Wiadomości z Chorzowa

Oszukał 86 - letnią mieszkankę Chorzowa. Fałszywy wnuczek w rękach policjantów

  • Dodano: 2019-01-21 08:00, aktualizacja: 2019-01-21 08:18

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 56-latek, zatrzymany przez policjantów z komisariatu I w Chorzowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Mężczyzna podejrzany jest o udział w oszustwie metodą „na wnuczka”

Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia. Przypominamy: Nie dawajmy pieniędzy osobom, których nie znamy!

W grudniu do Komisariatu Policji I w Chorzowie zgłosiła się 86-letnia mieszkanka miasta, która poinformowała, że padła ofiarą oszusta podającego się za jej wnuczka. Niestety kobieta zdążyła przekazać mu już kilkanaście tysięcy złotych. Sprawą zajęli się kryminalni z chorzowskiej „jedynki”. Dzięki współpracy z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach niespełna miesiąc po zdarzeniu namierzyli i zatrzymali sprawcę, którym okazał się 56-letni mieszkaniec Bytomia. Jak się okazało, mężczyzna chwile wcześniej w podobny sposób oszukał mieszkankę Zabrza. Ta kobieta może jednak mówić o dużym szczęściu, gdyż dzięki akcji mundurowych, wszystkie jej pieniądze zostały odzyskane.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty

Na wniosek policji i prokuratury chorzowski sąd, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, zastosował wobec 56-latka tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Pracujący przy tej sprawie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Przypominamy:

  • nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie ich poprzez osoby pośredniczące;
  • nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy finansowej, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce;
  • sprawdźmy, czy dzwoniący jest prawdziwym krewnym, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. Nie wahajmy się do nich zadzwonić i sprawdzić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.