Wiadomości z Chorzowa

Już dziś 10. Przystanek Krajcok. To wspomnienie Mirosława Breguły z Universe

 • Dodano: 2021-11-03 05:45, aktualizacja: 2021-11-03 06:16

Na 3 listopada w Starochorzowskim Domu Kultury zaplanowano 10. edycję Przystanku Krajcok. Fani Universe będą wspominać Mirosława Bregułę. Artysta popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 roku.

Nie da się ukryć, ze chorzowianie już zawsze będą czcić pamięć Mirosława Breguły z zespołu Universe, mimo tego, że od śmierci kultowego wokalisty mija w tym roku 14 lat.

Warto przypomnieć, że miasto również uczciło jego osobę i dokonania – kilka miesięcy temu jego imieniem nazwano rondo przy ulicach Bojarskiego i Siemianowickiej, a od lat przy Placu Piastowskim można podziwiać pomnik artysty. Corocznie w Starochorzowskim Domu Kultury odbywa się Przystanek Krajcok.

Celem koncertu jest zaprezentowanie twórczości Mirka Breguły w nowych aranżacjach, przybliżenie jego twórczości młodemu pokoleniu, a także przypomnienie jej jego fanom jak i fanom całego zespołu Universe.  Od samego początku, w założeniu wydarzenia miała to być szansa dla tych, którzy uwielbiają jego twórczość i ich marzeniem było zaśpiewać piosenki artysty publicznie. Z tego też względu i w tym roku, daliśmy szansę młodym artystom, którzy zgłaszali się do nas ze swoimi nagraniami wykonań – podkreślają władze Starochorzowskiego Domu Kultury.

10. edycja Przystanku Krajcok w SDK już 3 listopada

W tym roku wśród zaproszonych artystów znalazła się dwunastka wybrana przez SDK. Są to:

 • Jakub Zapała
 • Łukasz Otręba
 • Adrianna Noszczyk i Atrophia
 • Amielia Cierpiał
 • Artur Klahs
 • Joanna Dropik
 • Marek Hadrian
 • Radosław Bugański
 • Tomasz Jabcoń
 • Leszek Wikłak
 • Martyna Guzy

SDK zapowiedział również, że w koncercie wezmą udział goście specjalni: Antonii Sobczyk, Raisa Misztela i Mirosław Bochenek. Wydarzenie poprowadzi Marcin Janota

Na koncercie nie zabraknie też Henryka Czicha - lidera zespołu Universe, który zaprezentuje swoje utwory.

Dopełnieniem wydarzenia będą wywiady z osobami, które znały tego wielkiego artystę, jakim był Mirek Breguła – zapowiada SDK.

Zespół Universe szybko stał się kultowy

Zespół Universe powstał w 1981 roku z inicjatywy Mirosława Breguły i Henryka Czicha. Grupa szybko stała się popularna, a głos wokalisty porywał publiczność. Artysta był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował, a także aranżował muzykę w przeważającej większości utworów grupy.

W 1983 zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, dzięki któremu otrzymał możliwość wystąpienia podczas 20. Krajowego Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zajął drugie miejsce za wykonanie utworu „Mr. Lennon”. W 1992 za wykonanie piosenki „Daj mi wreszcie święty spokój” zespół otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Premier” na 29. KFPP w Opolu. Rok później za utwór „To był maj” zdobył trzecią nagrodę w konkursie „Fono-Ramy” na 30. edycji imprezy.

Pierwsza pełnowymiarowa płyta Universe ukazała się dopiero w 1992 roku pod przewrotnym tytułem „The Best Of”.

Do 2000 roku Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce, ale nie tylko – również w USA, Niemczech czy na Kubie. W 2001 roku artysta nagrał solowy album „Kto ci jeszcze wierzy?”.

Breguła od dwudziestego roku życia cierpiał z powodu choroby alkoholowej, podejmując próby leczenia. W 2006 roku wykryto u niego raka krtani. Rok później, w październiku 2007 roku muzyk dał ostatni koncert w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w trakcie "Festiwalu Stróżów Poranka”. Towarzyszył mu Andrzej Lampert i zespół PIN.

Mirosław Breguła 2 listopada 2007 roku popełnił samobójstwo w chorzowskiej kamienicy przy ul. Wandy, w której mieszkał. Pozostawił list pożegnalny, który nigdy nie został upubliczniony. Został pochowany 7 listopada 2007 roku na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W uroczystości wzięło udział ponad 5 tysięcy osób, w tym rodzina, przyjaciele, muzycy oraz tł um fanów.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Fan

  Na zawsze w naszej pamięci.ciekawe dlaczego nie było jego piosenek 1.11 na Polsacie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również