Wiadomości z Chorzowa

Rosarium czeka na spacerowiczów

  • Dodano: 2013-07-10 11:00, aktualizacja: 2013-07-10 12:28

Wiecie kiedy najlepiej spaceruje się po największym ogrodzie różanym w Polsce? Właśnie teraz. Na przełomie czerwca i lipca róże kwitną po raz pierwszy. – To najbardziej efektowny okres w Rosarium. Kolejne kwitnienie w sierpniu będzie już słabsze – przyznaje Aleksander Stodółka, dyrektor działu zieleni.

Rosarium to obok Ogrodu Bylinowego jedno z najatrakcyjniejszych botanicznie miejsc w całym Parku Śląskim. Ma swoją bogatą historię i niepowtarzalny, przyrodniczy klimat. Do Rosarium przyjeżdżają wycieczki z różnych zakątków Polski. Są to głównie miłośnicy oraz osoby profesjonalnie zajmujące się uprawą róż. W parkowym ogrodzie mogą podziwiać około 270 odmian. Na ponad siedmiohektarowej powierzchni rośnie około 35 tysięcy krzewów. Duża jest też różnorodność ich grup: poza spotykanymi najczęściej w kwiaciarniach różami wielkokwiatowymi są także wielokwiatowe róże rabatowe oraz miniaturowe, okrywowe, parkowe i najwyższe róże pnące.

– Po latach przerwy w Rozarium możemy podziwiać 45 szt. róż piennych. Wróciliśmy do nich po latach przerwy. To niezwykła atrakcja dla zwiedzających. Róże pienne zostały już postawione do pionu i przygotowane do wegetacji – wyjaśnia Stodółka. Warto dodać, że Park Śląski nie prowadzi sprzedaży uprawianych w Rosarium róż. - Są to głównie odmiany krzewów licencjonowanych, dostępnych tylko u odpowiednich producentów – mówi dyrektor.

Latem Rosarium jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko ze względu na kwiaty. Otwarta przestrzeń i otoczenie idealnie sprawdzają się podczas opalania, a w altanach grillowych wiele osób spotyka się, aby odpocząć i porozmawiać. Atutem ogrodu są też zbiorniki wodne, które zapewnia kontakt z wodą.

- Ze względu na funkcję jaką pełnią, w tym miejscu muszą być czyste i estetyczne. Nie mogą więc stać się tylko i wyłącznie "wylęgarnią" dla płazów. Dbając o estetykę tego terenu musimy je co jakiś czas czyścić – podkreśla dyrektor Stodółka.

Woda, która spuszczana jest z wymienionych wyżej oczek wodnych trafia do stawu na terenie Rosarium, co daje możliwość przetrwania i dalszego rozwoju bytującym w nich formom młodocianych płazów. Na terenie Rosarium stałym i niegasnącym zainteresowaniem poszczycić się może także znana i popularna Rosa Rugosa. Rośnie ona po obu stronach płotu Rosarium. Jej liście i owoce są chętnie zbierane do celów spożywczych lub do... kąpieli.

- Ważne, aby zbierać płatki, które już opadły, a nie odrywać ich z roślin – zaznacza dyrektor. I dodaje, że Rosarium jest jedynym tego typu ogrodem, z komórkami różankami, które oprócz kształtu soczewek posiadają też komórki, które tworzą kształt tzw. plastra miodu.- Rosarium posiada takie 374 komórki, a my staramy się, aby każda z nich była wypełniona różami innej odmiany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również