Wiadomości z Chorzowa

Kolejny wypadek na przejściu dla pieszych

  • Dodano: 2022-02-14 06:15, aktualizacja: 2022-02-14 06:28

Od połowy 2021 roku, kiedy znowelizowano przepisy, piesi na przejściach mają pierwszeństwo przed samochodem. Kierowca powinien się zatrzymać i ich przepuścić, już jak na nie wchodzą, a nie jak było do niedawna, kiedy się na nich znajdują. Jednak przyznanie jeszcze większych praw pieszym na pasach, nie zmniejszyło liczby potraceń niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przekonała się o tym 09 lutego Pani kierująca pojazdem na ul. Dąbrowskiego.

Do wypadku doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych

Mężczyzna został potrącony, w wyniku czego doznał złamania kończyny dolnej i licznych stłuczeń. Kierująca Dacią była trzeźwa, zostało jej zatrzymane prawo jazdy. Pieszy po opatrzeniu przez funkcjonariuszy WRD w Chorzowie, został przewieziony do pobliskiego szpitala.

Policja apeluje kolejny raz o ostrożną jazdę do kierowców, jak i o większą rozwagę pieszych uczestników ruchu drogowego. Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność, nieostrożność- tak niewiele trzeba, by doszło do tragedii. W kontakcie z pojazdem, pieszy nie ma szans, zawsze są straty, stłuczenia, złamania, a nawet śmierć.

Potrącenie pieszego, niezależnie od tego, czy doszło do niego na pasach, czy poza nimi, stanowi przestępstwo. Mówi o tym art. 177 Kodeksu karnego. Zarzuty mogą być bardzo zróżnicowane, zależy to od zachowań pieszego i zachowań kierującego. W sytuacji, kiedy pieszy doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu lub doznał śmierci, Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lat 15. W przypadku, gdy potrącony pieszy doznał jedynie lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu, to sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka karę. Pamiętajmy najsurowsze kary, czekają kierowców, którzy spowodowali wypadek podczas jazdy pod wpływem alkoholu.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Darek

    Tylko zobaczcie jak zachowują się piesi. Już zapomnieli? Najpierw popatrzeć w lewo, w prawo,w lewo i dopiero się wchodzi na pasy. Dobrze, że mam kamerkę!

  • Ii

    Dokładnie. Jestem kierowcą i pieszym, jak dochodzę do przejścia i widzę jadące auto to zwalniam żeby przejechało i wchodzę bezpiecznie na przejście. 5 sekund mnie nie zbawi. Taka jest mentalność ludzi, jak im dali przepis to dawaj na chama na pasy a auto niech się zatrzymuje w miejscu. Niech się kierowca martwi. Albo taka sytuacja: stoją dwie babcie przy przejściu, zatrzymuję się a one nie przechodzą tylko sobie tak stanęły i rozmawiają. Myślałem że szlag mnie trafi na miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również