Wiadomości z Chorzowa

Lekarze z Chorzowa pierwsi na Śląsku przeprowadzili zabieg korekcji palucha u dziecka

  • Dodano: 2023-09-07 10:30

Lekarze z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie odnieśli kolejny sukces. Jako pierwsi na Śląsku w ramach NFZ przeprowadzili zabieg korekcji palucha koślawego u dziecka. Dokonali tego lekarze Marcin Hajzyk i Grzegorz Pilecki, którzy pracują na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci w ZSM.

Chorzowscy lekarze przeprowadzili korekcję palucha koślawego u dziecka

Zabieg korekcji palucha koślawego u dziecka został przeprowadzony małoinwazyjną przezskórną techniką MICA (Minimally Invasive Chevron and Akin).

- Technika ta polega na 4-5 małych nacięciach skóry, korekcji deformacji pod kontrolą RTG i specjalnych frezów kostnych, które nie niszczą tkanek miękkich. Jest to bezpieczna i wysoce skuteczna procedura chirurgiczna. Operacja haluksów łagodzi ból, obrzęk i niewspółosiowość kości śródstopia i stawu – wyjaśniają przedstawiciele chorzowskiego szpitala.

Paluch koślawy to jedna z najpowszechniej występujących deformacji przodu stopy. Zabieg przeprowadzony w Chorzowie to ewenement. W przypadku koślawego palucha najczęściej przeprowadza się operację polegającą na osteotomii, czyli przecięciu I kości śródstopia, a następnie wykonuje się przemieszczenie głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym tak, aby przywrócić prawidłową oś I kości śródstopia i palucha. Inne rozwiązania to m.in. metoda Scarfa czy Osteotomia półkolista i klinowa. Natomiast zastosowana w Chorzowie metoda małoinwazyjna MICA pozwala na wykonanie osteotomii chevron nie za pomocą piły, ale z wykorzystaniem miniaturowego frezu, który wprowadzany jest podskórnie przez kilkumilimetrowy otwór od strony przyśrodkowej I kości śródstopia.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Beata

    Najlepszy lekarz jakiego do tej pory spotkałam . Super Marcin Hajzyk

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również