Wiadomości z Chorzowa

Przestrzegaj przepisów przeciwpożarowych! Chorzowska Straż Pożarna apeluje

  • Dodano: 2024-08-29 09:30

W sobotnim, tragicznym pożarze zginęło dwóch strażaków w wyniku wybuchu w piwnicy, a wiele osób zostało rannych.

Apel Straży Pożarnej o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych

Strażacy Pożarni apelują po raz kolejny o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych* i przypominają, że zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.:

  • gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji),
  • ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia), 
  • materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy),
  • inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r. poz. 822) mówi nam, że:

§ 4 ust. 1 pkt. 12 i 13

- W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji ... 12) składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach; 13) przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach;.

§ 7 ust. 2

 - Materiałów niebezpiecznych pożarowo nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.

Odpowiedzialność właścicieli i zarządców za przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych

Ponadto, przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach.
Dodatkowo na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji, zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczanie w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość.

Materiałów palnych nie można przechowywać również w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.

Za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. Co ważne, brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.

Dobrą praktyką w takiej sytuacji jest dokonywanie okresowych przeglądów stanu ochrony przeciwpożarowej (np. raz w roku) i usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości na bieżąco. Pracujemy nad wprowadzeniem obowiązku w tym zakresie, który dotyczyłby obiektów budowlanych o dużym ryzyku pożarowym. 

Jak czytamy w Ustawie o ochrony przeciwpożarowej  z dnia 24 sierpnia 1991 r(Dz. U. z 2024 r. poz. 275):

Art. 3 ust. 1 i 2

- 1. Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska,
budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem
pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem.

2. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty,
o których mowa w ust. 1, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów
przeciwpożarowych, (...)
.

Art. 4 ust. 1 i 1a

- 1. Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę
przeciwpożarową, jest obowiązany:
1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych
i technologicznych
;
...
4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie,
bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji
;
5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;
...
7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego
miejscowego zagrożenia.

1a. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do
budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie  władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem..

Nie stosujesz się do przepisów? Czeka cię kara!

Jeśli ktoś wykonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenienie, utrudnienie akcji ratunkowej lub ewakuacji, takie jak:

  • nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów łatwopalnych, w tym gazu w butlach,
  • przechowywanie łatwopalnych materiałów na nieużytkowych poddaszach lub w piwnicach na drogach ewakuacyjnych,

może zostać ukarany aresztem, grzywną lub naganą.

Jeśli ktoś nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi lub promieniotwórczymi, albo łamie przepisy dotyczące ich produkcji, sprzedaży, przechowywania, używania lub transportu, również może zostać ukarany aresztem, grzywną lub naganą. W takim przypadku można także orzec przepadek przedmiotów związanych z wykroczeniem.

Art. 82 § 1 pkt 5 i 8

 - Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: ... 5) nieprzestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym gazu płynnego w butlach,  8) składowaniu materiałów palnych na nieużytkowych poddaszach lub na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach,  podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany..

Art. 83 㤠1.

- Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

Czujka dymu może nas uratować!

Sobotni tragiczny pożar został wykryty przez autonomiczną czujkę dymu, zamontowaną w jednym z prywatnych mieszkań. Dzięki temu szybko zaalarmowane zostały służby ratunkowe i ewakuowano mieszkańców.
Sytuacja ta pokazuje, jaką wartość ma automatyczne i wczesne wykrywanie pożaru, zwłaszcza w miejscach, gdzie ludzie przebywają w porach nocnych. 

Aktualnie w Komendzie Główniej PSP trwają prace nad przepisami wprowadzającymi obowiązek stosowania w mieszkaniach autonomicznych czujek dymu. Prace są zaawansowane, a projekt przepisów powinien być przygotowany we wrześniu br. 

Wykorzystane w czujkach autonomicznych sensory wyczulone na tlenek węgla lub dym mają kilkuletnią trwałość i mogą zapewniać bezpieczeństwo domowników przez nawet kilka lat. Ich działanie oparte jest najczęściej na czujnikach elektrochemicznych lub optycznych wykrywających tlenek węgla lub dym. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu będącego wynikiem niekontrolowanego procesu spalania wchodzą w stan alarmu, sygnalizując optycznie i dźwiękowo o zagrożeniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężeniu dźwięku ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i w odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpieczeństwie. Koszt takich czujek nie jest wysoki, a cena naszego bezpieczeństwa – bezcenna!

Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” – edukacja na temat zagrożeń pożarowych

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz do seniorów. Wiedza o bezpieczeństwie przekazywana jest podczas licznych prelekcji, pogadanek w szkołach i salach edukacyjnych oraz podczas spotkań z dedykowanymi grupami odbiorców. Informacje na temat kampanii znajdują się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Prewencja i świadomość – kluczem do ochrony zdrowia i życia przed pożarami

Strażacy zwracają także uwagę, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń. Czujki takie można zamontować przy wykorzystywaniu taśmy dwustronnie klejącej na suficie pomieszczenia, gdzie nie musimy korzystać z kołków, wiertarek itp.

Przestrzegajmy przepisów, działajmy prewencyjnie i dbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Komentarze (3)    dodaj »

  • @Mieszkaniec_Ch.-Mark.

    - Tak, "Polak mądry po szkodzie". Niestety, jeszcze 'pokutuje myśl z: "minionej Epoki, Przyda się".A, Administracja, może i sprawdza; ale ludzie 'po piwnicach składują: 20-30 Lat i Kto to ma 'Usuwać ?

  • Basia

    A czy ktokolwiek sprawdza co się w budynku dzieje?Administracja tylko każe sprzątaczce wieszać kartki z informacją i tyle robią. Nikt tam się nie zajmuje swoją robotą, nikt za nic nie odpowiada, a jak dojdzie do tragedi to zawsze ktoś inny winny, tylko nie ten któremu za to płacą. Dodam że w prawie żadnym budynku nie ma wyjścia ewakuacyjnego i ludzie z ostatnich pięter są uwięzieni, a wystarczyłoby na wzór amerykański, zamontować drabinki za oknami, ale wtedy pewnie wszystko by się zawaliło, bo w większości ludzie żyją w starych ruderach

  • Lord

    Polak zawsze mądry po szkodzie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również