Wiadomości z Chorzowa

Jakie są miękkie materace? Przegląd po materacach z kategorii H1 i H2

  • Dodano: 2024-05-31 14:15

Bardzo miękkie i miękkie materace są oznaczane symbolami H1 i H2. Materac miękki powinien zapewniać komfortowe miejsce do spania – musi być wygodny, nie może się zapadać i musi podtrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Przygotowaliśmy krótki przegląd materiałów wybieranych do materaców miękkich. Dla kogo takie modele będą dobrym wyborem? Co zrobić, aby poprawić/zmienić miękkość swojego materaca?

Jaki materac jest lepszy: miękki czy twardy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ twardość lub miękkość materaca dopasowuje się do wagi użytkownika i jego potrzeb oraz stanu zdrowia. Na przykład dla postawnego mężczyzny ważącego ponad 100 kg lepszy będzie materac twardy, który zapewni kręgosłupowi stabilne podparcie. Miękkość wierzchniej warstwy materaca zapewnią wkładki z lateksu lub odpowiednio profilowanych pianek. Natomiast materac miękki będzie odpowiedni dla:

  • osób o niskiej wadze – orientacyjnie podaje się granicę poniżej 60–80 kg, bo wiele zależy też od wzrostu;
  • seniorów, którzy mocniej odczuwają nacisk na ciało,
  • osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa,
  • dzieci,
  • osób, które lubią spać na miękkim podłożu.

Kiedy materac jest za miękki?

Materac nie może być zbyt twardy, ponieważ musi zapewnić warunki do odciążenia układu kostnego i mięśni. Nie może być też zbyt miękki – kręgosłup powinien leżeć na nim prosto, zgodnie z krzywiznami anatomicznymi. Jeśli będziesz spać na za miękkim materacu, rano możesz odczuwać dolegliwości bólowe. Jak rozpoznać, że materac jest za miękki? Nie sugeruj się tym, że ugina się podczas siadania. Ważniejsze jest podparcie, które zapewnia, gdy się na nim kładziesz. Wtedy nie powinien uginać się w żadnym miejscu pod daną partią ciała (zwłaszcza pod biodrami czy ramionami), ale dawać miękkie, lecz stabilne podparcie, dopasowując się do sylwetki. 

Jaki jest najbardziej miękki materac? Przegląd materiałów

Najbardziej miękkie są materace wykonane z:

  • pianek poliuretanowych, na przykład HR lub T25 – pianki są sprężyste, miękkie, lekkie i wytrzymałe. Ich miękkość zależy od gęstości pianki. Warto wybierać droższe modele, które są trwalsze i będą służyć dłużej;
  • pianki memory foam, czyli pianki pamięciowe, które uginają się od nacisku i ciepła ciała. Gdy wstaniesz, materac wraca do swojego pierwotnego kształtu. Doskonale redukuje punkty nacisku, dlatego jest rekomendowana osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe układu kostnego, mięśniowego i krążenia;
  • lateksu – najlepsze materace miękkie mają wierzchnią warstwę z lateksu, który zapewnia doskonałą termoregulację i miękkość. Materace z lateksem są droższe niż inne modele, ale są uważane za najwygodniejsze przez osoby lubiące spać na miękkich materacach;
  • materace hybrydowe łączą warstwy pianki z tradycyjnymi sprężynami kieszeniowymi – mogą być bardzo miękkie, jeśli górna warstwa jest wykonana z pianki pamięciowej lub miękkiego lateksu.

Co zrobić, żeby materac był miękki?

Najprostsze jest kupno toppera, czyli nawierzchniowego materaca o miękkości H1 lub H2. Można go położyć na już używanym materacu. Toppery są zwykle tańsze i mogą się składać z jednej, dwóch lub trzech warstw elastycznych pianek. Są też niższe i lżejsze niż standardowe materace, bo nie zawierają sprężyn. 

Jak wybrać materac miękki? Zapytaj eksperta o polecany model!

Najbardziej miękkie materace to modele wykonane z pianki pamięciowej i lateksu. Hybrydowe materace z warstwą pianki pamięciowej są też bardzo miękkie. Są podatniejsze na dopasowanie się do kształtu ciała niż materace sprężynowe starszego typu, co jest lepsze dla osób starszych z problemami stawowymi lub reumatycznymi, ponieważ redukują nacisk na bolesne miejsca. Wybór materaca miękkiego zależy od preferencji, planowanego budżetu oraz potrzeb i stanu zdrowia. Aby go ułatwić, zapytaj eksperta o rekomendację. Zajrzyj na stronę producenta materaców Heisberg i skontaktuj się z infolinią lub napisz maila. Doradcy klienta wskażą Ci model dopasowany do Twojej wagi, wzrostu, potrzeb i stanu zdrowia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.