Wiadomości z Chorzowa

Mieszkańcy myśleli, że wybuchł pożar. Lokator opalał kable w domowym piecu...

  • Dodano: 2019-02-19 08:00, aktualizacja: 2019-02-19 08:15

Ulica Armii Krajowej utonęła w gęstym, gryzącym dymie. Mieszkańcy myśleli, że obok nich wybuchł pożar, a to po prostu jeden z lokatorów wpadł na pomysł... opalania kabli w domowym piecu.

To nie żart. Zwój miedzianych kabli i roztopione pozostałości po ich otulinie znaleźli strażnicy miejscy, kiedy przyjechali interweniować w Chorzowie Batorym.

Niestety to nie odosobniony przypadek. W ostatnich dniach, podczas kontroli, trafiliśmy na spalane plastikowe butelki i płyty meblowe – wylicza Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej i dodaje – W przypadku sklejek meblowych można mówić o nieświadomości, ale opalanie kabli to już celowe szkodzenie sąsiadom.

Sprawca został surowo ukarany

Nad tym, aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej czuwa Straż Miejska. Tylko w tym, wciąż trwającym sezonie grzewczym, dokonano już ponad 400 kontroli. Dla porównania w poprzednim było ich zaledwie 80. Jest to możliwe dzięki wzmożonej pracy specjalistycznego patrolu Straży Miejskiej wyposażonego w aparaturę pozwalającą zbadać rodzaj spalanego paliwa.

Jednak praca strażników miejskich to nie tylko mandaty. To przede wszystkim uświadamianie mieszkańców, jak groźne dla zdrowia jest spalanie śmieci, plastiku, opon i gumy. Opalanie nimi prowadzi do uwolnienia wielu niebezpiecznych substancji i przyczynia się do powstawania niskiej emisji, czyli tak dokuczliwego wszystkim smogu.

Smog to nie tylko kwestia palenia śmieci

W walce z niską emisją niezwykle ważne jest nie tylko CO ale i w CZYM palimy. Nawet lepsze jakościowo paliwo nie będzie spalane efektywnie i ekologicznie, jeśli w domach i mieszkaniach korzysta się z przestarzałych pieców.


Wymiana na kotły nowszej generacji jest często kosztowna, ale mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie. Od lutego jego poziom wzrósł do 3000zł

Bardzo się cieszę, że radni poparli naszą propozycję, aby zwiększyć dofinansowanie. Wcześniej wynosiło ono 2500 złotych. Taką kwotę można wykorzystać na różne cele: przyłączenia do sieci ciepłowniczej, zakupu kotłów, wymiany kaloryferów – zauważa Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.

Działania edukacyjne, a także program dofinansowań do zmiany sposobu ogrzewania są krokami ku lepszemu powietrzu. Zwarta zabudowa konurbacji górnośląskiej, a także stosunkowo mała liczba przyłączeń kamienic do sieci powoduje, że normy jakości powietrza w województwie śląskim są często przekraczane nawet o kilkaset procent. W Chorzowie informacje o aktualnym stanie powietrza są wyświetlane na Urzędzie Miasta od strony ul. Jagiellońskiej.

Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowań prosimy o kontakt z Wydziałem Usług Komunalnych i Ekologii nr tel. 32 416 54 11 , UM ul. Rynek 1 pokój 411

Komentarze (2)    dodaj »

  • Artur

    A mnie to podchodzi pod swiadome stwarzanie zagrozenie dla zdrowia i zycia, wiec jaki mandat, za to sa wyroki

  • Mieszkanka

    Takich to od razu do wiezienia wsadzic...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również