Wiadomości z Chorzowa

Park Śląski: Pięć projektów w V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

  • Dodano: 2023-07-27 12:30

Właśnie zakończona została weryfikacja merytoryczna zadań zgłoszonych przez mieszkańców w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wśród 113 zadań aż pięć dotyczy Parku Śląskiego. Na co będziemy mogli zagłosować od 19 sierpnia do 12 września?

W V edycji MBO do rozdysponowania jest 5 milionów złotych, w tym 3,5 milionów na zadania w puli EKO oraz 1,5 milionóa złotych na zadania w puli REGIO. W ramach puli EKO o głosy mieszkańców będzie walczyć 31 zadań na łączną kwotę 17 949 107 złotych.

Głosowanie zaplanowane jest między 19 sierpnia a 12 września, a wyniki i listę zadań, które trafią do realizacji poznamy do 11 października 2023 roku.

Pięć projektów z Parku Śląskiego w V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Wśród 113 zgłoszonych w obecnej edycji projektów znalazło się aż pięć dotyczących Parku Śląskiego i poszczególnych obiektów się w nim znajdujących. Chętni będą mogli zagłosować na pomysły stworzone przez Śląski Ogród Zoologiczny czy Planetarium Śląskie.

  • Woliera dla kotów argentyńskich w Śląskim Zoo - Prisca i Messi w nowym domu/szacunkowy koszt zadania – 145 246 zł (kod: MBO-0006/W/23)

Prisca oraz Messi to para kotów argentyńskich przebywających w Śląskim Zoo. Budowa nowej woliery ekspozycyjnej połączonej tunelem nad alejką i głowami odwiedzających Śląskie Zoo z budynkiem, w którym przebywają obecnie sajmirki pozwoli poprawić dobrostan osobników oraz zapewnić im całoroczne, stałe miejsce przebywania. Odwiedzający Śląski Ogród Zoologiczny będą mogli obserwować oraz poznać biologię, ekologię oraz behawior tych ciekawych kotów. Koty argentyńskie są gatunkiem objętym europejskim programem hodowlanym (EEP) w ramach EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów), której Śląski Ogród Zoologiczny jest pełnoprawnym członkiem.

  • BO liczy się życie! Zakup i montaż defibrylatorów na terenie Parku Śląskiego/szacunkowy koszt zadania – 155 tysięcy złotych (kod: MBO-0188/W/23)

Defibrylator AED to sprzęt medyczny analizujący rytm serca, wyłapując nieprawidłowości w pracy serca podejmuje decyzje o konieczności defibrylacji, czyli impulsie elektrycznym przywracającym prawidłowy rytm. Zadaniem AED jest unormowanie migotania komór serca. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z prowadzoną resuscytacją krążeniowo - oddechową, jest jedynym sposobem na uratowanie życia. Zadanie polega na zakupie i montażu defibrylatorów AED, które wymiernie wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego.

  • Parkowy zakątek przygody - Plac zabaw przy Alei Leśnej w Parku Śląskim/szacunkowy koszy inwestycji – 976 tysięcy złotych (kod: MBO-0089/W/23)

Parkowy zakątek przygody - Plac zabaw przy Alei Leśnej w Parku Śląskim będzie zajmował powierzchnię ok. 1300 metrów kwadratowych, będzie ogólnodostępny, ogrodzony, przystosowany do pobytu osób ze szczególnymi potrzebami. Powstanie w sąsiedztwie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Na dzieci będą czekały atrakcje, których we wschodniej części Parku Śląskiego brakuje. W ramach projektu zostanie wykonany ogrodzony plac zabaw z urządzeniami: linearium, karuzela integracyjna, trampoliny, huśtawki. Nie zabraknie również piaskownicy czy zjeżdżalni. Uwagę zwrócą również urządzenia balansujące. Proponowany teren pod plac zabaw zostanie wyrównany i zagospodarowany, zostanie zrewitalizowana zieleń i będą wykonane nowe nasadzenia. Całość będzie wkomponowana w otoczenie istniejącego drzewostanu.

  • Eko-seans. Seans dydaktyczny w Planetarium Śląskim przy współpracy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym/szacunkowy koszt zadania – 95 tysięcy złotych (kod: MBO-0103/P5/23)

Czy w Polsce można zobaczyć żyrafę? Wystarczy spojrzeć w niebo by odkryć niezwykły świat zwierzęcych konstelacji. Celem projektu jest stworzenie seansu dydaktycznego który prezentowany będzie w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Seans stanowił będzie spacer po niebie w poszukiwaniu „zwierzęcych” gwiazdozbiorów i ich pierwowzorów – żywych zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Ze względu na tematykę, seans poruszać będzie treści ekologiczne z nastawieniem na elementy bioróżnorodności - projekt realizowany będzie przy aktywnej współpracy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym w Chorzowie. Seans skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi. Ze względu na specyfikę projektu oraz ogólną dostępność Planetarium, seans będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego.

  • Eko-warsztat w Planetarium/szacunkowy koszt zadania – 255 tysięcy złotych (kod: MBO-0124/W/23)

Celem projektu jest rozbudowa bazy dydaktycznej Parku Nauki przy Planetarium Śląskim o eko-labolatorium. Ma być to miejsce, w którym o naszym świecie i potrzebie poszanowania go będziemy uczyć młodzież korzystając z nowoczesnego sprzętu. Laboratorium oscylować będzie wokół jednego z największych problemów dzisiejszego świata, czyli nagromadzenia w środowisku plastiku. Uczniowie będą mogli poznać czym jest plastik, jak wpływa na nasze otoczenie. Głównym celem powstania pracowni jest pokazanie możliwości recyklingu plastiku w tym przypadku w ramach technologii druku 3D. Zwykła butelka może stać się zabawką, narzędziem, czymkolwiek co tylko można zaprojektować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również