Wiadomości z Chorzowa

Poświęcenie figury św. Floriana

  • Dodano: 2016-05-05 08:15, aktualizacja: 2016-05-05 07:59
19 października 1993 roku święty Florian został oficjalnym patronem Chorzowa. 4 maja, w dzień Święta patrona miasta, poświęcona została figura przedstawiająca świętego.
 
 
Posąg na wysokim cokole stanął przy rondzie u zbiegu ul. Nomiarki i 75 Pułku Piechoty. Figurę poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. bp. Adam Wodarczyk. Uroczystość odbyła się o godzinie 17.20, zaś o 18.00 w Sanktuarium św. Floriana ul. Wandy 64a  odprawiona została msza święta.
 
 
 
Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, a także kominiarzy, garncarzy czy piekarzy. Także w Chorzowie, ważnym ośrodku przemysłu hutniczego, św. Florian cieszył się szczególnym kultem. Jego figury znajdują się w najstarszych kościołach miasta, w niektórych, jak np. w kościele św. Barbary czy św. Marii Magdaleny, umieszczone są w ołtarzu głównym. Szczególnym znakiem czci, oddawanej w środowisku hutniczym świętemu Florianowi, był zamiar wybudowania w mieście kościoła jemu poświęconego. Świątynia powstała w Chorzowie w 1959 roku i wkrótce stała się w diecezji katowickiej miejscem dorocznej mszy odprawianej w intencji strażaków i hutników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.