Wiadomości z Chorzowa

Jak prawidłowo czyścić nebulizator membranowy?

  • Dodano: 2023-10-16 10:45, aktualizacja: 2023-10-18 11:00

Tak jak każde urządzenie, tak i nebulizator membranowy, dla prawidłowego działania i bezpieczeństwa użytkownika, wymaga regularnego czyszczenia. Czynność nie jest skomplikowana, ale musi być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta.

Po co czyścić nebulizator membranowy?

Należy zacząć od tego, że nebulizator membranowy jest wyposażony w głowicę rozpylającą, która jest elementem eksploatacyjnym. W związku z tym producent informuje, że głowica ta wymaga regularnego czyszczenia. Zaś raz na jakiś czas, trzeba wymienić ją na nową.

Prawidłowe czyszczenie nebulizatora membranowego ma na celu utrzymanie urządzenia w dobrym stanie technicznym. Stan głowicy, jak i pozostałych elementów, z jakich się składa, wpływa również na wydajność całego urządzenia. Ponadto przyczynia się to do zwiększenia higieny. Nie wolno zapominać, że nebulizator stosuje się w czasie choroby i rozmaitych infekcji górnych dróg oddechowych.

Zatem jak widać, czyszczenie nebulizatora zarówno membranowego, jak i każdego innego, jest procesem niezwykle ważnym i koniecznym. Warto utrwalić sobie ten proces, gdyż częstotliwość powtarzania go w okresie jesienno-zimowym, będzie zwiększona.

Jak działa zanieczyszczony nebulizator membranowy?

Zanieczyszczony nebulizator membranowy może nieprawidłowo działać lub całkowicie uniemożliwić uruchomienie urządzenia. Za takie zachowanie nebulizatora zwykle odpowiada zanieczyszczenie na powierzchni membrany. Na to samo mogą wskazywać również mocno zabrudzone piny.

By uniknąć konieczności zakupu nowego nebulizatora, trzeba odpowiednio wcześnie, a dokładnie regularnie dbać o to urządzenie. Czyszczenie zgodne z zaleceniami producenta przyczyni się do utrzymania go w dobrym stanie technicznym i wizualnym. To będzie miało automatycznie przełożenie na bezpieczeństwo użytkownika.

Jak czyścić nebulizator membranowy?

Czyszczenie nebulizatora powinno przebiegać w kilku prostych krokach. Do pojemnika na lek należy wlać 3-6 ml wody o temperaturze do 40 stopni Celsjusza z dodatkiem 2-5 kropli octu, zamknąć go, a następnie wstrząsnąć. Po tym wystarczy tylko przeprowadzić pełny proces nebulizacji, oczywiście niczego nie wdychając. Chodzi tu o to, aby przygotowana substancja przebyła drogę przez wszystkie elementy nebulizatora, w ten sposób je czyszcząc.

Ważna jest również dokładna dezynfekcja pozostałych elementów, maseczki, wężyka itd. Powierzchnię głowicy, a także wszystkich pozostałych akcesoriów znajdujących się w zestawie, dobrze jest przetrzeć alkoholem 75% albo specjalnym środkiem medycznym. Do czyszczenia tych elementów, należy wykorzystać czystą gazę medyczną.

Podczas czyszczenia nie wolno dotykać metalowej membrany, co mogłoby ją trwale uszkodzić. Ważne jest również, aby sprawdzić piny w nebulizatorze i w głowicy. Muszą być czyste, pozbawione kurzu oraz innych zabrudzeń. Tylko wtedy będą przewodzić napięcie pomiędzy korpusem i głowicą rozpylającą.

Zadbany nebulizator posłuży przez dłuższy czas, a co najważniejsze, zapewni bezpieczeństwo i prawidłowe działanie w momencie, kiedy będzie najbardziej potrzebny. Niech więc regularne czyszczenie urządzenia wejdzie każdemu w nawyk.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.