Lekarze z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie odnieśli kolejny sukces. Jako pierwsi na Śląsku w ramach NFZ przeprowadzili zabieg korekcji palucha koślawego u dziecka. Dokonali tego lekarze Marcin Hajzyk i Grzegorz Pilecki, którzy pracują na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci w ZSM.
Chorzowscy lekarze przeprowadzili korekcję palucha koślawego u dziecka
Zabieg korekcji palucha koślawego u dziecka został przeprowadzony małoinwazyjną przezskórną techniką MICA (Minimally Invasive Chevron and Akin).
- Technika ta polega na 4-5 małych nacięciach skóry, korekcji deformacji pod kontrolą RTG i specjalnych frezów kostnych, które nie niszczą tkanek miękkich. Jest to bezpieczna i wysoce skuteczna procedura chirurgiczna. Operacja haluksów łagodzi ból, obrzęk i niewspółosiowość kości śródstopia i stawu – wyjaśniają przedstawiciele chorzowskiego szpitala.
Paluch koślawy to jedna z najpowszechniej występujących deformacji przodu stopy. Zabieg przeprowadzony w Chorzowie to ewenement. W przypadku koślawego palucha najczęściej przeprowadza się operację polegającą na osteotomii, czyli przecięciu I kości śródstopia, a następnie wykonuje się przemieszczenie głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym tak, aby przywrócić prawidłową oś I kości śródstopia i palucha. Inne rozwiązania to m.in. metoda Scarfa czy Osteotomia półkolista i klinowa. Natomiast zastosowana w Chorzowie metoda małoinwazyjna MICA pozwala na wykonanie osteotomii chevron nie za pomocą piły, ale z wykorzystaniem miniaturowego frezu, który wprowadzany jest podskórnie przez kilkumilimetrowy otwór od strony przyśrodkowej I kości śródstopia.