Wiadomości z Chorzowa

Pomnik Mickiewicza po renowacji – hołd dla narodowego wieszcza

  • Dodano: 2024-10-31 08:45, aktualizacja: 2024-10-31 09:00

30 października 2024 r., po zakończonym procesie renowacji, uroczyście odsłonięto pomnik autorstwa Rajnholda Domina przedstawiający Adama Mickiewicza. 

Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika Adama Mickiewicza w Chorzowie

W wydarzeniu uczestniczyli Szymon Michałek – Prezydent Miasta Chorzów, Katarzyna Sudoł – Przewodnicząca Rady Miasta oraz Maciej Zieliński – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Promocji i Kultury. Swoją obecnością zaszczyciła również siostrzenica Rajnholda Domina Maria Musielak wraz z córką Małgorzatą. 

Wydarzenie poprzedziły prelekcje w Sali Posiedzeń Urzędu Miasta w Chorzowie: historię pomnika oraz sylwetkę jego twórcy Rajnholda Domina przybliżył Adam Lapski, a o przeprowadzonych pracach konserwatorskich pomnika opowiedziała ich realizatorka dr Anna Zadora.  Następnie, w samo południe na chorzowskim placu Adama Mickiewicza uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 z Chorzowa dokonali uroczystego odsłonięcia pomnika. 

Pomnik Adama Mickiewicza jest dziełem wybitnego artysty, rzeźbiarza Rajnholda Domina (1913-1964) powstał dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci narodowego wieszcza jako wyraz hołdu i  wdzięczności Chorzowian dla jego twórczości. Założenia urbanistyczne pomnika, jak i placu na którym znajduje się pomnik zaprojektował znany śląski Architekt Andrzej Wiczyński.

W 1955 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej powołało Komitet Budowy pomnika Adama Mickiewicza w Chorzowie, który zatwierdził projekt i skierował go do realizacji. 

Prace przeprowadzono w dużej mierze ze środków społeczności miasta. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 18 maja 1958 r. 

Wykonana z brązu postać Adama Mickiewicza na kamiennym cokole przedstawia stojącego wieszcza ubranego w surdut i płaszcz. Pełna wysokość pomnika to 8 metrów.

Prace konserwatorskie: nowa odsłona pomnika

W lipcu bieżącego roku Miasto Chorzów otrzymało środki zewnętrzne na pełną konserwację techniczną i estetyczną rzeźby Adama Mickiewicza w wysokości 74 169,00 zł.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej — 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego.

Prace konserwatorskie przeprowadziła  Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki "Ars Catholica - 4 Art" pod opieką konserwatorki dr Anny Zadory z siedzibą w Chorzowie. Prace polegały na oczyszczeniu powierzchni pomnika z powłok malarskich, zabrudzeń, rdzy, wypełniono ubytki, dokonano stabilizacji powierzchni specjalnym preparatem i pomalowano pomnik. Dodatkowo, oczyszczono i spoinowano kamienny cokół i podest. Przeprowadzono również hydrofobizację cokołu. Pomnik został zabezpieczony przed wpływami atmosferycznymi w celu ochrony jego walorów plastycznych i zachowania dziedzictwa kulturowego.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: UM Chorzów / fot. FB Szymon Michałek, UM Chorzów

Komentarze (3)    dodaj »

  • Obywatel

    Czyżby zapomniało się jak Kotala działał? Robił dokładnie to samo i nikomu to nie przeszkadzało. Hipokryzja.

  • Śmiech Na Sali

    Kotala odsłaniał jakieś pomniki z lat 50tych?? Z całym szacunkiem Kotala nie był lepszy ale to co robi pyszałek jest poprostu żenujące.

  • Mieszkaniec

    Komuno wróć!!! Już niedługo pyszałek będzie zapraszać na czyny społeczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również