Wiadomości z Chorzowa

Prezydent Chorzowa z absolutorium i wotum zaufania!

 • Dodano: 2021-06-25 07:00, aktualizacja: 2021-06-24 22:49

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 24 czerwca, chorzowscy radni zdecydowali o udzieleniu prezydentowi Andrzejowi Kotali absolutorium i wotum zaufania.

Podczas sesji RM przedstawiono raport o stanie miasta za 2020 roku. Jak czytamy w nim: „przypomina raport z oblężonej twierdzy. Prawie przez cały 2020 rok toczyliśmy walkę z pandemią, która ogarnęła cały świat. Walkę, która odbywała się na wielu frontach”. Zaznaczono m.in. fakt, że finanse Chorzowa są stabilne. 

- Dochody budżetu Miasta w 2020 r. wyniosły 741.822.495,47 zł, natomiast wydatki osiągnęły poziom 735.492.771,45 zł, co daje nadwyżkę budżetową na poziomie 6.329.724,02 zł. Wypracowana nadwyżka operacyjna wyniosła 30,34 mln zł. Oceny ratingowe dla Miasta są dobre – czytamy w raporcie.

Sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za rok 2020 zaprezentowała Skarbnik Miasta Małgorzata Kern, a radni je zatwierdzili.

- Pomimo trudności udało się "domknąć" budżet. Analizy pokazały nam jednak, że na obniżenie dochodów miasta wpłynęła nie tyle pandemia koronawirusa, co zmiany podatkowe z 2019 roku. Straty zanotowaliśmy przede wszystkim w dochodach z PIT od mieszkańców - tłumaczy Małgorzata Kern, Skarbnik Miasta.

Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta

Po prezentacji dokumentu nastąpiła debata, a po niej głosowanie. Radni zdecydowali, że udzielą prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu miasta w 2020 roku.

- Bardzo mi miło poinformować, że podczas dzisiejszej XXXVII Sesji Rady Miasta Chorzów radni większością głosów zdecydowali o udzieleniu absolutorium Prezydentowi Miasto Chorzów, podejmując w tym zakresie stosowną uchwałę. Bardzo Państwu dziękuję za zaufanie i pozytywną ocenę. Pamiętajmy, że praca nad tym bardzo trudnym budżetem to efekt działań wielu osób, do których należą m. in. moi zastępcy, pani skarbnik odpowiedzialna za prowadzenie gospodarki finansowej zgodnie z przepisami prawa oraz wszyscy pracownicy urzędu starający się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej – napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Kotala.

„Za” głosowało 18 radnych reprezentujących Koalicję Obywatelską, a 7 z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. Rajcowie podjęli też uchwałę w sprawie wotum zaufania dla prezydenta. Wyniki były analogiczne, jak w przypadku uchwały w sprawie absolutorium.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Artur

  No tak jak miał nie dostać większości jak sam jest z ko. Żenada. Po i KO Jedna wielka polityczna legalnie ukryta mafia.

 • MAO

  Nikt nie głosował PRZECIW absolutorium, a to chyba najlepsze podsumowanie dobrego zarządzania miastem w tak trudnych czasach niszczenia samorządów. Brawo.

 • SH

  gratulacje :)

 • Jochan

  Za całkowity paraliż miasta absolutorium to się w głowie nie miesci

 • No

  I co to daje szarym mieszkańcom?

 • Wanda

  Szarym nic. Ale już kolorowym pijaczkom dużo. Kolejne wydawki i kasa z ops zapewniona.

 • Stig

  A musi coś dawać? Wystarczy się zabrać do roboty i samemu wypracować.

 • Jolka

  Akurat ci co uczciwie pracują to w tym kraju tylko po d...e dostają

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również