Wiadomości z Chorzowa

Ogród społeczny na Placu Piastowskim? Propozycja radnego a zamierzenia UM Chorzów

  • Dodano: 2021-08-24 17:15

Na Placu Piastowskim zlikwidowano miejsce do składowania odpadów segregowanych. Radny chciałby, aby w tym miejscu powstał ogród społeczny. Co na to UM Chorzów?

Modernizacja Placu Piastowskiego spotkała się w czwartej edycji chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego z dużą aprobatą głosujących mieszkańców i wygrała wśród projektów inwestycyjnych dla Chorzowa Starego.

Inwestycja doczekała się realizacji w 2018 roku i polegała na pełnej modernizacji i rozbudowie placu zabaw wraz z ogrodzoną piaskownicą i urządzeniami zabawowymi dla małych dzieci, a także wygrodzeniu i osłonięciu śmietnika do segregacji odpadów. Powstała również ścieżka do pomnika Mirosława Breguły od strony ul. Kościuszki i dokonano zagospodarowania zieleni.

Jednak jakiś czasu temu w wyniku decyzji Urzędu Miasta usunięte zostały pojemniki do segregacji odpadów, a miejsce po nich pozostaje puste lub zaśmiecone przez mieszkańców, przyzwyczajonych do wyrzucania tam śmieci.

Ogród społeczny na Placu Piastowskim? To propozycja radnego

Z tego powodu miejski radny, Szymon Piecha zwrócił się z oficjalną z prośbą o zagospodarowanie miejsca po usuniętym "gnieździe" do składowania odpadów segregowanych na Placu Piastowskim.

Plac Piastowski został zrewitalizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego ze specjalnie wyznaczonym miejscem do segregowania odpadów otoczonym płotem i zasadzonymi wokół pnączami. Obecnie, aby utrzymać atrakcyjność tego terenu proponuję uzupełnienie tego miejsca drewnianymi donicami, w których zasadzone zostaną zioła, warzywa i rośliny tworząc mały ogród społeczny – proponuje radny w interpelacji skierowanej do władz miasta.

Według projektu zaproponowanego przez radnego donice drewniane wysypane byłyby ziemią, a mieszkańcy mogliby w tym miejscu sadzić zioła, owoce i warzywa.

Ogrody społeczne są formą ogólnodostępnej miejskiej zieleni, nad którą pieczę wspólnie sprawują członkowie określonej społeczności. Działają one na zasadach zaufania społecznego – wyjaśnia Szymon Piecha.

UM Chorzów odniósł się do pomysłu radnego i mieszkańcu nie doczekają się w tej okolicy realizacji podobnej inicjatywy. Co zatem stanie się z miejscem po składowisku odpadów segregowanych?

W miejscu po zlikwidowanym stanowisku do składowania odpadów zaplanowaliśmy ustawienie stojaków na rowery. W związku z tym nie ma możliwości stworzenia w tym miejscu ogrodu społecznego – informuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.