Wiadomości z Chorzowa

Kolejny wypadek na przejściu dla pieszych

  • Dodano: 2022-02-14 06:15, aktualizacja: 2022-02-14 06:28

Od połowy 2021 roku, kiedy znowelizowano przepisy, piesi na przejściach mają pierwszeństwo przed samochodem. Kierowca powinien się zatrzymać i ich przepuścić, już jak na nie wchodzą, a nie jak było do niedawna, kiedy się na nich znajdują. Jednak przyznanie jeszcze większych praw pieszym na pasach, nie zmniejszyło liczby potraceń niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przekonała się o tym 09 lutego Pani kierująca pojazdem na ul. Dąbrowskiego.

Do wypadku doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych

Mężczyzna został potrącony, w wyniku czego doznał złamania kończyny dolnej i licznych stłuczeń. Kierująca Dacią była trzeźwa, zostało jej zatrzymane prawo jazdy. Pieszy po opatrzeniu przez funkcjonariuszy WRD w Chorzowie, został przewieziony do pobliskiego szpitala.

Policja apeluje kolejny raz o ostrożną jazdę do kierowców, jak i o większą rozwagę pieszych uczestników ruchu drogowego. Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność, nieostrożność- tak niewiele trzeba, by doszło do tragedii. W kontakcie z pojazdem, pieszy nie ma szans, zawsze są straty, stłuczenia, złamania, a nawet śmierć.

Potrącenie pieszego, niezależnie od tego, czy doszło do niego na pasach, czy poza nimi, stanowi przestępstwo. Mówi o tym art. 177 Kodeksu karnego. Zarzuty mogą być bardzo zróżnicowane, zależy to od zachowań pieszego i zachowań kierującego. W sytuacji, kiedy pieszy doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu lub doznał śmierci, Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lat 15. W przypadku, gdy potrącony pieszy doznał jedynie lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu, to sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka karę. Pamiętajmy najsurowsze kary, czekają kierowców, którzy spowodowali wypadek podczas jazdy pod wpływem alkoholu.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • Darek

    Tylko zobaczcie jak zachowują się piesi. Już zapomnieli? Najpierw popatrzeć w lewo, w prawo,w lewo i dopiero się wchodzi na pasy. Dobrze, że mam kamerkę!

  • Ii

    Dokładnie. Jestem kierowcą i pieszym, jak dochodzę do przejścia i widzę jadące auto to zwalniam żeby przejechało i wchodzę bezpiecznie na przejście. 5 sekund mnie nie zbawi. Taka jest mentalność ludzi, jak im dali przepis to dawaj na chama na pasy a auto niech się zatrzymuje w miejscu. Niech się kierowca martwi. Albo taka sytuacja: stoją dwie babcie przy przejściu, zatrzymuję się a one nie przechodzą tylko sobie tak stanęły i rozmawiają. Myślałem że szlag mnie trafi na miejscu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.