Wiadomości z Chorzowa

Przebudowa i modernizacja terrarium dla żółwia sępiego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

  • Dodano: 2021-02-24 07:30, aktualizacja: 2021-02-24 08:40

W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace związane z przebudową i modernizacją terrarium dla żółwia sępiego, mieszczącego się w słoniarni Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Przebudowa mająca na celu podniesienie dobrostanu zwierzęcia obejmowała przebudowę basenu, wymianę szyb ekspozycyjnych oraz ponowną aranżację wystroju.

Zmodernizowane terrarium zostało już ponownie zasiedlone i udostępnione dla zwiedzających

Prace modernizacyjne sfinansowane zostały częściowo ze środków przekazanych przez podatników w postaci 1% podatku.

W słoniarni Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zakończona została przebudowa i modernizacja terrarium dla żółwia sępiego. Prace obejmowały połączenie dwóch niezależnych do tej pory części terrarium, rozbiórkę mis basenowych i ponowną aranżację wystroju. Ze względu na tryb życia żółwia sępiego, który większość dnia spędza zanurzony w wodzie, zasadniczą część nowego terrarium zajmuje basen. Jego misa została zaprojektowana tak, by pozwolić zwierzęciu na regulację poziomu zanurzenia. W tym celu konieczne było jego pogłębienie i przedłużenie. Nowy basen wyposażono w kaskadę wraz ze specjalnym systemem filtracji i ogrzewania wody. Wymieniono także szyby ekspozycyjne i oświetlenie. Elewację terrarium i misy basenowej pokryto sztuczną skałą, imitującą naturalną nawierzchnię. Wykonano także nowe nasadzenia żywej roślinności, dzięki czemu wnętrze terrarium zbliżone jest do warunków naturalnych. Część kosztów modernizacji terrarium w kwocie 14200 zł pochodziła ze środków przekazanych przez podatników w postaci 1% podatku na rzecz Śląskiego Zoo za pośrednictwem Fundacji Park Śląski.

Do tej pory terrarium podzielone było na dwie części, z których każda zajmowana była przez inny gatunek żółwia, związanego ze środowiskiem wodnym - żółwia matamata oraz żółwia sępiego. W ostatnich latach prezentowane osobniki znacznie urosły, a obecne terraria stały się dla nich niewystarczające. Mając na uwadze dobrostan zwierząt i chęć zapewnienia im jak najlepszych warunków, zdecydowano o przebudowie terrarium. Ograniczona powierzchnia nie pozwalała na zapewnienie odpowiednich warunków dla dwóch tak dużych żółwi, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu hodowli do jednego z dwóch gatunków i zapewnienie mu większej przestrzeni. W nowym terrarium zobaczyć będzie można żółwia sępiego. Będzie to nadal tylko jeden osobnik - w najbliższym czasie nie ma w planach tworzenia pary hodowlanej tego gatunku.


Żółw sępi (Macrochelys temminckii), nazywany też skorpuchą sępią jest największym współczesnym gatunkiem żółwia słodkowodnego. Zamieszkuje południowo-wschodnią część Ameryki Północnej (zlewisko rzeki Missisipi w południowej Florydzie, północnej Georgi, a także w Teksasie, Illinois i Kansas), gdzie spotkać go można przede wszystkim w najgłębszych częściach rzek, jezior i kanałów. Może osiągnąć masę do 80 kg przy długości dochodzącej do ok. 100 cm. Większość dnia spędza zanurzony w wodzie, gdzie ukrywa się czekając na swoje ofiary - ryby, mięczaki, a także drobne ssaki i ptaki. Ciemne ubarwienie zapewnia mu odpowiedni kamuflaż, który dodatkowo wzmacniany jest przez wodorosty i muł denny, którym dodatkowo "pokrywa" swój karapaks. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zakrzywiona górna warga, od której pochodzi polska nazwa tego żółwia. Jego
naturalnym wrogiem są duże ptaki i ryby, które mogą wykradać jego jaja i polować na młode osobniki. Obecnie nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem. W naturze żółwie sępie żyją od 11 do 45 lat, w hodowlach mogą dożyć nawet 70 lat. Żółw sępi, którego aktualnie można zobaczyć w nowym terrarium, trafił do Śląskiego Zoo na początku 2004 r. Przypuszczalnie jest to samiec, jednak do dziś nie udało się jednoznacznie określić jego płci.
 

Przebudowa i modernizacja terrarium dla żółwia sępiego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Jut

    On pamięta dinozaury :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.