Wiadomości z Chorzowa

Ogród społeczny na Placu Piastowskim? Propozycja radnego a zamierzenia UM Chorzów

  • Dodano: 2021-08-24 17:15

Na Placu Piastowskim zlikwidowano miejsce do składowania odpadów segregowanych. Radny chciałby, aby w tym miejscu powstał ogród społeczny. Co na to UM Chorzów?

Modernizacja Placu Piastowskiego spotkała się w czwartej edycji chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego z dużą aprobatą głosujących mieszkańców i wygrała wśród projektów inwestycyjnych dla Chorzowa Starego.

Inwestycja doczekała się realizacji w 2018 roku i polegała na pełnej modernizacji i rozbudowie placu zabaw wraz z ogrodzoną piaskownicą i urządzeniami zabawowymi dla małych dzieci, a także wygrodzeniu i osłonięciu śmietnika do segregacji odpadów. Powstała również ścieżka do pomnika Mirosława Breguły od strony ul. Kościuszki i dokonano zagospodarowania zieleni.

Jednak jakiś czasu temu w wyniku decyzji Urzędu Miasta usunięte zostały pojemniki do segregacji odpadów, a miejsce po nich pozostaje puste lub zaśmiecone przez mieszkańców, przyzwyczajonych do wyrzucania tam śmieci.

Ogród społeczny na Placu Piastowskim? To propozycja radnego

Z tego powodu miejski radny, Szymon Piecha zwrócił się z oficjalną z prośbą o zagospodarowanie miejsca po usuniętym "gnieździe" do składowania odpadów segregowanych na Placu Piastowskim.

Plac Piastowski został zrewitalizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego ze specjalnie wyznaczonym miejscem do segregowania odpadów otoczonym płotem i zasadzonymi wokół pnączami. Obecnie, aby utrzymać atrakcyjność tego terenu proponuję uzupełnienie tego miejsca drewnianymi donicami, w których zasadzone zostaną zioła, warzywa i rośliny tworząc mały ogród społeczny – proponuje radny w interpelacji skierowanej do władz miasta.

Według projektu zaproponowanego przez radnego donice drewniane wysypane byłyby ziemią, a mieszkańcy mogliby w tym miejscu sadzić zioła, owoce i warzywa.

Ogrody społeczne są formą ogólnodostępnej miejskiej zieleni, nad którą pieczę wspólnie sprawują członkowie określonej społeczności. Działają one na zasadach zaufania społecznego – wyjaśnia Szymon Piecha.

UM Chorzów odniósł się do pomysłu radnego i mieszkańcu nie doczekają się w tej okolicy realizacji podobnej inicjatywy. Co zatem stanie się z miejscem po składowisku odpadów segregowanych?

W miejscu po zlikwidowanym stanowisku do składowania odpadów zaplanowaliśmy ustawienie stojaków na rowery. W związku z tym nie ma możliwości stworzenia w tym miejscu ogrodu społecznego – informuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również