Wiadomości z Chorzowa

Klasa architektoniczna w „Słowaku”. Jej patronem zostanie Maciej Franta

 • Dodano: 2022-04-29 07:00, aktualizacja: 2022-04-28 14:10

Już 1 września w murach Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego otworzy się klasa architektoniczna. Uczniowie będą mogli zgłębiać wiedzę na temat architektury pod okiem Macieja Franty, twórcy słynnej chorzowskiej Villi Reden.

Nauka pod okiem mistrza

Uczniowie chcący w przyszłości zostać architektami mają wspaniałą okazję, aby już w szkole średniej pogłębiać wiedzę na ten temat. W ramach Dnia Otwartego, który odbył się w I LO w minioną sobotę, szkołę odwiedził Maciej Franta, który spotkał się z 8-klasistami. Wielokrotnie nagradzany architekt zdradził, że od września w szkole wystartuje klasa o profilu architektonicznym. Uczniowie będą mogli zdobywać pierwsze doświadczenia pod okiem twórcy chorzowskiej Villi Reden.

-Naszym zadaniem będzie otworzyć umysły i zainteresowania uczniów w kierunku świadomości przestrzennej, estetyki, kompozycji i wiedzy o mieście poprzez architekturę. Klasa szkolić będzie przyszłych studentów architektury i ma przygotowywać do podstaw studiów architektonicznych. – czytamy w poście opublikowanym przez Franta Group. 

Zyskał miano najlepszego architekta na świecie

Maciej Franta już od 2010 roku prowadzi pracownię Franta Group. Największy rozgłos przyniosła mu realizacja Villi Reden w Chorzowie, która została wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach m.in. World Design Awards czy Eurasian Prize. Polski architekt trafił ostatnio na listę 40 najbardziej obiecujących młodych architektów "Europe 40 Under 40", a także okrzyknięto go najlepszym architektem na świecie w 2021 roku.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj »

 • Archidekd

  Zdecydowanie lepsze byłoby nie zawężanie tej klasy do architektury, ale raczej rozszerzyć to o wzornictwo przemysłowe. Uczcie już dzieci projektować nie tylko ładne i użyteczne obiekty, ale też ładne i użyteczne przedmioty.

 • Wykładowca T. Giedroj

  Mogą nawet wprowadzić kierunek ,,loty na księżyc,,. Nie zmieni to faktu że koniec końców potrzebne są studia i egzamin. To jest zabawa w studentów z dziećmi licealnymi. Pamiętam jak swego czasu uczelnie produkowały milionerów. Teraz wydaje się robią to licea.

 • K.E.N.

  Święte słowa!!

 • Ewa

  Czyli będą uczyć jak produkować czarne potworki w których nikt nie chce mieszkać.

 • Janusz

  Nie chcesz czy zazdrość zżera?

 • Wanda

  Czego ma zazdrościć? Typowy Janusz kij widział kij wie. To czysta prawda. Słyszysz nazwisko Franta i już masz przed oczami czarne krematorium.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.