Wiadomości z Chorzowa

Od dziś ruch tramwajów między Katowicami i Chorzowem wstrzymany na trzy tygodnie

  • Dodano: 2022-11-21 10:00

Od dziś, 21 listopada pasażerowie korzystający z tramwajów na trasie Katowice – Chorzów muszą uzbroić się w cierpliwość. Przez trzy najbliższe tygodnie ruch tramwajów będzie wstrzymany. Powód? Prace na torowiskach w obu miastach.

Na pasażerów komunikacji między Katowicami a Chorzowem czeka spore utrudnienie. Już dziś, 21 listopada rozpoczęły się prace na torowiskach wzdłuż ulicy Chorzowskiej. Przerwa w kursowaniu tramwajów potrwa do 11 grudnia włącznie.

Dlaczego Tramwaje Śląskie zdecydowały się na tak długie wstrzymanie ruchu na tym odcinku? Powód jest prosty - ta przerwa jest niezbędna do wykonania prac na aż trzech zadaniach inwestycyjnych realizowanych na zlecenie spółki.

Zablokowanie ruchu jest konieczne, gdyż do powstającej wzdłuż ul. Grundmanna nowej linii tramwajowej trzeba wykonać rozjazdy, włączające nowe torowisko w istniejącą linię. Dodatkowo na modernizowanym torowisku między ulicami Dębową a Złotą trzeba zdemontować rozjazdy technologiczne i wykonać brakujące odcinki torów, a torowisko modernizowanej pętli wschodniej przy Stadionie Śląskim trzeba połączyć elementami rozjazdowymi z głównym torem szlakowym.

To trzy duże zadania w Katowicach, które trzeba było w odpowiedni sposób skoordynować, aby roboty wymagające wstrzymania ruchu tramwajów, prowadzone były w jednym czasie.

Zdecydowana większość prac budowlanych na torowisku biegnącym wzdłuż ulicy Chorzowskiej prowadzona jest przy utrzymanym ruchu tramwajów, ale są i takie, których przy kursujących tramwajach wykonać się nie da. Aby nie przerywać ruchu tramwajowego kilkukrotnie, doprowadziliśmy do takiej koordynacji prac trzech wykonawców, by wszystkie roboty zostały wykonane podczas jednego wstrzymania ruchu – informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przerwa w kursowaniu tramwajów od 21 listopada do 11 grudnia

Zatrzymanie ruchu tramwajów zostało wdrożone dziś na odcinku między rondem im. gen. Ziętka w Katowicach a pętlą zachodnią przy Stadionie Śląskim.

Tramwaje linii nr 6, 11 i 19 na kursach od strony Chorzowa będą skrócone do pętli zachodniej, a od strony Katowic nie będą kursować w ogóle.

W Katowicach, na trasie Brynów Centrum Przesiadkowe – Słoneczna Pętla codziennie kursować będzie z dużą częstotliwością linia nr 46, a linie nr 13 i 16 będą obsługiwane taborem o większej pojemności.

Linie nr 0, 23 i 43 zostaną zawieszone. Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi autobusową komunikację zastępczą T-6 kursującą z częstotliwością co 7-8 minut w relacji: Katowice Rynek – Chorzów Stadion Śląski.

Jest jednak dobra wiadomość – w tym samym czasie zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu tramwajowego w Załężu.

Wykonawca prac wzdłuż ulicy Gliwickiej od Brackiej do Wiśniowej finiszuje z robotami. Do 13 grudnia zadanie ma być zakończone, ale ostatni etap prac będzie realizowany już przy ruchu tramwajów po dwóch nowych torach – podkreśla Andrzej Zowada.

Od 21 listopada linia nr 20, która dziś kończy kurs na przystanku Załęże Wiśniowa, ponownie będzie kursowała ul. Gliwicką do przystanku Załęże Pośpiecha, gdzie zmieni tor i uda się w drogę powrotną. Trasa autobusowej komunikacji zastępczej zostanie skrócona, zapewniając komunikację między ul. Pośpiecha a placem Wolności.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Leni 234

    poprostu z kilkoma przesiadkami to bedzie mozliwe

  • Ania B

    Jak dostać się z chorzów rynek na centrum przesiadkowe Brynów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również