Wszyscy wielbiciele znajdującego się w Parku Śląskim obserwatorium – myszki w dłoń i głosujemy! Planetarium Śląski Park Nauki jest jedynym obiektem z Chorzowa, który znalazł się w tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Głosowanie kończy się 31 sierpnia 2023 r.
1 sierpnia 2023 r. ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2023. W ramach plebiscytu mieszkańcy będą mogli wybrać swoje ulubione realizacje. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności. Na swoich faworytów można głosować do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem strony internetowej NPP.slaskie.pl.
Tegoroczna, już 24. edycja konkursu ukazuje 35 inwestycji z 25 gmin, wśród których znajdują się obiekty użyteczności publicznej, w tym sale widowiskowo-koncertowe, ośrodki sportowe, centra aktywności, centra przesiadkowe, obiekty kultury i rekreacji, a także przestrzenie publiczne tj. tereny parkowe, skwery, tereny nadrzeczne, obiekty historyczne, założenia zrewitalizowane, zaadaptowane do nowych funkcji i zupełnie nowe realizacje.
Ogłoszenie wyników Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2023 wraz z ogłoszeniem wyników w Konkursie Architektura Roku i wręczeniem nagród odbędzie się jesienią w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Warto przypomnieć, że niezależnie od plebiscytu publiczności, wyboru laureatów tegorocznej edycji konkursu dokona również jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
Planetarium Śląskie w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2023
Planetarium Śląskie, a zasadniczo Planetarium Śląski Park Nauki jest chorzowskim rodzynkiem w tegorocznej edycji plebiscytu – to jedyna inwestycja z naszego miasta, która zakwalifikowała się do głosowania. Nie da się ukryć, że przestrzeń publiczna wokół Planetarium Śląskiego już od samego momentu powstania była wyjątkowa, gdyż budynek położony w samym sercu Parku Śląskiego, otoczony zielenią ma wyjątkowe przeznaczenie.
Jeśli dodamy do tej lokalizacji tematykę gwiazd, kosmosu, uniwersum - łatwo zrozumieć niecodzienność tej lokalizacji. Projekt podkreśla niezwykłość lokalizacji i uwypukla znaczenie symbolu - jakim jest sam budynek Planetarium. Nowe obszerne kubatury Śląskiego Parku Nauki, ukryte zostały we wzgórzu, na którym został usytuowany historyczny budynek, chroniąc jednocześnie ukształtowanie terenu, zieleń i układ skarp. Jedynym śladem przeprowadzonych działań projektowych pozostało „świetliste pęknięcie” wzdłuż pawilonu wejściowego, dzięki któremu możliwe jest jego doświetlenie – wyjaśniają organizatorzy konkursu.
Dzięki kompleksowej modernizacji „monumentalny, zamknięty, budynek istniejący, do którego dostęp możliwy był jedynie poprzez wysokie, tarasowe schody, połączono z otwartym, łatwo-dostępnym z poziomu terenu, przeszklonym pawilonem wejściowym, co jest szczególnie istotne w kontekście osób niepełnosprawnych”. Co zmieniło się w Planetarium Śląskim dzięki modernizacji?
Przed wejściem zaprojektowano niewielkie forum – dobre miejsce dla sezonowych imprez i spotkań, gdzie latem można przysiąść i wypić kawę z widokiem na historyczną, odnowioną, połyskującą kopułę. Większość dachów nowo projektowanych części o powierzchni prawie 3000 metrów kwadratowych stało się teraz zielonymi polanami, na których możemy odpocząć, poleżeć i podziwiać gwiazdy... Po modernizacji obie części obiektu – istniejąca i projektowana zostały powiązane panoramiczną windą usytuowaną przy zachodniej ścianie dziedzińca zegarowego. Umożliwia ona wygodny i logiczny dostęp do różnych stref budynku osobom niepełnosprawnym, (również w strefy wcześniej niedostępne) – czytamy w opisie.
Co istotne, pomieszczenia ekspozycyjne zaprojektowano w formie otwartych wygodnych przestrzeni i mimo ich lokalizacji „pod ziemią” strefy są doświetlone światłem dziennym. Komisja konkursowa zwróciła również uwagę na właściwe odrestaurowanie modernistycznych wnętrz w zabytkowym budynku.
Świadomie zdecydowano, że nowy budynek mimo swojej pokaźnej skali będzie „architekturą tła”, dla historycznych, obecnych w świadomości wielu pokoleń form - ale mimo to będzie wyrazisty i zapamiętywalny. Nie przytłoczy tego co dobre, a nowe potrzebne funkcje i bogata oferta programowa, pozwolą Instytucji Planetarium funkcjonować i rozwijać się przez kolejne kilkadziesiąt lat – przekonuje jury.