Wiadomości z Chorzowa

Internetowa burza wokół wybiegu dla pumy

 • Dodano: 2021-03-24 11:30

Wybieg Pumy Nubii został obity dodatkowymi deskami i jak wynika z oświadczenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego ma to zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo turystom, którzy mimo wyraźnego zakazu zbliżania się do dzikiego zwierzęcia, niejednokrotnie zakaz ten łamali. Na ostrą reakcję internautów nie trzeba było długo czekać.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

 Pana Dyrektora wsadzić do klatki i zabić deskami oraz odizolować od społeczeństwa. Wstyd, że ktoś taki pełni rolę dyrektora Zoo. – napisał jeden z internautów. – Żal kota, który nie jest zagrożeniem dla ludzi, pozbawienie jej rodziny i zamknięcie przez niesprawiedliwy sąd. – dodaje kolejna internautka na oficjalnym profilu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Jednak według prawa puma należy do gatunku najbardziej niebezpiecznych drapieżników, a obowiązkiem pracowników zoo jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko turystom, ale również i zwierzęciu.

– Ataki względem tych desek, zamontowanej tutaj tej dodatkowej bariery, pojawiają się i wierzę, że będą się pojawiały. Niestety nie jesteśmy w stanie dogodzić wszystkim. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo. W przypadku jakiegokolwiek wypadku, do którego mam nadzieję nigdy u nas nie dojdzie. – mówi Wojciech Bielatowicz, Śląski Ogród Zoologiczny.

Niestety jak mówią pracownicy zoo, turyści naśladowali byłego właściciela Nubii, który przez boczne kraty woliery nieraz witał się czule ze swoją podopieczną i o ile faktycznie zwierze Kamila Stanka może traktować jak przyjaciela, tak już zwykłego turystę nie za bardzo. Sam Stanek pomysł dodatkowych desek w wolierze pumy krytykował, ale jak zaznacza nie chce się kłócić ze Śląskim Zoo, bo to w lipcu ubiegłego roku zaoferowało nieocenioną pomoc przygarniając zwierze w swoje progi.

– Wszystkie działania pana Kamila skoncentrowane są na ten moment aby warunki pumy Nubii w miejscu, w którym przebywa były jak najlepsze, żeby ona miała się jak najlepiej. I to jest jego nadrzędny cel. – mówi Paweł Matyja, pełnomocnik Kamila Stanka.

Stanek według prawa nie jest już stroną w sprawie, a prawnym właścicielem pumy jest skarb państwa. Jednak mimo to, pracownicy zoo liczą się ze zdaniem byłego właściciela i przystają na wiele jego próśb. Oczywiście Stanek widzi tylko jeden finał tej historii.

– Nikt się nie zaopiekuje tym zwierzakiem tak dobrze jak ja. No niestety bo jest u mnie w głowie już zostało i będzie na zawsze, także ta reakcja emocjonalna zawsze będzie brała górę, od reakcji administracyjnej, czy jakiejś tam innej. Tak jak mówimy, wypracowujemy ten kontakt na tyle ile możemy. – mówi Kamil Stanek, były właściciel pumy Nubii.

29 marca dzięki budowie nowego wybiegu dla panter śnieżnych z funduszy Budżetu Obywatelskiego, puma Nubia zyska ich starą wolierę i tym samym jej życiowa przestrzeń w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zostanie znacząco zwiększona.

Komentarze (65)    dodaj »

 • Ii

  Pamiętacie ten przypadek w Rosji? Ludzie doświadczeni byli treserzy cyrkowi trzymali w domu tygrysa i czarną panterę, od małego wychowywali. Zwierzątka dorosły i pewnego dnia odezwał się instynkt. Facet został zagryziony i częściowo zjedzony a babka przeżyła bo zdążyła się zamknąć w łazience. Antyterroryści weszli do domu i zastrzelili oba zwierzęta. Pewnie też gadali że "od małego i spokojne" i inne głupoty. Miejsce takich zwierząt jest w naturze a nie w domu lub zoo.

 • Ewa

  Co zoo robi z komentarzami??czemu usuwacie

 • Ania

  Wszyscy znawcy sie znalezli ten kot jest od malego z kamilem i powinien tam zostac. Jezeli nie znacie tego czlowieka, to sie nie wypowiadajcie bardzo prosze, atakowac kazdy potrafi a moze warto od poczatku dowiedziec sie jak jest i jaki jest kamil a pozniej sie wypowiadac. Brak slow

 • Gość

  W przypadku Nubii , na nie szczęście ...niestety.

 • Baltobi z Chorzowa

  Nubia spała w łóżku z Kamilem kochanym ,przyjacielem a teraz co???? kraty ! pręty , dechy ! . Maltretujecie biednego koteczka !!! Na sąd z Wami !!!!

