Wiadomości z Chorzowa

Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

  • Dodano: 2022-07-08 09:30

21 artystycznych plakatów promujących igrzyska olimpijskie, które w 1972 roku odbyły się w Monachium, maskotka jamnika Waldiego, oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, krawaty, spinki do mankietów, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki – to tylko nieliczne przykłady przedmiotów, które znajdą się na wystawie „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Ekspozycję, która powstaje we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, będzie można oglądać od 20 lipca br. na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

50. rocznica XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium

„Złota drużyna” Kazimierza Górskiego, złote medale Witolda Woydy i Władysława Komara, srebro Ireny Szydłowskiej czy brązowy krążek Ireny Szewińskiej... W tym roku mija 50. rocznica XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium, które przeszły do historii z kilku powodów. Pierwszy z nich to atak terrorystyczny organizacji „Czarny Wrzesień”, podczas którego zostało zamordowanych dziewięciu izraelskich sportowców. Polscy kibice z kolei zapamiętali te igrzyska jako pasmo wielu spektakularnych sukcesów rodzimych olimpijczyków. 21 krążków złotych, srebrnych i brązowych przyniosło wiele radości polskim kibicom. Mając to na uwadze, chcemy przypomnieć piękne karty sportowej historii Polski i świata, organizując wystawę plakatów olimpijskich Monachium ’72 ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Całość dopełnią pamiątki pochodzące ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty artystyczne powstałe specjalnie z okazji igrzysk. Inicjatorem wydania tej serii był główny projektant igrzysk Otl Aicher, odpowiedzialny za oprawę graficzną wydarzenia. Niemiecki grafik, twórca słynnych sportowych piktogramów, zwrócił się do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie plakatów na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Plakaty miały nawiązywać do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej. Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata. Wśród nich takie artystyczne tuzy, jak: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely czy Jan Lenica.

Na początku wydrukowano po 200 plakatów każdego z 28 autorów w ramach ekskluzywnej, limitowanej edycji. Wykonano je w technice sitodruku, a każdy plakat był własnoręcznie sygnowany przez twórcę. Pierwsza „masowa” edycja wszystkich 28 plakatów została zrealizowana przez wydawnictwo Olympia GmbH w latach 1970–1972 technikami offsetu i serigrafii. Z tej edycji pochodzi 21 oryginalnych plakatów, które będzie można zobaczyć na wystawie. Uzupełnieniem ekspozycji będzie „tytułowy” plakat monachijskiej olimpiady autorstwa Otla Aichera, jeden z serii plakatów oficjalnych promujących poszczególne konkurencje oraz plansze z tekstem i ilustracjami.

Aby oddać atmosferę igrzysk olimpijskich rozegranych w Monachium, na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt eksponatów ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Oprócz stroju olimpijskiego i jego elementów (krawaty, spinki do mankietów) w gablotach zostaną wyeksponowane takie pamiątki, jak: pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – sympatyczny jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki. Nie zabraknie również gadżetów dla „nałogowych” kolekcjonerów, jak choćby kufel do piwa czy oryginalna popielniczka. Przypomnijmy, że dla polskich sportowców to były wyjątkowe igrzyska. Nigdy wcześniej, ani nigdy później w jednym roku biało-czerwoni zawodnicy nie wywalczyli aż ośmiu złotych medali olimpijskich! Kopia jednego z nich również znajdzie się na ekspozycji. Jak prezentują się zbiory, przekonacie się, zwiedzając salę muzealną Stadionu Śląskiego. Zapraszamy od 20 lipca!

HARMONOGRAM ZWIEDZANIA

Godziny zwiedzania od poniedziałku do piątku:

  • Trasa krótka: 9.00, 14.00, 16.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 15.00

Godziny zwiedzania w soboty i niedziele:

  • Trasa krótka: 11.30, 13.30, 15.30, 17.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Punkt widokowy:

  • od poniedziałku do piątku: od 7.00 do zmierzchu
  • soboty i niedziele: od 9.00 do zmierzchu
Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również