Wiadomości z Chorzowa

RCKiK w Katowicach: Potrzebne osocze ozdrowieńców!

  • Dodano: 2020-11-24 08:00, aktualizacja: 2020-11-24 09:47

Koronawirusa masz już za sobą? Pomóż innym w walce z chorobą! Zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i oddaj osocze.

Terapia osoczem w niektórych przypadkach pomaga uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat:

  • po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanego metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu,
     
  • po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze muszą ponadto spełniać wymagania takie jak inni dawcy krwi. Listę przeciwskazań do oddawania krwi znaleźć można na stronie: https://rckik-katowice.pl/przeciwwskazania.


Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.


Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.


Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.


Co zrobić, aby oddać osocze?

Wystarczy skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, które uruchomiło dla ozdrowieńców specjalne numery telefonów dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 14.30:

  • 726 227 229,
  • 607 619 718,
  • 607 678 519,
  • 32 208 74 19.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Więcej informacji na stronie internetowej ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie” www.twojakrew.pl/ozdrowiency

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hit

    Zacznijcie uczciwie płacić to chętni się znajdą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również