było skorzystać ze zwiedzania Muzeum Hutnictwa z przewodnikiem, a rodziny z dziećmi miały szansę na oprowadzanie fabularyzowane pod hasłem „LABA WE HUCIE”. Odbyły się też DENSY WE HUCIE, czyli międzynarodowa akcja taneczna, a o 16.30 do tańca i do różańca zagrała Orkiestra Dęta „Batory”. Wieczorem można było posłuchać muzyki industrialnej w ramach „PRZY SOBOCIE PO ROBOCIE”, a na koniec zagrała łódzka grupa Hedone.

Zobaczcie naszą fotorelację z wydarzenia – zdecydowanie był ogień!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również