Wiadomości z Chorzowa

Policjanci apelują: Pomagajmy bezdomnym

  • Dodano: 2020-11-19 08:15, aktualizacja: 2020-11-19 11:30

Temperatury w nocy zaczynają spadać do zera. Przy dużej wilgotności powietrza bardzo łatwo o szybkie wychłodzenie.

Wokół nas są osoby bezdomne, które przed deszczem i zimnem chowają się w pustostanach, klatkach schodowych czy opuszczonych altankach działkowych. W jesienno-zimowym okresie wszyscy musimy być wyczuleni na los tych ludzi. Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca ich przebywania i udzielają pomocy, często ratującej życie. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, obywateli, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie się o osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

Pora jesienno-zimowa to trudny czas dla bezdomnych. Przed zimnem, wiatrem i deszczem niejednokrotnie zmuszeni są oni chować się w miejscach, w których ich obecność nikomu nie przeszkadza. Zwykle to pomieszczenia nieocieplone, dlatego, by się rozgrzać, ludzie ci spożywają alkohol bądź, nie zważając na zagrożenie, rozpalają ognisko. 

Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują opuszczone budynki, altanki, garaże, parki, sprawdzając, czy nic nie zagraża bezpieczeństwu bezdomnych. Informują ich także o dostępnych miejscach noclegowych. 

Przypominamy, że co roku, od listopada, działa specjalna całodobowa infolinia, obejmująca teren województwa śląskiego. Pod numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy osobom bezdomnym. Znajdują się one także na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Pamiętajmy: jeśli jesteśmy bezpośrednimi świadkami, należy zadzwonić pod numer 112, jednak gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji, a wiemy o miejscach grupowania się bezdomnych, podzielmy się tą wiadomością z dzielnicowym bądź skorzystajmy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – każde naniesione zgłoszenie jest sprawdzane. 

Zwracać uwagę należy również na ludzi pod wpływem alkoholu, którzy zasypiają na wolnym powietrzu – na przystankach czy ławkach w parku. W takich warunkach może bardzo szybko dojść do wychłodzenia organizmu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ryśka

    No to niech sobie taki bezdomny zadzwoni. Na ćpanie i chlanie mają siłę to i do roboty mogą iść.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.