Wiadomości z Chorzowa

Krótki poradnik prawny, czyli jak uzyskać wysokie odszkodowanie za szkodę

  • Dodano: 2022-10-24 09:00

Sprawy o odszkodowanie choć z pozoru wydają się niezbyt skomplikowane, niestety do takich nie należą. Wiele osób myśli, że jeśli stają się poszkodowanymi np. w wypadku bądź doświadczyli innego nieprzyjemnego zdarzenia wywołującego szkodę to uzyskanie świadczenia pieniężnego jest formalnością. Nie zawsze! Coraz częściej dochodzi do sytuacji kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają kwotę odszkodowania lub co gorsza nie przyznają go w ogóle! Co zrobić w takich sytuacjach? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Dlaczego ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? Poznaj najczęstsze powody

W teorii towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek wypłaty odszkodowania w takiej wysokości, która pozwoli osobie poszkodowanej na swobodną naprawę szkód. Tutaj głównym celem jest przywrócenie stanu sprzed zaistniałego zdarzenia. Niezbędna jest przede wszystkim rzetelna opinia rzeczoznawcy oceniającego wymiar odniesionych zniszczeń. Czy wystawiony przez rzeczoznawcę kosztorys jest gwarancją, że właśnie w takiej wysokości odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel? Niestety nie! Pamiętaj, że całe zdarzenie oraz szkody poddaje on ocenie ze swojego punktu widzenia. Często można spotkać się z przypadkami, kiedy towarzystwo uznało, że poszkodowany przyczynił się do zdarzenia. Najtrudniejsze sprawy dotyczą uszkodzenia samochodów. Musisz mieć świadomość, że właśnie tutaj ubezpieczyciel będzie próbował stwierdzić, że zniszczenia, bądź gorsze działanie poszczególnych części mogło mieć miejsce jeszcze przed wypadkiem bądź kolizją.

Nie zgadzaj się na niskie odszkodowanie! Zasługujesz na godną rekompensatę

Dlaczego tak dużo osób zgadza się na zbyt niskie odszkodowanie? Najczęściej odpowiadają za to dwa główne powody. Pierwszy wynika z niewiedzy. Niewiele poszkodowanych zdaje sobie sprawę z faktu, że przysługuje im prawo do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Drugim powodem jest pewnego rodzaju niechęć do rozpoczynania postępowania sądowego! Pamiętaj, że nie warto jednak bagatelizować takie zachowanie! Na odwołanie się masz aż 3 lata, a w przypadku szkody wywołanej przestępstwem – 20 lat. Zasada jednak jest taka, aby tego typu sprawy załatwiać jak najszybciej. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie racjonalnie oszacować wymiar szkód. Zgodnie z przyjętymi przepisami towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dnia na odpowiedź. Miej na uwadze, że odzyskiwanie odszkodowań nie należy do najprostszych spraw! Konieczna jest tutaj wiedza prawna, a także umiejętność prawidłowego uargumentowania odwołania. Na szczęście nie musisz borykać się z tym sam! AIF Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w walce z ubezpieczycielami. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji już teraz!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.