Wiadomości z Chorzowa

Jak wybrać buty piłkarskie? Turfy dla amatorów czy profesjonalistów?

  • Dodano: 2018-11-28 08:15, aktualizacja: 2018-11-28 08:26

Jeśli kochasz grać w piłkę nożną, z pewnością wiesz, jak ważną rolę odgrywają buty. Powinieneś wybierać takie, które będą przeznaczone specjalnie na boisko. Dodatkowo zapewnią odpowiednią przyczepność do podłoża – naturalnego lub sztucznego.

Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie tego typu obuwia?

Poznaj rodzaje butów piłkarskich
Na samym początku musisz zadać sobie pytanie, gdzie najczęściej grasz lub planujesz grać. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w zależności od nawierzchni możemy dopasować różne rodzaje podeszw.

Na naturalną suchą murawę wybierz lanki, czyli buty z oznaczeniem FG lub HG. Pierwsze sprawdzą się na niezbyt ubitym terenie, drugie wręcz przeciwnie – nadają się na twardą powierzchnie. Na mokrej murawie najlepiej spełnią się buty z oznaczeniem SG. Są przystosowane „do pracy” na grząskich terenach, w czasie jesieni, zimy i wiosny.

Buty na sztuczną trawę to właśnie turfy i będą oznaczone skrótami AG i TF/TT. Obuwie AG ma okrągłe korki ze specjalnymi wypustkami. Dzięki nim również nadają się na zmrożone podłoże. Buty piłkarskie - turfy z oznaczeniem TT mają małe gumowe wypustki, które znajdują się tuż obok siebie. Sprawdzą się nawet w śniegu i deszczu.

Jeśli jednak ćwiczysz na hali, w której podłoga zrobiona jest z parkietu, kauczuku lub gumy - wybierz buty z oznaczeniem IC/IN/IT. Mają one płaską, niebrudzącą podeszwę, która doskonale sprawdza się w takich pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów piłkarskich?
W porządku, już mniej więcej wiesz, jaka podeszwa będzie dla Ciebie odpowiednia. Jednak to nie wszystko. Aby buty faktycznie mogły Ci posłużyć musisz przyjrzeć się też innym elementom.

Jeśli grasz w piłkę kilka albo kilkanaście razy w roku, nie potrzebujesz specjalistycznych butów za 300 czy 500 zł. Natomiast jeżeli grasz profesjonalnie – warto zwrócić uwagę na klasę materiałów i wyższą cenę obuwia.

Po drugie – kształt buta. Jak pewnie wiesz, buty piłkarskie są specjalnie profilowane. Musisz jednak wybrać takie, które będą jak najbardziej dopasowane do Twojej stopy. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko kontuzji.

Po trzecie – wzmacniane czubki. One również mogą chronić przed złamaniami. Dlatego ważne jest, aby Twoje buty je posiadały – szczególnie jeśli grasz półprofesjonalnie lub profesjonalnie.

Istotnym aspektem jest także materiał, z którego wykonane są buty. Bardzo często mają powierzchnię ze skóry syntetycznej lub naturalnej. Jednak dobrym rozwiązaniem, które wprowadzają producenci, jest zastosowanie syntetyków. Dlaczego? Takie buty mogą posłużyć Ci dłużej od skórzanych i dodatkowo zapewnią wodoodporność.

Kolejną ważną rzeczą, jest waga. Buty nie mogą być za ciężkie, a powinny być wręcz niewyczuwalne. Dzięki temu, możesz zwiększyć swoją prędkość, a także lepiej wyczuć podłoże i piłkę. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, jakie proponują producenci, np. antybakteryjne technologie.

Buty piłkarskie dla dzieci – jakie wybrać?
Chcesz, aby Twoja pociecha chodziła jeszcze chętniej na spotkania drużynowe? Jeśli ćwiczy na Orliku - kup jej turfy dla dzieci, jeżeli na hali - wybierz halówki. Dzięki temu przygotujesz ją do profesjonalnej gry w piłkę, a także zapobiegniesz wielu kontuzjom.
Specjalne podeszwy zapewnią lepszą przyczepność do podłoża. Dodatkowo, gumowe wypustki w turfach nie zranią kolegów z drużyny. Warto pamiętać też o przedniej części obuwia – musi być nieco szersza i wyższa.

Po dopasowaniu butów, możecie śmiało biec razem na boisko. Dobre obuwie, które możesz znaleźć tutaj https://www.sport-shop.pl/turfy-buty-na-orlika-c-748.html, wytrzyma niejeden intensywny sezon piłkarski.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kefir31

    Ważne przede wszystkim aby dobrze nam się grało. Na orliku lepsze będą turfy. duży wybór maja np w sklepie 11teamsports - ja sam kupując buty dla siebie do gry w bizneslidze tam trafiłem i sporo zaoszczedzilem :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.