Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Od lipca obowiązują nowe zasady segregacji śmieci

  • Dodano: 2019-07-04 12:00, aktualizacja: 2019-07-31 10:40

W życie weszły nowe przepisy dotyczące segregowania odpadów. Od 1 lipca należy osobno gromadzić także odpady biodergradowalne, czyli resztki i śmieci pochodzenia roślinnego. Zmiany wynikają z rozporządzenia ministra środowiska. 

Brązowy pojemnik na odpady biodegradowalne od teraz obowiązkowy

Wprowadzone zmiany oznaczają, że do znanych już pojemników w trzech kolorach: żółtym (na tworzywa sztuczne i metale), zielonym (na szkło) i niebieski (na papier) dołączy kolejny – brązowy.   W nowe pojemniku muszą się zaopatrzyć mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów. Zwalnia od tego jedynie kompostowanie odpadów biodegradowalnych na własnej posesji, co należy wcześniej zgłosić. W zabudowie wielorodzinnej brązowe pojemniki na odpady powinni ustawić zarządcy. W Chorzowie, tak jak do tej pory, odpady zielone będą odbierane z domów jednorodzinnych w brązowych workach na śmieci.

Brązowe pojemniki na odpady biodegradowalne stały już wcześniej na niektórych osiedlach i posesjach, ale do tej pory nie były obowiązkowe. Teraz to się zmieniło. Powinny do nich trafiać wszystkie resztki roślinne, czyli poza liśćmi i trawą, także: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty, a nawet fusy z kawy czy herbaty

Na segregowaniu śmieci można zaoszczędzić

Od tego czy segregujemy śmieci zależy wysokość opłat za ich wywóz. W Chorzowie jeżeli odpady są segregowane stawka od osoby wynosi 12 złotych na miesiąc, jeżeli są zmieszane to 20 złotych. W Rudzie Śląskiej po ostatniej podwyżce różnica jest znacznie większa i wynosi ponad 20 złotych. Za wywóz odpadów segregowanych stawka wynosi 21,70 złotych miesięcznie, a za zmieszane aż 43,40 złotych.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • marek

    Dokładnie, z tym sortowaniem jest problem. Znalazłem na razie jedną konkretną stronę o tym tu: segregacja-smieci.plale może bedzie tego więcej.

  • Wanda Sułkowska

    Bardzo dobrze! Warto dodać, że odpadki organiczne (bioodpady) wyrzucamy wprost do brązowego pojemnika, nie w worku foliowym.Koniecznie sortujmy nasze domowe śmieci. To jest ogromnie ważne dla przyrody, dla Ziemi.W sierpniowym numerze "Chorzowianina" będzie o segregowaniu interesujący artykuł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.