Wiadomości z Chorzowa

Przebudowa i modernizacja terrarium dla żółwia sępiego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

  • Dodano: 2021-02-24 07:30, aktualizacja: 2021-02-24 08:40

W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace związane z przebudową i modernizacją terrarium dla żółwia sępiego, mieszczącego się w słoniarni Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Przebudowa mająca na celu podniesienie dobrostanu zwierzęcia obejmowała przebudowę basenu, wymianę szyb ekspozycyjnych oraz ponowną aranżację wystroju.

Zmodernizowane terrarium zostało już ponownie zasiedlone i udostępnione dla zwiedzających

Prace modernizacyjne sfinansowane zostały częściowo ze środków przekazanych przez podatników w postaci 1% podatku.

W słoniarni Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zakończona została przebudowa i modernizacja terrarium dla żółwia sępiego. Prace obejmowały połączenie dwóch niezależnych do tej pory części terrarium, rozbiórkę mis basenowych i ponowną aranżację wystroju. Ze względu na tryb życia żółwia sępiego, który większość dnia spędza zanurzony w wodzie, zasadniczą część nowego terrarium zajmuje basen. Jego misa została zaprojektowana tak, by pozwolić zwierzęciu na regulację poziomu zanurzenia. W tym celu konieczne było jego pogłębienie i przedłużenie. Nowy basen wyposażono w kaskadę wraz ze specjalnym systemem filtracji i ogrzewania wody. Wymieniono także szyby ekspozycyjne i oświetlenie. Elewację terrarium i misy basenowej pokryto sztuczną skałą, imitującą naturalną nawierzchnię. Wykonano także nowe nasadzenia żywej roślinności, dzięki czemu wnętrze terrarium zbliżone jest do warunków naturalnych. Część kosztów modernizacji terrarium w kwocie 14200 zł pochodziła ze środków przekazanych przez podatników w postaci 1% podatku na rzecz Śląskiego Zoo za pośrednictwem Fundacji Park Śląski.

Do tej pory terrarium podzielone było na dwie części, z których każda zajmowana była przez inny gatunek żółwia, związanego ze środowiskiem wodnym - żółwia matamata oraz żółwia sępiego. W ostatnich latach prezentowane osobniki znacznie urosły, a obecne terraria stały się dla nich niewystarczające. Mając na uwadze dobrostan zwierząt i chęć zapewnienia im jak najlepszych warunków, zdecydowano o przebudowie terrarium. Ograniczona powierzchnia nie pozwalała na zapewnienie odpowiednich warunków dla dwóch tak dużych żółwi, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu hodowli do jednego z dwóch gatunków i zapewnienie mu większej przestrzeni. W nowym terrarium zobaczyć będzie można żółwia sępiego. Będzie to nadal tylko jeden osobnik - w najbliższym czasie nie ma w planach tworzenia pary hodowlanej tego gatunku.


Żółw sępi (Macrochelys temminckii), nazywany też skorpuchą sępią jest największym współczesnym gatunkiem żółwia słodkowodnego. Zamieszkuje południowo-wschodnią część Ameryki Północnej (zlewisko rzeki Missisipi w południowej Florydzie, północnej Georgi, a także w Teksasie, Illinois i Kansas), gdzie spotkać go można przede wszystkim w najgłębszych częściach rzek, jezior i kanałów. Może osiągnąć masę do 80 kg przy długości dochodzącej do ok. 100 cm. Większość dnia spędza zanurzony w wodzie, gdzie ukrywa się czekając na swoje ofiary - ryby, mięczaki, a także drobne ssaki i ptaki. Ciemne ubarwienie zapewnia mu odpowiedni kamuflaż, który dodatkowo wzmacniany jest przez wodorosty i muł denny, którym dodatkowo "pokrywa" swój karapaks. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zakrzywiona górna warga, od której pochodzi polska nazwa tego żółwia. Jego
naturalnym wrogiem są duże ptaki i ryby, które mogą wykradać jego jaja i polować na młode osobniki. Obecnie nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem. W naturze żółwie sępie żyją od 11 do 45 lat, w hodowlach mogą dożyć nawet 70 lat. Żółw sępi, którego aktualnie można zobaczyć w nowym terrarium, trafił do Śląskiego Zoo na początku 2004 r. Przypuszczalnie jest to samiec, jednak do dziś nie udało się jednoznacznie określić jego płci.
 

Przebudowa i modernizacja terrarium dla żółwia sępiego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jut

    On pamięta dinozaury :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również