Wiadomości z Chorzowa

Planetarium Śląskie zarejestrowało trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

  • Dodano: 2023-02-09 18:15

Skala trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i północną Syrię poraża. Pomoc napływa z całego świata. Okazuje się, że Stacja Sejsmologiczna Planetarium Śląskiego zarejestrowała poniedziałkowe wstrząsy.

Do tragedii doszło w poniedziałek, 6 lutego w południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 miało miejsce o godz. 2.17 czasu polskiego, kiedy mieszkańcy tej części kraju spali. Epicentrum znajdowało się tureckiej prowincji Kahramanmaras na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od miasta Gaziantep, które zamieszkuje ponad 2 mln osób. Kataklizm zniszczył tysiące budynków na odcinku o długości 330 kmod syryjskiego miasta Hama po turecki Diyarbakir.

Chwilę później doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Były one odczuwane m.in. w Egipcie, Libanie i na Cyprze. W poniedziałek o godz. 11.24 czasu polskiego doszło do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5,  a jego epicentrum znajdowało się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na północ od pierwszego. Agencja AFAD poinformowała, że miały miejsce setki wstrząsów wtórnych.

Skala tragedii jest niewyobrażalna. W czwartek, turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD) przekazała, że na terenie Turcji zginęło co najmniej 16 546 osób, a rannych jest ponad 70 tysięcy. Dodano, że w akcji ratunkowej bierze udział ponad 114 tysięcy osób, w ratownicy z Polski. Agencja AFP poinformowała o najnowszym bilansie ofiar śmiertelnych w Syrii ich aktualna liczba wynosi 3 317. AFAD poinformował również, że z najbardziej zniszczonych terenów udało się ewakuować już ponad 28 tysięcy osób, trzęsienie ziemi doprowadziło do zawalenia się 6,4 tys. domów, a teren, który objął kataklizm wynosi 110 tys. kilometrów kwadratowych.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, skutkami kataklizmu może być dotknięte ponad 23 mln ludzi. Było to najgorsze trzęsienie ziemi w Turcji od 26 grudnia 1939 roku -  wówczas w mieście Erzincan we wschodniej Anatolii doszło do kataklizmu, który pochłonął ponad 30 tysięcy ofiar i zniszczył 120 tysięcy budynków.

Planetarium Śląskie zarejestrowało aktywność sejsmiczną w Turcji i Syrii

Stacja Sejsmologiczna znajdująca się w Planetarium Śląskim odnotowała wstrząsy sejsmiczne w Turcji i północnej Syrii.

Na wykresie zapisanym przez sejsmometr widać wyraźnie dwa trzęsienia skorupy ziemskiej. Pierwszy wstrząs zarejestrowaliśmy o 01:13 i miał on siłę 7,8 magnitudy. Druga fala sejsmiczna dotarła do nas o 10:13 i była tylko nieco słabsza (7,5 magnitudy) od poprzedniej – informuje Planetarium Śląskie na Facebooku.

Stacja Sejsmologiczna jest wspólnym projektem naukowym Planetarium Śląskiego i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, obecnie działając w trybie eksperymentalnym. Wstrząsy w Turcji i Syrii były jednymi z pierwszych odnotowanymi przez placówkę.

Wstrząs główny:
Magnitude: Mw 7.8
Date time: 2023-02-06 01:17:36.1 UTC
Location: 37.17 N ; 37.08 E
Depth: 20 km
Źródło: dane European Mediterranean Seismological Centre [LINK]

Wstrząs wtórny (nietypowo silny):
Magnitude: Mw 7.5
Date time: 2023-02-06 10:24:49.6 UTC
Location: 38.11 N ; 37.24 E
Depth: 10 km
Źródło: dane European Mediterranean Seismological Centre [LINK]

Warto przypomnieć, że Stacja Sejsmologiczna w Planetarium Śląskim została uruchomiona w 1959 roku - cztery lata po zakończeniu budowy obiektu. Sejsmometry umieszczono wówczas na specjalnym cokole, osadzonym w skale niezależnie od fundamentów budynku Planetarium.

W 2018 roku, gdy rozpoczęła się modernizacja Planetarium działalność Stacji została zawieszona z oczywistych względów – prace budowlane zakłóciłyby odczyty niezwykle czułych urządzeń. Kilka tygodni temu nowy sejsmometr spoczął ponownie na cokole i zaczął pomiary testowe. Dlaczego testowe? Na poziomie Stacji znajduje się obecnie park nauki, w którym działa cała gama sprzętu - od platformy wstrząsowej po symulatory lotu w kosmos. Chcieliśmy się upewnić, że ich praca nie będzie wpływała na odczyty sejsmografu. Dziś możemy powiedzieć, że nie ma takiego zagrożenia i wkrótce Stacja rozpocznie swoją regularną działalność – informuje Planetarium Śląskie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również