Wiadomości z Chorzowa

Powrót tramwajów na ul. 3 Maja

 • Dodano: 2023-01-19 07:00, aktualizacja: 2023-01-19 07:18

Wkrótce nastąpi moment, na który długo czekali mieszkańcy podróżujący komunikacją miejską. W poniedziałek 23 stycznia na ul. 3 Maja wróci ruch tramwajowy. Ze względu na inne przebudowy nie będzie to jednak linia nr 11 do Katowic, lecz linia nr 10 do Bytomia.

Tramwaje wracają na ul. 3 Maja

Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja to jedno tych zadań inwestycyjnych Tramwajów Śląskich, które obejmują nie tylko zakres tramwajowy, ale dzięki współpracy z Miastem, również pozostałą infrastrukturę. W tym wypadku zmodernizowane zostało wszystko – od instalacji podziemnych, przez podbudowę, po torowisko, słupy i sieć trakcyjną oraz drogę, chodniki, przystanki czy miejsca parkingowe. Zadanie jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską a generalnym wykonawcą jest firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic.

Ze względu na toczące się prace w rejonie dawnej Huty Kościuszko, przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu między ul. Metalowców a estakadą, tym samym tramwaje z ul. 3 Maja nie będą kursować w stronę Katowic. Z tego powodu powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ulicą 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia i przeciwnie. Tym samym od najbliższego poniedziałku 23 stycznia tramwaje linii nr 10 będą kursować w relacji między pętlą w Chebziu a placem Sikorskiego w Bytomiu przez Chorzów. Wznowienie ruchu tramwajowego oznacza też zawieszenie tymczasowej linii autobusowej T-11.

Informacja o przywróceniu ruchu tramwajów jest ważna nie tylko dla pasażerów, ale też dla pieszych i kierowców. Przy tak długiej przerwie kierowcy przyzwyczaili się parkować, gdzie się da, bez zastanawiania się, czy nie blokuje się ruchu tramwajowego. Dlatego apelujemy do kierowców, by od poniedziałku parkowali starannie, by nie doprowadzać do zatrzymań ruchu tramwajów, co wiąże się nie tylko z kłopotem dla pasażerów, ale też z wysokimi karami dla kierowców. Do pieszych zaś apelujemy o uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię, po której znów kursować będą tramwaje.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Leni 234

  "Finskie domki" -czytaj z uwaga artykul dotyczacy uruchomienia linii tramwajowej na ul.3Maja w Chorzowie po tzw remioncie,a dowiesz sie co jest przyczyna ,ze tramwaje te nie moga byc skierowane w kierunku Rynku.Od razu bijecie na ALARM z powodu wlasnej glupoty

 • Fińskie domki

  A czy ja gdzieś napisałem że nie jest mi znany powód zamknięcia odcinka w kierunku estakady? Jestem akurat na bieżąco w temacie i wyrażam swoje niezadowolenia z nieumiejętnego planowania remontów. Nie można wiecznie zwalać na siły wyższe. Tak więc nie zakładaj z góry czyjejś niewiedzy w temacie lewacki parapecie.

 • Leni 234

  Finskie Domki gdybys uwaznie sledzil-a wiadomosci z Chorzowa to trabi sie wszem i wobec ,ze w chwili obecnej trwaja prace przy budowie nowego torowiska w okolicy bylej Huty Kosciuszko,a wiec pomiedzy przystankami Metalowcow i Rynkiem.

 • Fińskie domki

  No i co? Mieszkańcom Piaśnik i części z Chorzowa pozbawia się bezpośredniego połączenia z rynkiem? [...]e w tych tramwajach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również