W życie weszły nowe przepisy dotyczące segregowania odpadów. Od 1 lipca należy osobno gromadzić także odpady biodergradowalne, czyli resztki i śmieci pochodzenia roślinnego. Zmiany wynikają z rozporządzenia ministra środowiska.
Brązowy pojemnik na odpady biodegradowalne od teraz obowiązkowy
Wprowadzone zmiany oznaczają, że do znanych już pojemników w trzech kolorach: żółtym (na tworzywa sztuczne i metale), zielonym (na szkło) i niebieski (na papier) dołączy kolejny – brązowy. W nowe pojemniku muszą się zaopatrzyć mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów. Zwalnia od tego jedynie kompostowanie odpadów biodegradowalnych na własnej posesji, co należy wcześniej zgłosić. W zabudowie wielorodzinnej brązowe pojemniki na odpady powinni ustawić zarządcy. W Chorzowie, tak jak do tej pory, odpady zielone będą odbierane z domów jednorodzinnych w brązowych workach na śmieci.
Brązowe pojemniki na odpady biodegradowalne stały już wcześniej na niektórych osiedlach i posesjach, ale do tej pory nie były obowiązkowe. Teraz to się zmieniło. Powinny do nich trafiać wszystkie resztki roślinne, czyli poza liśćmi i trawą, także: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty, a nawet fusy z kawy czy herbaty.
Na segregowaniu śmieci można zaoszczędzić
Od tego czy segregujemy śmieci zależy wysokość opłat za ich wywóz. W Chorzowie jeżeli odpady są segregowane stawka od osoby wynosi 12 złotych na miesiąc, jeżeli są zmieszane to 20 złotych. W Rudzie Śląskiej po ostatniej podwyżce różnica jest znacznie większa i wynosi ponad 20 złotych. Za wywóz odpadów segregowanych stawka wynosi 21,70 złotych miesięcznie, a za zmieszane aż 43,40 złotych.