Wiadomości z Chorzowa

Jak dochodzi do zapalenia spojówek oraz gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Dodano: 2022-07-27 12:00

Jedną z częściej występujących dolegliwości oczu jest zapalenie spojówek. Nie należy to do najprzyjemniejszych schorzeń. Dolegliwość ta może skutecznie zepsuć nam nasze plany. Co ciekawe, niektórzy bardzo często zmagają się z tym schorzeniem. Skąd się bierze? Jak je leczyć? Przyszła pora, aby na te wszystkie pytania znaleźć odpowiedź.

O zapaleniu spojówek

Chyba nie ma wśród nas żadnej osoby, która nie wiedziałaby, czym jest zapalenie spojówek. Pewnie dolegliwość ta spotkała nas, czy też naszych bliskich. Wiemy doskonale, że spojówki są bardzo delikatnymi błonami. One pełnią funkcję ochronną naszych oczu. Dzięki spojówce nasze oko jest chronione przed urazami oraz różnego rodzaju infekcjami. Niestety spojówki są błonami bardzo wrażliwymi. Szybko dochodzą do nich zanieczyszczenia. Wszystko za sprawą pocierania dłońmi.

Zapalenie spojówek ma to do siebie, że można się go nabawić bardzo szybko oraz łatwo. Czasami wystarczy, że coś nam wpadnie do oka. Po chwilowym pocieraniu nastąpi ból, zaczerwienienie, a nawet wydzielina.
Po czym poznamy, że doigraliśmy się zapalenia spojówek? W pierwszej kolejności odczuwamy swędzenie, pieczenie, światłowstręt, a także kłucie w oczach. Po pewnym czasie zauważane są już przekrwienia w oczach, a nawet grudki, obrzęk, czy też wydzielinę.

Kogo może dotknąć zapalenie spojówek? Na pewno nikogo nie zaskoczy odpowiedź, że zapalenie spojówek może dotknąć każdego z nas. Na zapalenie spojówek nie ma wpływ nasz wiek, czy też nasza płeć.
Jakie rodzaje zapalenia spojówek można wyróżnić?

Za stan zapalny, który się rozwija odpowiadają wirusy, grzyby, a także bakterie. Mają na nie wpływ także różnego rodzaju alergeny. Podobnie jak z innymi dolegliwościami, także przy zapaleniu spojówek wyróżnia się kilka rodzajów tej dolegliwości.

Najczęstsze jest zapalenie spojówek bakteryjne. To zapalenie najczęściej obejmuje oboje oczu. Poza zaczerwienieniem widoczna jest wydzielina ropna. Jest to tyle uciążliwe, że ropy czasem jest tak sporo, że trudno jest otworzyć oczy. Bez obrzęku przy zapaleniu spojówek także się nie obejdzie. Gdy z bakteryjnym zapaleniem spojówek nic nie zrobimy, to z czasem pojawią się wybroczyny krwiste, czy też plamy w szarożółtym kolorze. Nie zwlekajmy w takim przypadku z wizytą u lekarza.

Przy zapaleniu wirusowym spojówek nie musimy się udawać do lekarza. Dlaczego? W tym wypadku akurat dolegliwość mija samoistnie. Wirusowe zapalenie spojówek jest częstą dolegliwością w okresie jesienno-zimowym. Jak takie zapalenie spojówek u siebie rozpoznamy? Na pewno po swędzeniu oraz uczuciu obcego ciała w naszym oku. Niekiedy może występować łzawienie, a nawet światłowstręt. Tutaj zapalenie spojówek dotyczy jednego oka. Musimy jednak uważać, ponieważ po kilku dniach z pewnością przeniesie się na drugie oko.

Czym leczy się zapalenie spojówek?

Skoro już wiemy, czym jest zapalenie spojówek oraz jakie jego rodzaje wyróżniamy, to pora skupić się na leczeniu tej dolegliwości. Na pewno zapalenie spojówek leczy się kroplami do oczu. Zwykle krople to zapisywane są na receptę. Recepty może wystawiać tylko i wyłącznie lekarz. Zapalenie spojówek pomoże wyleczyć nie tylko okulista, ale także lekarz rodzinny. A co w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie podjechać do lekarza? Wówczas możemy skorzystać z opcji konsultacji online.

Co to takiego? Jest to konsultacja z lekarzem. Różnica polega jednak na tym, że nie musimy jeździć do przychodni, tylko z lekarzem konsultujemy się telefonicznie, czy też przed wideo rozmowę. Na takiej konsultacji stawiana jest diagnoza, a recepta także jest wystawiana w formie online. Jest to tak zwane e-recepta. Konsultacje tego rodzaju są coraz bardziej popularne, odbywają się również za pośrednictwem portalu e-recepta.net, ponieważ wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu.

Jeśli zmagamy się z poważniejszymi dolegliwościami, to jak najbardziej polecamy bezpośredni kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czy musimy iść do okulisty?

Powiedzieliśmy już sobie, że w przypadku wirusowego zapalenia spojówek o łagodnym przebiegu, można tę chorobę przeczekać. Najpewniej wszystko powróci do normy. Jednak, gdy dotknęło nas bakteryjne zapalenie spojówek, to powinniśmy czym prędzej udać się do okulisty. Każda osoba, która korzystała już z usług lekarza okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wie, że do okulisty jest nam potrzebne skierowanie. Gdzie takie skierowanie można dostać? Na pewno u swojego lekarza rodzinnego. Po otrzymaniu skierowania możemy się zapisać na wizytę do okulisty. Niestety zdajemy sobie sprawę z tego, że na termin do lekarza specjalisty w naszym kraju dosyć długo się czeka.

Czasem rozsądniej jest postawić na wizytę prywatną. Wówczas na wizytę możemy liczyć i to jeszcze w tym samym dniu, gdy mamy nieco szczęścia. Ważne jest to, aby zdecydować się na wizytę u rzeczywiście dobrego okulisty. Kontakt do dobrego okulisty na pewno nam się przyda. Z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu. Należy o tym pamiętać. Wraz z upływem lat, należy korzystać regularnie z usług okulisty. Gdy pewna wada wzroku zostanie zdiagnozowana w porę, to można zareagować szybciej i dzięki temu można ją pohamować, a w niektórych przypadkach nawet wyleczyć. Zmysł wzroku jest bardzo ważny. Musimy o niego dbać i to w każdym wieku.

Oczy są na tyle delikatne, że tylko w sytuacji, w której coś niepokojącego nas dotyka, to powinniśmy od razu skonsultować się z lekarzem. Gdy sądzimy, że wszystko można przeczekać, to jesteśmy w ogromnym błędzie. Jeśli nie mamy czasu na wizyty bezpośrednie u lekarzy, to można zawsze skonsultować się z lekarzem online. Jest to naprawdę dobry sposób, aby poznać diagnozę, zdobyć skierowanie na badania, czy też otrzymać e-receptę.
Wykupienie e-recepty w aptece nie różni się prawie niczym od tradycyjnej recepty. Nie musimy jednak pamiętać o żadnych papierowych wersjach. Wystarczy, że podajemy kod pin e-recepty oraz swój numer PESEL, który przecież każdy z nas pamięta. Po podaniu tych dwóch danych farmaceuta podaje nam zapisane leki.
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.