Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego!

 • Dodano: 2021-07-20 09:15

Niedziałające jeszcze Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało wyróżnione główną nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2020.

Wielkie wyróżnienie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie otrzymało główną nagrodę o wartości 10 tysięcy złotych w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa za realizację projektu „MÓW MI HUTO”. To wielki prestiż dla muzeum, które szykuje się do otwarcia. Muzeum planuje przeznaczyć otrzymaną nagrodę na kontynuowanie działań w ramach projektu.

Projekt „MÓW MI HUTO”

Wyróżniony, unikatowy w skali regionu projekt „MÓW MI HUTO” dokumentuje i upowszechnia niematerialne dziedzictwo hutnicze całego Górnego Śląska. W jego ramach powstało ponad 120 materiałów wideo z rozmowami z ponad 30 pracownikami hut w Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Rudzie Śląskiej oraz w Katowicach. Spora część filmów będzie częścią wystawy „Królestwo Żelaza”, obecnie przygotowywanej w Muzeum Hutnictwa.  

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – kiedy otwarcie?

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie znajdowało się w ponad stuletniej hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ulicy Metalowców. Obecnie trwają prace budowlane, aby zaadaptować miejsce do nowej funkcji. Pracownicy intensywnie pracują nad opracowaniem wystawy stałej, którą – miejmy nadzieję – będziemy mogli oglądać już niebawem!

Celem stworzenia Muzeum Hutnictwa jest prezentacja fascynujących dziejów hutnictwa, które jest nieodłączną częścią kultury Górnego Śląska.

- Ponad dwieście lat hutnictwa to także, a może przede wszystkim życie codzienne dziesiątek tysięcy hutników i hutniczek. Pamięć o nich chcemy w naszym muzeum uczynić „żywą”. Ich wspomnienia przekażemy obecnym i przyszłym pokoleniom – czytamy na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Otwarcie muzeum jest planowane jeszcze na 2021 rok.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Xd

  To jest naprawdę Bareja w szczytowej formie

 • Jolka

  Szkoda że nasi włodarze nie słuchają swoich wyborców,tylko jak nasz rząd robią co im się podoba a nie co mieszkańcy by chcieli i potrzebowali

 • chorzowianin

  Ciężko zrozumieć sens twojej wypowiedzi odnośnie sukcesu chorzowskiego muzeum.Brawo Chorzów.

 • Wanda

  Jaki to niby sukces?? Byłeś na wystawie?? Wystawie nieistniejącego muzeum?? W Parku tylko u Barei przypinali sobie ordery za nieistniejące inwestycję.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również