Wiadomości z Chorzowa

Hulajnoga elektryczna to nie zabawka! Policjanci reagują na niebezpieczne zachowania

  • Dodano: 2025-08-04 06:45, aktualizacja: 2025-08-04 07:00

W ostatnim czasie policjanci z chorzowskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który jechał hulajnogą elektryczną z prędkością prawie 40 km/h. To zdecydowanie za szybko – zgodnie z przepisami konstrukcja hulajnogi elektrycznej ogranicza rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h. Dodatkowo zatrzymali też kobietę, która poruszała się nietypowym pojazdem.

Przy prędkości bliskiej 40 km/h nietrudno o wypadek

Wystarczy niewielka przeszkoda, piasek na drodze lub gwałtowne hamowanie. Mężczyzna nie miał na głowie założonego kasku, co dodatkowo zwiększa ryzyko poważnych urazów głowy. Takie zachowanie może być groźne nie tylko dla osoby kierującej, ale także dla pieszych i rowerzystów.

Pojazd bez odpowiednich badań

Tego samego dnia policjanci z chorzowskiej drogówki zatrzymali również kobietę, która poruszała się pojazdem przypominającym hulajnogę elektryczną z siedzeniem. Właścicielka kreatywnego pojazdu została ukarana mandatem.

Tego typu pojazdy nie mają odpowiednich badań technicznych ani dopuszczenia do ruchu. Samodzielne przerabianie konstrukcji to poważne ryzyko. Nie wiadomo, czy takie pojazdy mają sprawne hamulce, stabilną ramę czy odpowiednie oświetlenie. Ich używanie na drogach to niebezpieczeństwo dla wszystkich.

Zasady bezpieczeństwa:

  • W hulajnodze elektrycznej konstrukcja ogranicza rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h. 
  • Kask nie jest obowiązkowy, ale warto go mieć. Chroni głowę przy upadku.
  • Nie wolno przerabiać innych pojazdów na hulajnogi. To nielegalne i bardzo ryzykowne.
  • Każdy pojazd przypominający hulajnogę elektryczną, posiadający siedzenie, nie spełnia wymagań przepisów dla hulajnóg elektrycznych.
  • Dzieci poniżej 10 lat nie mogą jeździć hulajnogą elektryczną po drogach publicznych.
  • Hulajnogi należy używać na drodze rowerowej lub pasie dla rowerów. Jazda po chodniku to wyjątek i wymaga szczególnej ostrożności.

Latem na drogach i ścieżkach pojawia się coraz więcej hulajnóg elektrycznych. To wygodny sposób poruszania się, ale tylko wtedy, gdy przestrzega się przepisów. Rozsądek i bezpieczeństwo powinny być zawsze na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również