Wiadomości z Chorzowa

Kolejne etapy prac torowych w Chorzowie – duże zmiany w ruchu tramwajów

  • Dodano: 2023-01-04 12:45

18 linii tramwajowych i 5 autobusowych zostanie objętych zmianami obowiązującymi od 8 i 9 stycznia. Z modyfikacjami, które muszą zostać wprowadzone ze względu na zaplanowane prace inwestycyjne, powinni zapoznać się przede wszystkim pasażerowie z Katowic, Chorzowa i Bytomia. 

Wstrzymanie ruchu tramwajowego między przystankami Chorzów Metalowców i Chorzów Rynek oraz Dąb Huta Baildon i Katowice Stęślickiego pociąga za sobą konieczność wprowadzenia licznych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – zarówno tramwajowej, jak i autobusowej. Zmiany są niezależne od ZTM i wynikają z inwestycji prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. – Przerwa w rejonie ulicy Stęślickiego konieczna jest ze względu na budowę docelowego układu rozjazdów torowych na połączeniu istniejącej linii tramwajowej z nowym odcinkiem, który powstaje wzdłuż ulicy Grundmanna, a który wkrótce połączy magistralne linie tramwajowe biegnące wzdłuż ulic Gliwickiej i Chorzowskiej. Z kolei w Chorzowie modernizowany odcinek torowiska obok dawnej Huty Kościuszko zostanie wybudowany w innym śladzie a inwestycja obejmuje też przebudowę układu drogowego i budowę przejścia podziemnego. Tych prac przy utrzymanym ruchu tramwajów nie da się zrealizować – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik tramwajowej spółki. 

Zmiany w ruchu tramwajów 

Modyfikacje w sumie obejmą 18 linii tramwajowych. Linie 0, 6, 11, 19, 20, 23, 43 zostaną zawieszone, a linie 17, 34 i 36 będą miały nowe rozkłady jazdy. Dla zminimalizowania niedogodności uruchomione zostaną 4 linie - 7 na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia, 56 na trasie Łagiewniki Media Markt – Bytom Teatr Tańca-Rozbark – Bytom Szkoła Medyczna, 59 na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Stęślickiego i 60 na trasie Załęże Pośpiecha – Chorzów Rynek – Dąb Huta Baildon. Ponadto na liniach 13 i 16 kursować będą większe niż zwykle pojazdy, a na liniach 46 i 69 zwiększona zostanie częstotliwość połączeń. 

Modyfikacje w ruchu autobusów 

Zmiany, które w ruchu autobusów zaplanował Zarząd Transportu Metropolitalnego, ukierunkowane są przede wszystkim na minimalizację niedogodności wynikających z niezależnego od organizatora komunikacji miejskiej wstrzymania ruchu tramwajów. Modyfikacje obejmują zwiększenie częstotliwości kursów na linii M3 i 830 do tego stopnia, że na odcinku Bytom Dworzec – Chorzów – Piotra Skargi w Katowicach autobusy będą kursować naprzemiennie co 6 minut. Ponadto uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-10 na trasie Katowice Rynek - Chorzów Nowa oraz wprowadzone zostaną nowe rozkłady jazdy autobusowej komunikacji zastępczej T-20 na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Załęże Pośpiecha i T-47 na trasie Bytom Łagiewniki Targowisko – Świętochłowice Lipiny Bukowego. 

Szczegółowe informacje dotyczące zaplanowanych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne są w zakładce Aktualności – Komunikaty na stronie internetowej ZTM. Osoby zainteresowane modyfikacjami mogą również dzwonić na czynną przez całą dobę i bezpłatną infolinię (800 16 30 30).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również