Wiadomości z Chorzowa

Lokatorzy z Chorzowa zadłużeni na ponad 200 mln złotych! 

 • Dodano: 2020-02-16 06:00, aktualizacja: 2020-02-15 18:33

Chorzów ma problem z lokatorami mieszkań komunalnych. Zadłużenie mieszkańców wobec PGM w ciągu ostatnich lat wzrosło do ponad 200 mln złotych – informują chorzowscy urzędnicy. I jak dodają to skutecznie hamuje inwestycje w mieszkalnictwo komunalne. 

Lokatorzy z Chorzowa nie płacą, więc nie ma pieniędzy na remonty

W Chorzowie jest ponad 12 tysięcy mieszkań komunalnych, ale nie wszyscy lokatorzy chcą za nie płacić. Tylko za 2018 rok zadłużenie mieszkańców wobec ZK PGM wyniosło prawie 25 mln złotych – informuje, wydawany przez Urząd Miasta, Twój Chorzów. To odbija się na pozostałych lokatorach, którzy uczciwie płacą rachunki. 

- ZK PGM wraz z władzami miasta zapowiedzieli dużą akcję remontową, która pozwoli chorzowianom żyć wygodniej i w lepszych warunkach. Prace przewidują chociażby budowę łazienek i ubikacji w mieszkaniach komunalnych. Niestety, z powodu nierzetelności części lokatorów, remonty nie odbywają się tak szybko jakby mogły, ponieważ miliony złotych nie trafiają na konta PGM i brakuje ich na inwestycje – czytamy w urzędowym periodyku.

Długi lokatorów z Chorzowa zostaną umorzone?

Zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Chorzowie jest już tak duże, że potrzebna jest uchwała umorzeniowa. Jak informuje chorzowski magistrat ma ona na celu udzielenie pomocy osobom, które z jakiś powodów wpadły w długi, ale chcą je zmniejszyć. Jednym z pomysłów to „praca za czynsz”, ale w planach są też inne rozwiązania.

- Jeżeli mieszkaniec zacznie spłacać należność, chociażby w sposób ratalny, to może być pewien, że nie będą mu naliczane odsetki. A one niejednokrotnie przewyższają zaległość podstawową – na łamach Twojego Chorzowa zapewnia Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa

W Chorzowie jest także możliwość czasowego obniżenia czynszu dla najemców mieszkań komunalnych. Jeżeli w wyniku trudnej sytuacji życiowej jest problem z opłaceniem mieszkania, to czynsz może zostać obniżony nawet na rok. Każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. 

Komentarze (47)    dodaj »

 • SĄSIAD

  To jestem ciekawy co zrobi się z takimi lokatorami którzy nie mieszkają w danym mieszkaniu i to mieszkanie niszczeje. Lokatorzy którzy mają mieszkać przy ul. 23 Czerwca 3 nie zajmują się danym mieszkaniem które niszczeje a szkoda bo to mieszkanie jest ładne i duże na pierwszym piętrze. PGM w cale się nie interesuje tym mieszkaniem jestem ciekaw czy jest wo gule płacony czynsz. Pani dyrektor PGM proszę się zainteresować tym problemem. Chciałem jeszcze do pisać że ta rodzina nie mieszka i nie przebywa już od ponad roku

 • Pracująca

  Najłatwiej dać menelom mieszkanie, a człowiek, który ciężko pracuje ma siedzieć u prywaciaka. Oto efekty. Gigantyczne zadłużenie!

 • Momo

  Też możesz zostać bezrobotna i co wtedy?! Trochę empatii, nie wszyscy bezrobotni to alkoholiki i obiboki!

 • Gall

  Starałem się o mieszkanie z listy i nie dostałem bo za duży dochód 2,5 tys i mi się nie należy a poza tym nie zezwolili na łazienkę w mieszkaniu bo to obciąża stropy i że inni lokatorzy też nie mają to i ja nie mogę być wyjątkiem. A mieli by i moje pieniądze z czynszu i za darmo wyremontowane mieszkanie. Ale dla nich liczą się przepisy a nie wpływ kasy.

 • Mimi

  Chyba prawie wszyscy zapomnieli że mieszkania komunalne są dla biednych a nie bogatych!!! Po to są przyznawane żeby ten biedniejszy nie musiał mieszkać pod mostem a nie po to by bogatszy mniej płacił bo ma taki kaprys! Co z wami jest?!

 • Komo

  Zgadzam się z tobą. Ci którzy tu piszą nie mają pojęcia o życiu, w puchu chowane dzieciątka. A dług to nie tylko czynsz, do tego liczą za wodę, śmieci, ścieki,ale że to wszystko płacimy jednej firmie to ludzie myślą że to tylko czynsz. Poza tym większość mieszkań z pgm to takie rudery że wstyd by musiało być preziowi że chce kasę za to!

