Nowa porodówka w chorzowskim ZSM działa już od dwóch miesięcy. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda otwarty niedawno oddział położniczy i neonatologia. Placówka postanowiła zademonstrować wnętrza.
Porodówka w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie działa od ponad dwóch miesięcy. Władze szpitala wraz z UM Chorzów postanowiły stworzyć nową porodówkę w ZSM po tym, gdy pod koniec ubiegłego roku prywatny podmiot zapowiedział zaprzestanie działalności ginekologiczno-położniczej w Chorzowie.
Przez kilka miesięcy parter i pierwsze piętro budynku nr 1 przeszły gruntowny remont i prace adaptacyjne. Wspólnymi siłami udało się również w pełni wyposażyć oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologię w niezbędny sprzęt. Inwestycja to koszt ponad 7 milionów złotych.
Na oddziale ginekologiczno-położniczym znalazło się łącznie 21 łóżek, w tym 15 miejsc dla mam z dziećmi, powstał również zespół porodowy umożliwiający trzy porody jednocześnie. Są tu również stanowiska resuscytacyjne dla noworodków, w których znalazły się urządzenia do ogrzewania, respirator czy kardiomonitor.
Oddział jest sformatowany na potrzeby miasta Chorzowa, czyli 100-tysięcznej populacji. Dzięki posiadanym danym historycznym oraz naszemu rozeznaniu się w wymaganiach chorzowianek uważamy, że ta liczba łóżek zabezpiecza potrzeby zdrowotne mieszkanek Chorzowa. Pacjentkom spoza Chorzowa jesteśmy również w stanie udzielić fachowej pomocy – ocenia dr Grzegorz Fenger, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego ZSM w Chorzowie.
Na pierwszym piętrze powstał oddział neonatologii na łącznie 12 miejsc – dla wcześniaków, noworodków wymagających ciągłej i pośredniej opieki. Oddział wyposażony jest w 4 inkubatory i posiada 2 stanowiska intensywnej terapii. Na terenie oddziału znajduje się też pokój laktacyjny ze sprzętem chłodniczym.
Jak wygląda nowa porodówka w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie?
Placówka posiada nowoczesny trakt porodowy z łącznie czterema salami porodowymi, na którym personel jest w stanie zabezpieczyć postępowanie operacyjne, jeśli sytuacja tego wymaga.
Dodatkowo, oddział ma również własny dział anestezji, co oznacza, że anestezjolodzy pracują wyłącznie w tym miejscu przez 24 godziny, a nie są ściągani z chirurgii. Chodzi tu nie tylko o nagłe zabiegi operacyjne czy cięcia cesarskie, ale również znieczulenia porodowe.
Placówka otrzymała wielokrotnie pytania i prośby o zaprezentowanie, jak dokładnie wyglądają wnętrza nowego oddziału, a z racji pandemii koronawirusa niemożliwe są osobiste odwiedziny zastanawiających się nad porodem w ZSM przyszłym mam. W ten sposób na zlecenie Zespołu Szpitali Miejskich i UM Chorzów powstał specjalny materiał, w którym zaprezentowano nową porodówkę, ginekologię i neonatologię w pełnej krasie.