Wiadomości z Chorzowa

Gigantyczne uderzenie CBŚP. Chorzowianie wśród zatrzymanych pseudokibiców [FOTO+FILM]

 • Dodano: 2022-10-28 10:45, aktualizacja: 2022-10-28 12:45

We wtorek policjanci CBŚP, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej zatrzymali 35 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców. Wśród zatrzymanych byli także mieszkańcy Chorzowa. 

CBŚP: Zatrzymano 35 osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców

We wtorek, wczesnym rankiem w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Mikołowie, Tychach, Żorach, Wyrach, Nakle Śląskim i Bytomiu rozpoczęła się gigantyczna akcja ukierunkowana na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. W działaniach wzięło udział blisko 1000 funkcjonariuszy. Śląskich policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wsparli funkcjonariusze z CBŚP z terenu całego kraju, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z niemal całego kraju.

W trakcie akcji zatrzymano 35 osób. Wśród zatrzymanych jest podejrzany o kierowanie tą grupą – Łukasz Z. Podczas działań przeszukano kilkadziesiąt mieszkań i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych, zabezpieczając przy tym amfetaminę, marihuanę, 2CB, sterydy anaboliczne, kominiarki oraz ponad 71 tys. zł i biżuterię. Zabezpieczono także różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty m.in.: maczety, noże, pałki oraz gaz obezwładniający.

- Akcja jest efektem wielomiesięcznej ciężkiej pracy policjantów z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorów ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wywodzili się ze środowiska pseudokibiców jednego ze śląskich klubów sportowych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że gang ma na swoim koncie cały katalog przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, m.in. wymuszenia rozbójnicze, uprowadzenie dla okupu, pobicia z użyciem niebezpiecznych narzędzi na tzw. sprzęcie w postaci maczet, pałek czy metalowych rur. Mogą być także odpowiedzialni za oszustwa, tzw. zbrodnię VAToską, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, działalności instytucji państwowych czy porządkowi publicznemu - czytamy na stronie CBŚP.

Grupa zajmowała się również obrotem znacznymi ilościami środków odurzających oraz substancji psychotropowych. Według śledczych członkowie grupy mieli określony podział ról, dzieląc się przy tym korzyściami z uzyskiwanych przestępstw. Do tej pory w sprawie występuje 110 podejrzanych.

Zatrzymania związane m.in. z brutalnymi atakami na terenie Rudy Śląskiej

Zatrzymani podczas wtorkowej akcji zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie ogłoszono im łącznie 120 zarzutów. Obejmują one między innymi pobicia, w tym pobicie z użyciem niebezpiecznych narzędzi w następstwie czego poszkodowany zmarł (do zdarzenia doszło 24 października 2017 roku w Rudzie Śląskiej) oraz brutalnego pobicia z 14 września 2017 roku w Rudzie Śląskiej, gdzie poszkodowany został skatowany i z licznymi złamaniami trafił do szpitala. 

- Do kolejnego przestępstwa doszło 1 kwietnia 2010 roku w Mysłowicach, gdzie dotkliwie pobito kilkanaście osób drewnianymi pałkami. Śledczy zarzucają niektórym zatrzymanym, że 25 sierpnia 2017 roku w Świętochłowicach przy ul. Barlickiego, przy użyciu pałek i maczet pobili mężczyznę, który doznał licznych obrażeń ciała stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu. Poziom brutalizacji podczas tego zdarzenia był bardzo duży, a poszkodowany został zaatakowany w obecności żony i dziecka, którzy także ucierpieli. Zarzuty dotyczą również udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, tj.: marihuany, kokainy, amfetaminy, mefedronu czy MDMA - czytamy na stronie CBŚP. 

Śledczy nadal wykonują czynności w sprawie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Komentarze (7)    dodaj »

 • fsz

  Sami sympatycy, a być może nawet osobiście członkowie zorganizowanej grupy przestępczej Psycho Fans się tu odezwali w komentarzach!

 • Krzysztof

  Zarzuty stawiane na podstawie pomówienia przez " małego świadka koronnego", który widzi dla siebie światełko w tunelu po prawie 12 latach od ppełnienia tych czynów nie mogą stanowić dowodów w sprawie. Ponadto metody stosowane przy zatrzymaniach w wyniku których dochodzi są na pograniczu bądź przekroczeniu uprawnień, a więc w rozumieniu kodeksu karnego przestępstwem.

 • JP

  CBŚ najgorsze [...], czemu nikt nie mówi o dzieciach poszkodowanych przez tych brutali, kwapią się zatrzymaniem osób ale o krzywdzie psychicznej jakiej wyrządzają dzieciom, które były przy zatrzymaniach nikt nie powie

 • Moshe Garbajev

  Pokazówka dla starych bab. Ubraliście się jak mossad do zlikwidowania irańskich bojowników a z waszym wyszkoleniem to możecie co najwyżej szukać Jacka Jaworka w pustym lesie. Ilość narkotyków nie podana nawet w działkach dilerskich czyli pewnie mało, 71 tyś to też nie jest duża kwota. Dochodzeniówka to też chyba ze szkoły specjalnej skoro 12 lat zajeło wam znalezienie ludzi co kogoś pobili na ulicy. O ile to w ogóle oni. Bo znając wasze działania to byle komu chcecie przyczepić wszystkie nie rozwiązane sprawy i cyk statystyki w górę. I premia od kumendanta.

 • Extra

  Teraz będą śpiewać :) Każdy będzie chciał zostać małym świadkiem koronnym. Super reklama dla Chorzowa. Ino Ruch

 • ###

  Zatrzymań będzie więcej

 • mały członek zbigniewa

  No a jak. Znam prokuratorów i dziwię się że jeszcze nie podciągnęli pod to całych rodzin tych zatrzymanych. Był u babci na obiadku? Znaczy babcia współwinna. No i za sumsiadów też się trza wziąć. W końcu mieszkają w tym samym budynku co pan bandyta więc na pewno współpracują ze sobą...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również