Wiadomości z Chorzowa

Policyjne warsztaty bezpieczeństwa i podstaw samoobrony

  • Dodano: 2019-04-01 08:15, aktualizacja: 2019-04-01 08:09

Chorzowscy policjanci, wspólnie z Centrum Integracji Międzypokoleniowej, zorganizowali warsztaty "Jak być bezpiecznym".

Na koniec w mini kursie samoobrony, uczestnicy poznali zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne obrony przed atakami agresywnych napastników.

Było to już kolejne spotkanie z cyklu profilaktyki bezpieczeństwa

Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi sprawia, że sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako ofiary łatwiejsze do pokonania. Panie stają się także ofiarami ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale także w mieszkaniu, czy miejscu pracy. Takie zdarzenia mogą w znacznym stopniu wpłynąć na resztę życia ofiary. Dlatego też każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania, pozwalające na uniknięcie zagrożenia. Zdobycie takiej wiedzy zwiększa prawdopodobieństwo, że zaatakowanej ofierze uda się unieszkodliwić napastnika i uniknąć tragedii. Stąd też pomysł zorganizowania warsztatów z podstaw samoobrony dla kobiet. Asp. Tomasz Grzelec i st. post. Dagmara Białach, w sali Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie przy ul Wolności 101, przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne, w trakcie których seniorzy mogli poznać między innymi przydatne chwyty obezwładniające, kopnięcia, sposoby obrony przed duszeniem, jak uchronić się przed kradzieżą torebki i inne porady, związane z odpieraniem ataków. 

Spotkanie było również okazją aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Asp. Tomasz Grzelec i st. post. Dagmara Białach przedstawili seniorom, na jakie zagrożenia narażone są osoby starsze przebywające w domu, poruszające się ulicami miasta, korzystające z komunikacji miejskiej czy rozmawiające przez telefon. Mundurowi przypomnieli uczestnikom spotkania o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z domokrążcami oraz osobami podającymi się za przedstawicieli rożnych firm i instytucji. Szczególną uwagę poświęcili omówieniu metody działania oraz wykorzystywania legendy na tzw. „wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP” przez sprawców wyłudzających pieniądze. Pokrzywdzeni, którzy padają ofiarą oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i pokrewnymi, często tracą oszczędności całego swojego życia. Uświadamiali, iż każdorazowo należy zgłaszać fakt chociażby usiłowania wyłudzenia pieniędzy według w/w schematu. W związku z tym przekazali numery kontaktowe do najbliższej jednostki Policji oraz wizytówki z danymi teleadresowymi dzielnicowych.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również