Wiadomości z Chorzowa

"Gyburstag Matki Huty" na 220-lecie Huty "Królewskiej" [PROGRAM]

  • Dodano: 2022-10-18 09:15

W najbliższą sobotę, 22 października Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaprasza na wspólne świętowanie 220-lecia Huty „Królewskiej”

Huta „Królewska” była zaczątkiem dzisiejszego Chorzowa. W tym roku obchodzimy 220. rocznicę jej uruchomienia. Oficjalnie została otwarta 26 października 1802 roku podczas wizyty ministra górnictwa i hutnictwa Prus, hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena. Jego pomnik znajdziemy dzisiaj na Placu Hutników w samym centrum miasta.

"Gyburstag Matki Huty" - program

Świętując GYBURSTAG MATKI HUTY Muzeum przygotowano aż 76 różnych wydarzeń. Odbywać będą się między godziną 12.00 a 20.30. Specjalnie z tej okazji zobaczymy m.in. wystawę czasową pt. „WIELKA KSIĘGA PRZEMYSŁU”. Prezentowane będą na niej jedne z pierwszych fotografii Huty „Królewskiej” pochodzące z bogato zdobionego albumu fotograficznego wykonanego ponad 150 lat temu!

Z okazji urodzin huty nie zabraknie salw honorowych z armaty. Hutę odwiedzą ojcowie założyciele na czele z samym hrabią Redenem. Odbędą się pokazy strojów historycznych i broni z epoki. W hutniczym piecu topić będzie się żeliwo. Najodważniejsi, przy zastosowaniu technologii wirtualnej rzeczywistości 360 stopni, będą mieli możliwość zobaczenia wielkiego pieca od środka. Wieczorem Muzeum zaprosi na wyjątkowy i nowoczesny pokaz świateł LED.

Dla najmłodszych przewidziano szereg różnych warsztatów. Podczas „HUTNICZEGO GENERATORA KREATYWNOŚCI” dzieci wraz z rodzicami będą miały m.in. okazję zabrać „OGIEŃ DO KABZI”, czy wspólnie sprawdzić, o co chodzi w „ANTYWARSZTATACH MARASZENIA DZIECI”. W programie są także pokazy chemiczne i pirotechniczne, a na koniec dnia występ „WESOŁEGO CYRKU PANA PEDRO”.

Dla nieco starszych zaplanowano możliwość prac warsztatowych z formami odlewniczymi, „HUTNICZE ZAGWOZDKI”, czyli historyczne kalambury oraz spotkanie autorskie z Wojciechem Dingesem, autorem książki „SEKRETY CHORZOWA”.

W programie imprezy znalazły się również sprawdzone już hity jak „BYZUCH NA MINECu”, czyli zwiedzanie czynnej kuźni sąsiadującej z Muzeum (ilość miejsc ograniczona), czy zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” z udziałem przewodników lub kuratorów. Bilet na zwiedzanie wystaw Muzeum w tym dniu w wyjątkowej cenie 5 zł /os.

Huta „Królewska” przez ponad dwa wieki funkcjonowania nieprzerwanie się przekształcała

Wielokrotnie zmieniała właścicieli, jak i samą nazwę. Kiedy powstawała była jedną z najważniejszych hut w tej części Europy. Z biegiem lat uznano ją za jedno z najwybitniejszych osiągnięć myśli technicznej i architektury industrialnej na świecie. Po ponad dwóch wiekach to bezsprzecznie jeden z symboli rewolucji przemysłowej, a zarazem działający zakład produkcyjny, który jest częścią globalnego koncernu. Rolą naszego Muzeum jest w atrakcyjny sposób opowiadać te złożone dzieje – zauważa Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Na wybrane wydarzenia organizowane podczas GYBURSTAGU MATKI HUTY konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32 704 96 31 (w godzinach pracy Muzeum) lub on-line: bilety.muzeumhutnictwa.pl/


Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 roku pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są zarówno wielkie hutnicze maszyny, jaki i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie, jak i swoim codziennym życiu.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Utworzenie Muzeum możliwe było dzięki projektowi „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”. Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, PRIORYTET: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem projektu. Wartość dofinansowania wynosi: 67 026 372,92 zł (w tym MGW w Zabrzu: 51 983 556,15 zł, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie: 15 042 816,77 zł).

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jprd

    To tak jak zaprosić gości na 125 urodziny dziadka, kompletnie bez sensu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również