Wiadomości z Chorzowa

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

 • Dodano: 2023-02-28 06:30, aktualizacja: 2023-02-28 07:24

Według prognoz przed nami kilka dni z niższą temperaturą. W nocy może wystąpić kilku stopniowy mróz. Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, samotnych czy nietrzeźwych. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987, o której więcej informacji poniżej, oraz z policyjnej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno - zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997).

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!


Źródło: KMP Chorzów

Komentarze (11)    dodaj »

 • Tadeo

  Niech się za robotę wezmą to bedzie im ciepło.

 • Fit

  Przykład idzie z góry, pisowcy nie pozwalają pomagać ludziom na granicach, to jak apelować o pomoc w naszym mieście?

 • ***** ***

  Podobno mają zacząć strzelać

 • Pudel

  Nie jestem obojętny na zagrożenia związane z wychodzeniem. Pracuje więc mi ciepło. Ci którzy nie pracują mają zimno. Takie jest odwieczne prawo natury pani kierowniczko.

 • Robertt

  Skoro kierujesz się prawem natury to po co wychodziłeś z dżungli? Kundlu jeden?

 • Gienek

  Ha Uuuuu Uuuuu nierobie. Robertt to taki dawny Fifonż??

 • Robertt

  Podrap się po okrężnicy patointeligentny gienku jeden.

 • Gienek

  Ha Uuuu Uuuu

 • Robertt

  No pozostał tobie tylko język dżungli. Tak tak... Auuu, uuui, niestety nie rozumiem dialektów z lasów tropikalnych.

 • Es

  Auuuu hauuu haaaaauuuu Głosuj na Pias!!! To rozumiesz???

 • Robertt

  Bezradne ujadanie wyznawców kałolicji bezcenne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również