 • TN

  Zoo to nie miejsce dla tej pumy, która od urodzenia przez 6 lat wychowała się z ludźmi nigdy nie wykazując agresji. Pracownicy zoo nie mają doświadczenia z opieką nad oswojonym zwierzętami, a przepisy w zoo (np. zero kontaktu) są kompletnie nieadekwatne do sytuacji tej pumy. To nie wina zoo, a bezdusznego systemu, ale biorąc to pod uwagę zoo powinno zrobić ile się da by tej pumie, póki tam jest, zapewnić kontakt z byłym opiekunem, np. na zapleczu, tak by nie było potrzeby barykadowania jej jak w sarkofagu.

 • Ooo

  Zoo usuwa nieprzychylne komentarze??

 • Erih

  Uwaga! Warszawski troll atakuję!!

 • Aneta Nowak

  Pan Stanek nawet zaprzecza pod ostatnim jego filmem że puma Nubia to puma płowa. Tutaj wychodzi jego calkowity brak wiedzy na temat tych zwierząt.

 • Alicja

  Aneta,gdyby twoja wiedza o Pumach i ich gatunkach była właściwa to wiedziałabyś że jest ich dużo. Jedna nazwa Puma Płowa to nie wszystko. Znajdź sobie informacje w literaturze a dopiero potem się kompromituj.

 • Aleksandra

  Aniu P. vel. Aneto Nowak to twoja wiedza jest ograniczona, nawet nie wiesz jak bardzo, ośmieszasz się gdzie tylko się da, i w dodatku nie widzisz w tym nic złego, to może jak jesteś takim znawca pum to powiesz nam coś o gatunkach i podgatunkach tych drapieżników (jeżeli wogole wiesz o co chodzi)

 • gość

  A może nad tym byś się Aneto zastanowiła i pomyślała ,co ta biedna Nubia za kratami czuje....zamiast "łapać"za słowa Stanka?"Temple Grandin, niezwykły naukowiec z zespołem Sawanta, w swoich licznych badaniach odkrywa i potwierdza, że dzielimy podstawowe uczucia ze zwierzętami, ponieważ nasze mózgi działają podobnie. Biologia emocjonalna zwierząt jest tak zbliżona do ludzkiej, że liczne badania z neurologii emocji można przeprowadzać na zwierzętach, ponieważ stanowią niejako matrycę naszych4. Ta niezwykła, wysoko funkcjonująca autystyczna pani profesor zoologii wskazuje, że jedyną różnicą między emocjami ludzi i zwierząt jest to, że te ostatnie nie posiadają uczuć mieszanych. Zwierzęta nie potrafią jednocześnie kochać i nienawidzić w przeciwieństwie do ludzi "Szkoda,że tej wspaniałej relacji jaka zaistniała między tym kotem,a opiekunem NIGDY nie zrozumiesz. Zrobisz wszystko,by to zniszczyć...Żałosne!

 • gość

  No niesamowite, niesamowite!!! Jakże "ważne" to w całej sprawie.Nie znalazło się NIC czego można byłoby się przyczepić? Hm

 • Ola

  Cała Polska zna Nubię i chce by zoo szanowało tego kota!!!!

 • Edyta

  Kamil jest obecnie najlepszym znawcą potrzeb i zachowań pumy. Niestety jego zdania, opinie i informacje nie są uwzgledniane ponieważ dziewczyny zajmujące się zwierzętami drapieżnymi uważają, że zjadły wszystkie rozumy i nie chcą słuchac informacji. Zamiast zdobyć się na odrobinę pokory i nauczyć się czegoś od człowieka, który od lat zajmuje się pumą i ma ogromną wiedzę na ten temat wolą udawać, że są najmądrzejsze.

 • lucyna

  NUBIA wróci do domu, a wtedy rozliczyć wszystkich...niech odpowiedzą, za to, co zrobili tej pięknej Nubii..

 • Anna Turki

  Popieram i wyrażam nadal swój sprzeciw na taką sytuacje tj. ograniczanie kontaktu z Nubia !!!

 • Ewa

  To przykre, ponieważ wystarczyłoby docenić doświadczenie pana Kamila w opiece nad Nubią.Dla mnie skrajnie nieodowiedzialne jest podawania do jedzenia czegoś czego w swym przeszło 6 letnim życiu nigdy nie jadła, a zatem jej przewód pokarmowy nie jest przyzwyczajony.

 • gość

  Zgadzam się w 100%

 • Aneta Nowak

  On nie ma zadnego pojęcia na temat tych zwierząt, więc dlaczego ktoś miałby brać jego brak wiedzy pod uwagę?

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również