Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego!

 • Dodano: 2021-07-20 09:15

Niedziałające jeszcze Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało wyróżnione główną nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2020.

Wielkie wyróżnienie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie otrzymało główną nagrodę o wartości 10 tysięcy złotych w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa za realizację projektu „MÓW MI HUTO”. To wielki prestiż dla muzeum, które szykuje się do otwarcia. Muzeum planuje przeznaczyć otrzymaną nagrodę na kontynuowanie działań w ramach projektu.

Projekt „MÓW MI HUTO”

Wyróżniony, unikatowy w skali regionu projekt „MÓW MI HUTO” dokumentuje i upowszechnia niematerialne dziedzictwo hutnicze całego Górnego Śląska. W jego ramach powstało ponad 120 materiałów wideo z rozmowami z ponad 30 pracownikami hut w Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Rudzie Śląskiej oraz w Katowicach. Spora część filmów będzie częścią wystawy „Królestwo Żelaza”, obecnie przygotowywanej w Muzeum Hutnictwa.  

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – kiedy otwarcie?

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie znajdowało się w ponad stuletniej hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ulicy Metalowców. Obecnie trwają prace budowlane, aby zaadaptować miejsce do nowej funkcji. Pracownicy intensywnie pracują nad opracowaniem wystawy stałej, którą – miejmy nadzieję – będziemy mogli oglądać już niebawem!

Celem stworzenia Muzeum Hutnictwa jest prezentacja fascynujących dziejów hutnictwa, które jest nieodłączną częścią kultury Górnego Śląska.

- Ponad dwieście lat hutnictwa to także, a może przede wszystkim życie codzienne dziesiątek tysięcy hutników i hutniczek. Pamięć o nich chcemy w naszym muzeum uczynić „żywą”. Ich wspomnienia przekażemy obecnym i przyszłym pokoleniom – czytamy na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Otwarcie muzeum jest planowane jeszcze na 2021 rok.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Xd

  To jest naprawdę Bareja w szczytowej formie

 • Jolka

  Szkoda że nasi włodarze nie słuchają swoich wyborców,tylko jak nasz rząd robią co im się podoba a nie co mieszkańcy by chcieli i potrzebowali

 • chorzowianin

  Ciężko zrozumieć sens twojej wypowiedzi odnośnie sukcesu chorzowskiego muzeum.Brawo Chorzów.

 • Wanda

  Jaki to niby sukces?? Byłeś na wystawie?? Wystawie nieistniejącego muzeum?? W Parku tylko u Barei przypinali sobie ordery za nieistniejące inwestycję.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.