Na 3 listopada w Starochorzowskim Domu Kultury zaplanowano 10. edycję Przystanku Krajcok. Fani Universe będą wspominać Mirosława Bregułę. Artysta popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 roku.
Nie da się ukryć, ze chorzowianie już zawsze będą czcić pamięć Mirosława Breguły z zespołu Universe, mimo tego, że od śmierci kultowego wokalisty mija w tym roku 14 lat.
Warto przypomnieć, że miasto również uczciło jego osobę i dokonania – kilka miesięcy temu jego imieniem nazwano rondo przy ulicach Bojarskiego i Siemianowickiej, a od lat przy Placu Piastowskim można podziwiać pomnik artysty. Corocznie w Starochorzowskim Domu Kultury odbywa się Przystanek Krajcok.
Celem koncertu jest zaprezentowanie twórczości Mirka Breguły w nowych aranżacjach, przybliżenie jego twórczości młodemu pokoleniu, a także przypomnienie jej jego fanom jak i fanom całego zespołu Universe. Od samego początku, w założeniu wydarzenia miała to być szansa dla tych, którzy uwielbiają jego twórczość i ich marzeniem było zaśpiewać piosenki artysty publicznie. Z tego też względu i w tym roku, daliśmy szansę młodym artystom, którzy zgłaszali się do nas ze swoimi nagraniami wykonań – podkreślają władze Starochorzowskiego Domu Kultury.
10. edycja Przystanku Krajcok w SDK już 3 listopada
W tym roku wśród zaproszonych artystów znalazła się dwunastka wybrana przez SDK. Są to:
- Jakub Zapała
- Łukasz Otręba
- Adrianna Noszczyk i Atrophia
- Amielia Cierpiał
- Artur Klahs
- Joanna Dropik
- Marek Hadrian
- Radosław Bugański
- Tomasz Jabcoń
- Leszek Wikłak
- Martyna Guzy
SDK zapowiedział również, że w koncercie wezmą udział goście specjalni: Antonii Sobczyk, Raisa Misztela i Mirosław Bochenek. Wydarzenie poprowadzi Marcin Janota
Na koncercie nie zabraknie też Henryka Czicha - lidera zespołu Universe, który zaprezentuje swoje utwory.
Dopełnieniem wydarzenia będą wywiady z osobami, które znały tego wielkiego artystę, jakim był Mirek Breguła – zapowiada SDK.
Zespół Universe szybko stał się kultowy
Zespół Universe powstał w 1981 roku z inicjatywy Mirosława Breguły i Henryka Czicha. Grupa szybko stała się popularna, a głos wokalisty porywał publiczność. Artysta był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował, a także aranżował muzykę w przeważającej większości utworów grupy.
W 1983 zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, dzięki któremu otrzymał możliwość wystąpienia podczas 20. Krajowego Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zajął drugie miejsce za wykonanie utworu „Mr. Lennon”. W 1992 za wykonanie piosenki „Daj mi wreszcie święty spokój” zespół otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Premier” na 29. KFPP w Opolu. Rok później za utwór „To był maj” zdobył trzecią nagrodę w konkursie „Fono-Ramy” na 30. edycji imprezy.
Pierwsza pełnowymiarowa płyta Universe ukazała się dopiero w 1992 roku pod przewrotnym tytułem „The Best Of”.
Do 2000 roku Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce, ale nie tylko – również w USA, Niemczech czy na Kubie. W 2001 roku artysta nagrał solowy album „Kto ci jeszcze wierzy?”.
Breguła od dwudziestego roku życia cierpiał z powodu choroby alkoholowej, podejmując próby leczenia. W 2006 roku wykryto u niego raka krtani. Rok później, w październiku 2007 roku muzyk dał ostatni koncert w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w trakcie "Festiwalu Stróżów Poranka”. Towarzyszył mu Andrzej Lampert i zespół PIN.
Mirosław Breguła 2 listopada 2007 roku popełnił samobójstwo w chorzowskiej kamienicy przy ul. Wandy, w której mieszkał. Pozostawił list pożegnalny, który nigdy nie został upubliczniony. Został pochowany 7 listopada 2007 roku na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W uroczystości wzięło udział ponad 5 tysięcy osób, w tym rodzina, przyjaciele, muzycy oraz tł um fanów.