 • Sa

  No dobrze ale to nie oznacza, że ci ubożsi nie muszą za nie płacić. Inaczej to kto ma utrzymywać te lokale, ci którym ich odmówiono bo za dużo zarabiają?

 • Mieszkanka

  Biedniejszy to znaczy że nie musi płacic ? Jak jest zdrowy to niech odpracuje a 2500zł to co bogaty i moze kredyt ma sobie wziasc na mieszkanie ciekawe ktory bank da takiemu czlowiekowi nieroby do roboty a nie wspierac tak sie nauczyli ja bym nie dala ani zlotowki tym co od lat nie płaca bo to nie pomoc socjalna tylko darowizna i za czyje? Za tych co uczciwie pracuja Umorzenie dlugu to nie gospodarności i brak szacunku dla ciezko pracujacych i uczciwie płacacych rachunki jak nie placisz jestes zdrowy to na ulice

 • Mieszkanka

  Co do mieszkan to racja syn ma 21 lat jak poszlam synoei po wniosek na mieszkanie to uslyszalam ze przy takim dochodzie synowi mieszkanie sie nie nalezy i uslyszalam od Pani ze syna stac zeby sobie kupic. To jest nie normalne takim co stac placic za czynsz to im sie nie nalezy a takiej patologi mieszkania dawaja

 • DARO

  Cygany dostają nowe mieszkania wyremontowane, a ja jak byłem się pytać to powiedzieli mi że to jest mniejszość narodowa i im się należy, w życiu już nie zagłosuje na obecnego prezydenta kotale, żulom i całej patoli dają wszystko, a człowiek pracuje umowę o pracę ma i robią zawsze problem, czekałem 3 lata, wzięliśmy z żoną z listy mieszkanie do remontu, wpakowalismy 40 tyś zł i mamy spokój żałuję tego Chorzowa że tu mieszkam

 • Danuta

  Racja w pierwszej kolejności mają żule i [...]ie niech w końcu zlikwidują te socjalne i ludzie pujdą do pracy kiedyś zasiłek rodzinny wyplacal zakład pracy nie pracujesz nie ma socjalu ,a teraz po co pracować ja jest 500+,300+ dodatek do węgla ,czynszu, światła itd więc po co robić jak rząd utrzymuje darmozjadów za nasze podatki

 • Mirek

  To jest prawo ustalone przez PiS baranie a nie Kotale.

 • Niesprawiedliwe

  Tych chcą trzymać a ten co ma dochud i chce się starać o mieszkanie nie może ! Dramat

 • Lala

  Osoby które nie płacą dłuższy czas powinni eksmitowac na mniejsze mieszka na które ich stać. A te oddać innym ludzia którzy potrzebuja mieszkania a nie stać ich na kredyty.

 • Wolny

  Przecież tak jest!

 • Chorzowianin

  A może tak dla odmiany tych niepłacących wywalą na ulicę. Pracy jest masa na produkcjach brakuje ludzi, prosta zasada nie pracujesz a jesteś zdrowy tzn nie masz jakiejś grupy inwalidzkiej to nie dostajesz niczego z miasta, a jeśli już masz mieszkanie i nie płacisz czynszu to eksmisja na ulicę. Niech wlodaze miasta przejdą się cwajką zobaczą menelstwo po bramach które pije i nic i nego nie robi za właśnie socjal który im dajecie. Podsumowując wywalić na ulicę i zasiedlić normalnymi pracującymi ludźmi którzy, płacą podatki, czynsze i nie żyją na koszt miasta, państwa itp. Ciekaw jestem czy będzie taki czas że ktoś będzie miał na tyle mocne jaja ze to ogarnie i zrobi porządek z patolami. Obrazek z dzielnicy 7 rano niedziela otwierają bar 7:05 wewnątrz 5-10 osób siedzi i pije. Serio kto normalny zaczyna dzień od baru i piwa w tygodniu pewnie jest identycznie lecz jako że jestem w pracy nie mam okazji tego widzieć. Chociażby każdy z tych którzy tam siedzą jeśli nie płaci czynszu powinien natychmiast dostać eksmisję.

 • Danuta

  Zgadza się

 • Mi

  Eksmisje i prawo do lokalu socjalnego orzeka sąd na podstawie ustawy a nie miasto czy prezydent

 • Lusia

  Czy ktoś mógłby policzyć jakie straty i obciążenie budżetu miasta generuje "pracownik" pgm na stanowisku "koordynatora" zamiany mieszkań! "pracownik" ten nic nie robi prócz jednej tabelki z adresami na miesiąc lub dwa i jak zechce to może odbierze telefon!! Za co dostaje wypłatę?! To dopiero legalne oszustwo. Tylko biednych oczerniają i głupoty wymyślają! Taka jest polityka miasta i pgm-u

 • Danuta

  PGM zatrudnia za dużo pracowników do tego mają zniżki czynszowe a nic nie robią chcąc załatwić sprawę to albo się umów albo się czeka około godziny żenada ten cały PGM jak i urząd miasta

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również