Wiadomości z Chorzowa

Park Śląski: Kolej Linowa "Elka" wkrótce zostanie zamknięta! 

 • Dodano: 2022-11-10 11:00

Kolej Linową „Elkę” czeka poważna modernizacja.  Ze względu na rozbudowę o nową trasę ze stacji Wesołe Miasteczko do Planetarium, „Elka” z końcem listopada zostanie wyłączona z użytkowania do wiosny 2023 r.

Kolej linowa „Elka”

Kolej linowa „Elka” - to najdłuższa kolej nizinna w Europie. Ruszyła 8 września 2013 roku w nowoczesnej odsłonie po 7-letniej przerwie i dokładnie po 46 latach od pierwszego przejazdu. Jej trasa wiedzie od Stadionu Śląskiego, aż do wesołego miasteczka. Podczas przejażdżki „Elką” można podziwiać Park z zupełnie innej perspektywy. Z lotu ptaka widać ogrom parkowej przyrody oraz można podziwiać większość parkowych obiektów. Doskonałe możliwości obserwacyjne są największym atutem Elki.

Kolej daje odwiedzającym dwie możliwości przejazdu – kanapą, mieszczącą 4 osoby, oraz gondolą, którą jednocześnie może podróżować aż 8 osób. Zastosowanie kursowania w systemie mieszanym czyni ją jedyną tego typu atrakcją w całym kraju. Górna granica prędkości Elki wynosi 5 m/s, a jej dolny pułap to około 0,5 m/s. Najczęściej, podczas rekreacyjnych przejazdów, osiąga ona prędkość 2 m/s. Przy takiej szybkości czas kursu w obie strony wynosi około 40 min.

Kolej Linowa jest wyposażona w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Ponadto dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa "Elki"

Obecnie w planach jest przebudowa „Elki” i ponowne jej uruchomienie w tzw. trójkącie. Stacja Stadion Śląski- Wesołe Miasteczko, Wesołe Miasteczko- Planetarium oraz Planetarium – Stadion Śląski, co oznacz również budowę nowoczesnej stacji zlokalizowanej przy Planetarium – Śląski Park Nauki. Jest to bardzo wyczekiwana inwestycja. Uruchomienie kolejki w dawnym szlaku uczyni ją atrakcyjniejszą, szczególnie biorąc pod uwagę trasę, która będzie przebiegała nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. W związku z tym "Elka" z końcem listopada zostanie wyłączona z użytkowania do wiosny 2023 r. 

Park Śląski przygotował z tego powodu wyjątkową promocję obowiązująco do końca listopada. 

- Tylko do końca listopada Kolej Linowa „Elka” ma dla Was niespodziankę. Przy zakupie biletu otrzymasz voucher uprawniający do przejazdu „Elką” z 50% rabatem w przyszłym roku - czytamy na stronie Parku Śląskiego.

"Weekend za pół ceny"

Dodatkowo w dwa ostatnie weekendy listopada wszyscy odwiedzający Park Śląski będą mogli przejechać się Elką za połowę ceny. Promocja nie dotyczy biletów rodzinnych i grupowych.

Ceny biletów na Kolejkę Linową „Elka" w weekendy promocyjne:

 • Dzieci do 3 lat:
  • przejazd bezpłatny
 • Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawni:
  • przejazd w jedną stronę - 7,50 zł,
  • w obie strony - 10 zł
 • Dorośli:
  • przejazd w jedną stronę 10 zł,
  • w obie strony 12,50 zł.
Park Śląski: Kolej Linowa "Elka" wkrótce zostanie zamknięta! 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również