Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Fundacja z Katowic łączą siły

  • Dodano: 2025-06-25 09:00, aktualizacja: 2025-06-25 11:39

24 czerwca w zabytkowej przestrzeni Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach podpisano ważne porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska a Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Uroczystość z udziałem dr. inż. arch. Piotra Gerbera, dr Ewy Mackiewicz oraz Tomasza Owoca zapoczątkowała nowy etap wspólnych działań na rzecz ochrony i promocji przemysłowego dziedzictwa Śląska.

Wspólne bilety i wspólna oferta

Jednym z pierwszych efektów współpracy jest wprowadzenie systemu wzajemnych zniżek. Odwiedzający, którzy zakupili bilet do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA, otrzymają 10% zniżki na bilet do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – i odwrotnie. Warunkiem jest posiadanie biletu sprzed maksymalnie dwóch miesięcy. To realne ułatwienie dla miłośników technicznych szlaków turystycznych.

Dziedzictwo przemysłowe jako wspólna wartość

Jak podkreślają przedstawiciele obu instytucji, dziedzictwo przemysłowe to nie tylko zabytki architektury i techniki, ale też historia ludzi – pokoleń pracowników, inżynierów i wynalazców, których działalność ukształtowała oblicze Śląska. Nowe porozumienie ma na celu nie tylko wspólne działania edukacyjne i promocyjne, ale również rozwój synergii między placówkami, które wspólnie opowiadają historię śląskiego przemysłu.

– Wspólnie chcemy budować trwałe relacje między instytucjami kultury i umacniać współpracę pomiędzy obiektami hutniczymi, które działają na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa przemysłowego – podkreśla Tomasz Owoc, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Porozumienie otwiera nowe możliwości dla zwiedzających:

– Jednym z pierwszych kroków będzie wprowadzenie rozwiązania ułatwiającego łączenie wizyt w naszych instytucjach – zapowiada dr inż. arch. Piotr Gerber, prezes Fundacji.

Spojrzenie w przyszłość z perspektywą rozwoju

Porozumienie otwiera nowy rozdział dla śląskich instytucji kultury technicznej, które wspólnymi siłami chcą zbliżyć mieszkańców i turystów do historii regionu zapisanej w metalu, węglu i betonie.

– Wierzymy, że ta współpraca przyniesie szereg wartościowych inicjatyw i jeszcze lepiej połączy historię, edukację i pasję do przemysłowego dziedzictwa regionu – podsumowuje dr Ewa Mackiewicz, dyrektor katowickiego muzeum.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również