Wiadomości z Chorzowa

Policjanci ostrzegają: Narkotyki są równie niebezpieczne jak alkohol!

 • Dodano: 2021-07-29 08:15, aktualizacja: 2021-07-29 06:29

Niestety pomimo medialnego szumu oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców, oraz tych którzy zażywali wcześniej inne substancje psychoaktywne.

Tylko minionej doby chorzowscy policjanci zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierujących i dwóch pod wpływem narkotyków

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków, policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym a niestety coraz częściej również tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Tylko minionej doby chorzowscy policjanci zatrzymali dwóch kierujących pod wpływem narkotyków. 

Pamiętaj! Jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest równie niebezpieczna jak jazda pod wpływem alkoholu i zagrożona tą sama karą

Stan osobowy policjantów, którzy obsługują zdarzenia drogowe w dalszym ciągu jest taki sam jak w poprzednich miesiącach, choć doszły im jeszcze dodatkowe zadania związane z stanem jaki obecnie panuje. Dla bezpieczeństwa swojego i każdego kierowcy, który jest kontrolowany policjanci używają do badania trzeźwości urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Kierowca osobiście otwiera zapakowany ustnik oraz wkłada go do urządzenia. Po wykonaniu badania, sam usuwa ustnik. Policjanci ich nie dotykają. Przy okazji informujemy, że mundurowi nie dają wiary zapewnieniom kierowców, że alkohol w organizmie pojawia się na skutek używania środków do dezynfekcji rąk.

Jak aktualnie przebiega sprawdzanie stanu pojazdu, dokumentów czy stanu trzeźwości? Nie zmienia się wiele, ale policjanci muszą być bardziej ostrożni

1. W czasie kontroli dokumentów policjanci mogą założyć rękawiczki i skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk.
2. Do sprawdzenia trzeźwości kierowcy wykorzystywane są urządzenia z jednorazowymi ustnikami.
3. Jeśli policjanci mają podejrzenia, że mają do czynienia z osobą zakażoną koronawirusem, dalsze działania przeprowadzają w zgodzie z wytycznymi inspektora sanitarnego.

Czym grozi jazda pod wpływem? 

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

Komentarze (5)    dodaj »

 • sucha bagieta

  Najbardziej niebezpieczne, to są zomowce pod wpływem amfetaminy. Biją ludzi na ulicach, a potem wychodzi na to, że to człowiek zaatakował głową nogę zomowca. I to tak zaciekle atakował tą głową że aż stracił przytomność.

 • Czyźwy

  Naszczykajom sie te markomamy tom maryhuanom a potym wariujom i spac nie idzie w nocy bo tak ryczom

 • Mario

  Maryha sie nie wszczykuje ino wdycho do nosa dzbanie

 • Obywatel

  W tym kraju najgorsza jest policja. Ani alkohol ani narkotyki cię nie pobiją dla zabawy na środku ulicy.

 • Jo

  A policja jeszcze bardziej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również