Wiadomości z Chorzowa

Jubileuszu 60-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

  • Dodano: 2018-09-10 09:45

Od momentu oficjalnego otwarcia śląskiego zoo (1958 r.) minęło już 60 lat, w których trakcie Śląski Ogród Zoologiczny cały czas się zmienia i rozwija swoją działalność. Z okazji jubileuszu 60-lecia odbyło się trzydniowe świętowanie.

W 1953 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie uchwaliło uchwałę powołującą do życia Śląski Ogród Zoologiczny, który zlokalizowano w nowopowstającym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Prace nad jego budową rozpoczęto rok później, a już w 1958 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Ogrodu dla zwiedzających.

W nowym zoo początkowo zamieszkały zwierzęta pochodzące z ogrodów zoologicznych mieszczących się wówczas w Bytomiu i w Katowicach, których działalność następnie zakończono. Były to między innymi niedźwiedzie brunatne i himalajskie oraz słonie. W kolejnych latach, dzięki co raz to nowym inwestycjom, stopniowo powiększano kolekcję gatunków zwierząt i rozwijano ogród. Po 60 latach od oficjalnego otwarcia, w chorzowskim zoo zobaczyć można ponad 300 gatunków zwierząt z prawie całego świata.

60 rocznica istnienia Śląskiego Zoo nie przeszła bez echa. Oficjalne uroczystości z udziałem zaproszonych gości z Polski i zagranicy odbyły się w piątek, 7 września.

- Dla nas mieszkańców tego regionu Śląski Ogród Zoologiczny był miejscem pierwszego kontaktu z przyrodą. Jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce, w którym pracują osoby niezwykle zaangażowane i oddane swojej pracy. Pamiętajmy, że przyroda jest tym, co w tych burzliwych czasach może nas uspokajać - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług obecna na spotkaniu.

Podczas oficjalnej części uroczystości wręczono także odznaczenia m.in. Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą uhonorowano Arnolda Dombrowskiego, wieloletniego pracownika Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
W tym dniu osoby odwiedzające zoo mogły przyłączyć się do wspólnego świętowania w Skalnej Kotlinie Dinozaurów, gdzie odbył się koncert zespołu „Dwie Korony”.

W sobotę, 8 września, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach oraz pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego, przygotowali prezentacje związane z kulturą chińską. W ramach Chińskiej Przygody w śląskim zoo odbyły się m. in. ceremonia parzenia chińskiej herbaty, pokazy taiji i warsztaty tańca z wachlarzami, wróżby chińskie, malowanie twarzy, zabawy dla dzieci.

Obchody 60-lecia zoo zakończyły się w niedzielę 9 września, kiedy to między godziną 10.00 a 16.00 na odwiedzające zoo dzieci czekały jubileuszowe gry i zabawy.

Jubileuszu 60-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.