Własny basen w ogrodzie to element, który urozmaici czas spędzony na świeżym powietrzu w letnie, upalne dni. Pozwala na ochładzającą kąpiel, bez konieczności wychodzenia nawet poza swoją posesję. Aby jednak móc z niego korzystać w pełni bezpiecznie i wygodnie, warto zadbać o właściwą jakość wody znajdującej się w basenie. Pomocna w tym okazać się może pompa basenowa. Podpowiadamy wobec tego, jak dobrać pompę do basenu i jakie są zalety jej stosowania.
Czy pompa do basenu jest niezbędna?
Pompa do basenu pozwala zadbać o właściwą czystość i jakość znajdującej się w nich wody. Odpowiada ona bowiem za oczyszczanie wody z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak piasek, liście, owady czy inne elementy przenoszone wraz z wiatrem, czy pod stopami. Dodatkowo niweluje także efekt zielonkawej wody, który jest wynikiem naturalnych procesów.
W związku z tym pompa basenowa jest w stanie poradzić sobie o wiele sprawniej z zanieczyszczeniami wody niż na przykład tabletki z chlorem, które nie pozbędą się stałych zabrudzeń. Dlatego też zaleca się jej zastosowanie w szczególności w przypadku średnich i dużych basenów stelażowych i rozporowych.
Jaką pompę do basenu? Na co zwrócić uwagę?
Wybierając odpowiednią pompę do basenu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy będzie ona w stanie skutecznie i wydajnie przepompować znajdującą się w nim wodę. Parametr ten określa wydajność przepompowywania litrów na godzinę. Powinien być on zawsze dobierany wobec tego do wymiarów basenu, a także jego litrażu. Przykładowo do basenów o pojemności 6 500 litra odpowiednim modelem będzie pompa o wydajności 2271 litrów na godzinę. Dobra pompa basenowa powinna być w stanie przefiltrować wodę w basenach nawet czterokrotnie w ciągu doby.
Kolejnym elementem godnym uwagi jest średnica przyłączy, zastosowanych w pompie. Najczęściej występują one w wersjach 32 lub 38 milimetrów. W przypadku niestandardowych wymiarów należy natomiast dokupić do pompy specjalne adaptery, zmniejszające lub zwiększające średnicę przyłącza.
Warto także pamiętać, że podłączane do pompy akcesoriów takich jak generator chloru, panele solarne czy też odkurzacze mają bardzo często określone wymagania, co do wydajności pompy, dlatego korzystając z nich na co dzień, warto dobierać pompy także względem nich.
Rodzaje pomp do basenu?
Wśród dostępnych na rynku pomp basenowych wyróżnić można ich dwa najpopularniejsze rodzaje.
Piaskowa pompa basenowa
Pierwszym z nich i określanym, jako najskuteczniejsze są pompy piaskowe do basenu. Jak sama nazwa wskazuje, funkcję filtracyjną spełnia w niej specjalny wkład wypełniony piaskiem kwarcowym, który nie tylko jest w stanie skutecznie oczyścić wodę nawet z najdrobniejszych zanieczyszczeń, ale także nie wymaga częstego wymieniania. Stosując pompę piaskową, wystarczy wymienić w niej piasek raz na sezon oraz przepłukiwać go co tydzień, aby móc cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w basenach.
Kartuszowa pompa do basenu
Drugim i tańszym w zakupie rodzajem pomp basenowych są modele kartuszowe, filtrujące wodę za pomocą filtrów kartuszowych, wykonywanych z materiału dekartonowego o charakterystycznej, harmonijkowej budowie, która zatrzymuje przepływające podczas filtracji zanieczyszczenia. Ten rodzaj pomp wymaga jednak o wiele więcej zaangażowania od ich użytkowników, związanego, chociażby z regularną wymianą filtrów, które w porównaniu do piasku kwarcowego o wiele szybciej ulegają zanieczyszczeniu.
Zalety pompy w basenie
Bez względu na to, jaka pompa do basenu zostanie wybrana, urządzenie to cechuje się wieloma zaletami. Wśród nich wymienić można między innymi:
- dokładne oczyszczenie wody zarówno z drobnych, jak i grubszych zanieczyszczeń,
- zapobieganie zaglonieniu wody,
- bezpieczeństwo kąpieli w basenach, ze względu na brak znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń, mogących powodować alergie skórne czy podrażnienia,
- niemal bezobsługową pracę urządzenia.
Podsumowując, zastosowanie pompy do basenu pozwala na zachowanie w nim zawsze czystej i gotowej do użytkowania wody. Dobierając ją do basenu, należy natomiast zwrócić uwagę na takie elementy jak wydajność urządzenia, jego moc, średnica przyłączy oraz rodzaj filtracji, który zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.