Wiadomości z Chorzowa

Rodzice zapłacą więcej za korzystanie z przedszkola. Nowe stawki opłat w Chorzowie

  • Dodano: 2022-08-31 08:30, aktualizacja: 2022-08-31 08:50

Już od 1 września zacznie obowiązywać nowa wysokość opłat za wychowanie przedszkolne w placówkach publicznych w Chorzowie. Rodzice zapłacą więcej za pobyt dzieci w przedszkolu.

Sierpniowa sesja Rady Miasta Chorzów przyniosła nowe regulacje prawne dotyczące ustalenia nowej wysokości opłat za korzystanie z publicznych przedszkoli w Chorzowie. Bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka w przedszkolach publicznych, prowadzonych przez chorzowski samorząd odbywa się w wymiarze 5 godzin dziennie. W przypadku przekroczenia tego czasu za każdą kolejną godzinę pobytu w przedszkolu muszą zapłacić rodzice bądź opiekunowie prawni dziecka.

Do tej pory ta kwota wynosiła złotówkę za godzinę. Na mocy nowej uchwały od 1 września rodzice będą zobowiązani do zapłacenia 1,14 złotych, co jest maksymalną stawką dozwoloną przez przepisy.

Od września wyższe opłaty za przedszkole. Powodem waloryzacja

Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym [...] podlegają waloryzacji. W związku z wejściem w życie w dniu 21 czerwca 2022 roku Obwieszczenia Ministra Edukacji i Nauki [...] w sprawie wysokości wskaźnika maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, o której mowa w art. 52 ust.1 ustawy z dnia 27 października 2017 roku o finansowaniu zadań oświatowych, oraz maksymalnej wysokości tej opłaty, po waloryzacji Miasto Chorzów jest zobowiązane do zmiany wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza dwoje lub więcej dzieci będących rodzeństwem, przy czym jedno z nich jest objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym, opłata za drugie dziecko wynosi 100 procent ustalonej kwoty (czyli 1,14 złotych), a za trzecie i kolejne dziecko opłata wynosi połowę tej kwoty, czyli 57 groszy.

Radni przyjęli nową uchwałę jednogłośnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również