Wiadomości z Chorzowa

Otoczenie Hali Kapelusz już po remoncie. Słynny Plac Mozaikowy przeszedł renowację

  • Dodano: 2021-07-21 12:15, aktualizacja: 2021-07-21 14:14

Kolejna inwestycja w Parku Śląskim oddana do użytku po modernizacji. Tym razem chodzi o otoczenie Hali Kapelusz i słynny plac z mozaikami.  

Otoczenie Hali Wystaw Kapelusz przeszło gruntowną modernizację

Władze Parku Śląskiego właśnie poinformowały o zakończeniu realizacji inwestycji „Modernizacja otoczenia Hali Wystaw Kapelusz - Obszar pomiędzy pawilonem „Bratek”, a halą wystaw „Kapelusz”.  Kosztujący finalnie 2,5 miliona złotych projekt został zrealizowany przez firmę GAJDA Architektura Krajobrazu w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Park Śląski rozwija się w dynamiczny sposób. W ubiegłym tygodniu do użytku został oddany Ogród Japoński, dzisiaj kolejna ważna dla parkowych gości inwestycja. Pomimo sytuacji pandemicznej w kraju, która zdecydowanie utrudniała wiele przedsięwzięć Park konsekwentnie realizuje założone cele – przekonuje Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

W tej chwili zakończony został pierwszy etap inwestycji, który obejmuje plac wejściowy wraz z alejkami wiodącymi do hali Wystaw Kapelusz. Podstawą całego projektu modernizacji jest stworzenie na powrót ukształtowania terenu z szacunkiem dla jego historycznego układu. Mowa tutaj również o uzyskaniu spójnego charakteru przestrzeni Parku Śląskiego, a także nową funkcję przestrzeni – uwypukleniu pierwotnego charakteru tego miejsca jako terenu wystaw.

Kolejna inwestycja w ramach projektu miejskiego Jessica oddana do użytku, wszystko przebiega terminowo i sprawnie, a to bardzo ważne biorąc pod uwagę środki unijne – wyjaśniła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Plac Mozaikowy zmienił się o 180 stopni

Jak w tej chwili wygląda otoczenie Hali Kapelusz po modernizacji? Nie są to całkowite zmiany, gdyż ciągi komunikacyjne pozostały takie, jak dawniej – wymieniono jednak na nowe nawierzchnie wraz z podbudową. Nowości to dwie niecki infiltracyjne w celu zbierania i gromadzenia wody opadowej z terenów zielonych. To ekologiczna „wartość dodana”, gdyż woda zebrana w ten sposób będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej roślinności.

Park Śląski przygotował prawdziwą gratkę dla miłośników historycznych elementów WPKiW! Słynne ściany mozaikowe, pochodzące z lat 60. XX wieku, przeszły całkowitą metamorfozę. Miejsce to przez lata służyło organizacji Wystaw Kwiatów i Ogrodów, na które ściągali miłośnicy ogrodnictwa z całego województwa.

Niestety, przez lata, szczególnie po zamknięciu Hali Kapelusz dla odwiedzających przez jej zły stan techniczny również i to miejsce podupadło, będąc znacznie rzadziej odwiedzane przez spacerowiczów. To już jednak przeszłość – Plac Mozaikowy został oficjalnie przekazany ponownie gościom Parku Śląskiego we wtorek, 20 lipca.

Oddajemy do użytku naszych gości kolejny rekreacyjny teren. Który po wielu latach przeszedł metamorfozę. Zachowując pierwotny charakter uporządkowaliśmy zieleń. Ważnym elementem jest pojawienie się wody na ścianach mozaikowych oraz przepiękna iluminacja, którą można podziwiać wieczorami. Mam nadzieję, że w upalne dni przyniesie to również trochę ochłody naszym gościom – powiedziała w trakcie ceremonii oddania inwestycji Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Mozaiki, które zostały poddane pracom konserwatorskim, odzyskując dawny blask zyskały coś jeszcze - nową iluminację świetlną, która będzie ożywiać teren wieczorami i nocą. Dwie spośród ośmiu ścian będą zraszane wodą, a całość ma zyskać niespotykany dotąd klimat. Nie zapomniano również o roślinności w tym miejscu – oprócz odpowiedniej pielęgnacji tej istniejącej pojawiły się nowe nasadzenia kwiatów, ozdobnych traw i bylin.

Przestrzeń zyskała również dziesięć betonowych murków z siedziskami, na których będzie można odpocząć. Wkrótce mają się również pojawić kolejne leżanki i ławki.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Aaa

    Nic nie warte jak Mateusza nie było

  • Bzdet

    Bo Plac Mozaikowy nie był w planie Nowego Ładu...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również