Wiadomości z Chorzowa

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To zagrożone wyginięciem antylopy bongo

  • Dodano: 2022-09-29 17:00

Chorzowskie zoo ma nowych mieszkańców. Są to antylopy bongo, które niedawno przybyły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Nowi mieszkańcy zoo w Chorzowie

We wtorek Śląski Ogród Zoologiczny poinformował, że niedawno w zoo zadomowiły się antylopy bongo, dokładnie bongo górskie. Są to trzy młode samce, sprowadzone z francuskiego Zoo Parc de Beauval, o imionach Samba, Koda i Sitka. Samba jest najstarszy w grupie i ma już 4 lata, natomiast dwie pozostałe antylopy liczą sobie dopiero 1,5 roku. Jak donosi śląskie zoo, zwierzęta radzą sobie w nowym środowisku nad wyraz dobrze i we wtorek po raz pierwszy wyszły na wybieg zewnętrzny. Antylopy będzie można obserwować przy słonecznej pogodzie, natomiast w chłodniejsze dni, zwierzęta będą przebywały w specjalnym pawilonie.

Antylopy bongo – zagrożony gatunek

Bongo górskie, czyli inaczej Tragelaphus eurycerus isaaci, to antylopy z podgatunku bongo leśnego, zwierzęta średniej wielkości, które zagrożone są wyginięciem. Szacuje się, że w środowisku naturalnym żyje jedynie około 100 osobników tego rodzaju, stąd też antylopy te wpisane są do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

W warunkach ogrodu zoologicznego mogą one dożyć nawet 21 lat. Antylopy bongo górskie są zwierzętami średniej wielkości, z charakterystycznymi białymi pasami na grzbiecie, które w naturalnym środowisku pełnią funkcję kamuflażu przed drapieżnikami. Odżywiają się roślinami, głównie liśćmi, korą krzewów, trawami, kwiatami i korzeniami. Zdarza się, że zapuszczą się także na tereny rolnicze, z których zjadają rośliny uprawne. Występują na terenie środkowej Kenii i gór Aberdare.

Kiedy odwiedzać chorzowskie zoo?

Śląskie zoo jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Godziny otwarcia są krótsze w miesiące zimowe, i dłuższe w okresie wiosenno-letnim. Od listopada do marca Ogród Zoologiczny jest czynny od 9:00 do 16:00, pawilony natomiast zamykane są 15 minut wcześniej. Z kasy można natomiast skorzystać jedynie do 15:00. Bilet do zoo można obecnie kupić również online na stronie https://bilety.zoo.silesia.pl. Upoważnia on osoby, które go zakupiły od razu do wejścia do ogrodu zoologicznego, bez konieczności stania w kolejce.

Śląskie zoo jest również otwarte na rozwiązania wirtualne – specjalnie dla zwiedzających przygotowało aplikację mobilną z mapą ogrodu z nawigacją do wybranego punktu. W ramach aplikacji można także skorzystać z funkcji nawigowania po tematycznych trasach ogrodu zoologicznego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również