Wiadomości z Chorzowa

Pojawiła się rzecz absolutnie szkaradna – konserwator zabytków o elewacji elektromarketu

 • Dodano: 2019-06-29 12:15, aktualizacja: 2019-07-03 10:03

Pojawiła się rzecz absolutnie szkaradna. Właściciel oszpecił miasto w najbardziej centralnym punkcie – Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie, nie przebiera w słowach po otwarciu nowego elektromarketu w centrum miasta.

Elewacja elektromarketu to ogromna reklama

W czwartek, 27 czerwca, w centrum Chorzowa tuż obok zmodernizowanego rynku otwarto nowy elektromarket. Negatywnie zaskoczyła jego elewacja – całą pokrywa ogromna żółto-czarna reklama. Swojego oburzenia takim wyglądem sklepu nie kryje Miejski Konserwator Zabytków.

- To jest antyarchitektura. Takie coś można postawić na jakiś głębokich przedmieściach, a nie w centrum miasta. Chorzów został oszpecony w najbardziej centralnym punkcie i to w momencie kiedy oddajemy mieszkańcom wyremontowany rynek, gdy odzyskujemy przestrzeń publiczną. Próbujemy zrobić coś dobrego, a ktoś psuje ten efekt w tak ordynarny sposób, że można się rozpłakać. To jest obraza dla wrażliwości mieszkańców Chorzowa – podkreśla Henryk Mercik.

Wygląd sklepu jest niezgodny z projektem - twierdzi konserwator zabytków

Według Miejskiego Konserwatora Zabytków elewacja elektromarketu jest niezgodna z projektem. Henryk Mercik twierdzi, że w pozwoleniu na budowę była mowa o szarej elewacji budynku z oknami. Było tam miejsce na reklamę, ale nie takich rozmiarów.

Czy miasto w jakiś sposób zareaguje? Co zrobi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego? Czy w ograniczaniu takich działań pomoże uchwała krajobrazowa bądź utworzenie parku kulturowego? O tym wszystkim napiszemy już wkrótce.


 

Komentarze (23)    dodaj »

 • chorzowianin

  a może ten cały mercik wypowie się na temat budynków byłej RZEŹNI w CHORZOWIE ???!!P,S. dlaczego został ponownie konserwatorem zabytków w Chorzowie ??? dlaczego POPRZEDNIK został zwolniony ???

 • kotik

  hahaha ten media expert to najmniej szpeci akurat, są inne potworki o których nikt nie mowi

 • ddd

  Jaki Konserwator taki stan starych kamienic. Konserwator jest od zabytków a chyba nie od nowych budynków, Niech się weźmie do pracy.

 • marcz

  Pytałem się miłej Pani obsługi jak to było z tą elewacją i okazuje się że problem był marginalny a im nikt w twarz złego słowa nie powiedział. Po co to było pytam sie?

 • udon

  I widzicie no, nic się złego nie stało. W piątek kupowałem tam monitory i wcześniej wszyscy byli wzburzeni, a teraz cisza bo jednak nikomu się krzywda nie stała. Komentowałem wcześniej, nie było żadnych konsekwencji - Media Expert stoi jak stało

 • tabaka

  Wielkie mi halo, po prostu zrobili dużą reklamę która wcale nie wygląda jakoś obrzydliwie. Niech sobie pan konserwator przejedzie do Chorzowa II i tam się trochę rozejrzy. Wiadomo że teraz nie jest już tak źle jak kiedyś ale niektóre obszary wołają o pomstę do nieba, a budynki są położone przy ruchliwych ulicach. Media Expert miało taką możliwość i skorzystało i nic mi do tego, a lubię robić tam zakupy, to porządny market w odróżnieniu do niektórych

 • chorzowianin

  Wygląda obrzydliwie! Jest też podobno niezgodna z projektem!

 • kosmok

  Ludzie wariują i starają się wprowadzić zamęt i nienawiść, bo ktoś promuje swoją markę na swoim własnym terenie, na budynku należącym do niego i to w dodatku zgodnie z prawem. Ludzie dajcie spokój, Chorzów ma dużo wiele bardziej szpetnych miejsc i tak jak ktoś już słusznie spostrzegł, to jest kwestia gustu - także niech Pan konserwator zajmie się zabytkami a nie elewacjami sklepów, na dobre mu to wyjdzie. Ja się bardzo cieszę, że Media Expert jest w tej lokalizacji, jest to dla mnie spore udogodnienie i mi elewacja w żadnym stopniu nie zaniża standardów estetycznych miasta...

 • zorientowany

  Niezgodnie z prawem! W dodatku jest to samowola budowlana, o czym niebawem się przekona właściciel.

 • chorzowianin

  Podobno jest to niezgodne z prawem - projekt budowlany zakładał zupełnie inną elewację. I do tego jest paskudne.

 • Niebieski-Chorzów!

  To czy coś jest szkaradne to rzecz gustu... Moim zdaniem miejsc bardziej szkaradnych w tym mieście nie brakuje, ale radnemu Miercikowi najłatwiej się do media expert przywalić. Ja się cieszę że ten sklep tu powstał, reklama mi nie przeszkadza w przeciwieństwie do syfu wkoło.

 • zefel

  To jest paskudne!

 • Romuald Potepa

  Dnia 29 /06/2019 r. została zamontowana tablica pamiątkowa, dla upamiętnienia wizyty św. Matki Teresy z Kalkuty w Chorzowie. Tabica jest umieszczona na ścianie budynku, przy ul. Kasprowicza 2. Św. Matka Teresa z Kalkuty odwiedziła Chorzów dnia 06/06/1986r.Pan Henryk Mercik wydał pozwolenie i poparł inicjatywę.

 • zefel

  A co to ma wspólnego? Zresztą z niej była taka święta jak z koziej rzyci rajzentasza!

 • Antytalent

  Tablica jest a [...] nie ma gdzie

 • Ginter

  Ta Pani z Kalkuty(nigdy tam nie byla) twierdziła że ubóstwo jest gwarancją zbawienia. Dziwi fakt że taki ktoś jest upamiętniany. Kiedy był Wojtyła? Moze jeszcze jedna tablica? Albo jeszcze lepiej pomnik?

 • Anna

  A miała być galeria hahaha

 • ABC

  Ta elewacja z reklamą jest lepsza od tego niby nowgo rynku.

 • zefel

  Bryle mosz?

 • Wanda Sułkowska

  Absolutnie racja! Taki obraz zaśmieca, nawet degraduje wspólną przestrzeń. W naszym mieście mamy przypadki naruszania, nawet gwałtu na społecznej wrażliwości. Głośne imprezy pseudo muzyczne, knajpiana działalność wśród mieszkalnej zabudowy zakłóca, odbiera spokój

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również